W Abu Zabi powstaje port kosmiczny

Kategorie: 

Artystyczna wizja Abu Dhabi Spaceport

Turystyka kosmiczna to jeszcze raczkująca branża, ale wkrótce może się stać bardzo lukratywnym biznesem. Doskonalonych jest kilka zaawansowanych projektów budowy statków kosmicznych do lotów suborbitalnych. Na świecie powstaje też kilka portów kosmicznych. Jeden z nich jest budowany w Abu Zabi, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Port kosmiczny Abu Zabi, ma być ukończony już w 2016 roku. Oczywiście będzie to pierwszy w historii regionu komercyjny kosmodrom zlokalizowany. W jego powstawaniu strony weźmie udział firma Richarda Bransona, Virgin Galactic i lokalna korporacja Aabar Investments realizująca dla lokalnej władzy wiele inwestycji.

 

Plany długoterminowe zakładają, że oprócz turystyki kosmicznej, z Abu Dhabi Spaceport będą wynoszone małe satelity. Aabar Investment zainwestował podobno w Virgin Galactic, co ma umożliwić szybszy rozwój ich nowego statku kosmicznego SpaceShipTwo. Pojazd powinien przejść wszelkie testy do końca roku.

Początkowo loty mają być operowane z kosmodromu Spaceport America w New Mexico, ale od 2016 rozpoczną loty również z Bliskiego Wschodu. Jak twierdzą przedstawiciele firmy Virgin Galactic, nawet bez daty oficjalnego komercyjnego startu ich projektu, mają już 300 rezerwacji na loty po 200 tysięcy dolarów za sztukę.

 

Co ciekawe w przeszłości, w 2006 roku był już plan uruchomienia kosmicznego biznesu w Abu Zabi, ale firma Space Adventures, rywal Virgin Galactic, nie okazała się na tyle skuteczna, aby chociaż rozpocząć budowę.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Nooo... statki zdolne

Nooo... statki zdolne poleciec gdziekolwiek poza magnetosferę bez zabicia załogi Biggrin Nie ma i nie było takich. I długo nie będzie bo tylko takie z napędem magnetycznym mogłyby zagiąć promieniowanie, coś jak pomniejszona w skali Ziemia.

Portret użytkownika Venture

Jasne... A już sądziłem, że

Jasne... A już sądziłem, że napiszesz o niemożliwości podróży w kosmos w ogóle. Już tu był taki jeden co twierdził, że tam nie ma powietrza i statki kosmiczne nie mogą latać. Zabawny gość, nawet filmik z yt przesłał Smile
Statki zdolne wytwarzać pole magnetyczne nie są niezbędne do podróży kosmiczncyh. By załoga nie doznała skutków ubocznych wystarczy zastosować tarcze chroniące przed promieniowaniem kosmicznym i jonizującym (szczególnie przed gamma) w czasie rozbłysków słonecznych. Mogą to być np. zbiorniki z wodą lub dodatkowo nawet z ciężką wodą.
Poza tym radzę się doedukować o sile promieniowania jonizującego w kosmosie, nie wiem skąd czerpiesz takie informacje...

Skomentuj