W 2022 roku Ziemia będzie narażona na zwiększone ryzyko kolizji z asteroidą

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W 2022 roku, a potem ponownie w 2025, 2032 i 2039 roku, nasza planeta będzie  narażona na zwiększone ryzyko kolizji z asteroidami i większymi fragmentami ciał niebieskich. Jest to główny wniosek z pracy specjalistów z Instytutu Astronomicznego Czeskiej Akademii Nauk. 

Niebezpieczeństwo dla nas stwarzają fragmenty kometa Enckego (2P/Encke), ciągnące się wraz z nią w jej śladzie, a znana astronomom jako roje meteorów określane jako Taurydy. Po raz pierwszy zarejestrowano je w XIX wieku i od tego czasu obserwuje się je co roku jesienią, w październiku i na początku listopada.

 

Ich aktywność jest stosunkowo niewielka w porównaniu do innych rojów. Średnio spada siedem meteorów na godzinę. Jednak ziemska orbita co jakiś czas omiata bardziej gęste obszary przestrzeni z ciągnącym się za 2P/Encke kosmicznym gruzem. Przed czymś takim ostrzegają czescy naukowcy. 

Przeanalizowali oni wszelkie dostępne dane z obserwacji kolejnych przelotów komety okresowej 2P/Encke, do których doszło w latach 2005-2015. Dzięki temu odkryli nowe, nieznane wcześniej zbiorowiska szczątków, które przecinają cyklicznie orbitę Ziemi. Ustalono dotychczas obecność przynajmniej dwóch planetoid, które zostały nazwane odpowiednio 2005 UR i 2015 TX24.

Wymiary każdej z nich są szacowane na około 200-300 metrów. Oba te ciała niebieskie mają status potencjalnie niebezpiecznych, a ostatnim razem znalazły się w pobliżu Ziemi od października do grudnia 2015 r. 

Eksperci z Czech nie wykluczają, że mogą się tam również znajdować inne podobne do nich wielkością obiekty, a nawet większe, które zmierzają za kończącą żywot, rozpadającą się kometą 2P/Encke. Obiekt ten właściwie niszczeje na naszych oczach, cały czas tworząc nowe zbiorowiska kosmicznego gruzu.

Od jej ostatecznego odkrycia (bo widywano ją wcześniej), do którego doszło w początkach XIX wieku, kometa straciła przez działalność Słońca około 85% masy, a każdy kolejny przelot przez naszą część przestrzeni kosmicznej ma miejsce co trzy i pół roku i może być jej ostatnim. Dla nas, Ziemian, oznacza to, że prawdopodobieństwo pojawienia się nowych planetoid w okolicy ziemskiej orbity rośnie, a to oznacza, że nie można wykluczyć, że część z tych niepoznanych jeszcze fragmentów komety 2P/Encke, stanie na drodze naszej planety, co może spowodować poważne kłopoty. 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika EGIPŁAN

STRACHY NA  LACHY!!!

STRACHY NA  LACHY!!!

I  tak  na  zabicie  całej  swojej " trzody" czyli  nas  ludzi  na  ZIEMI  nie  pozwolą  reptile  okupujący  KSIĘŻYC.  Dlatego też  jego  eksploracje po SERIACH Z  APOLLO za  czasów  świetlistego prezydenta  Kenediego, od  dziesięcioleci i  do  dziś ugrzęzły  w martwym  punkcie.... Mieliśmy  ostatnio  przykład ,kiedy OBCY   zestrzelili  asteroidę  ,której  tylko  mała  część eksplodowała  nad Czelabińskiem....A potem  po  opublikowaniu  w internecie amatorskich filmów jak  coś uderza wraz  z eksplozją w  duży obiekt,  "dziwnym  trafem" żadne  mocarstwo atomowe nie  przyznało  się  do  zestrzelenia tego  obiektu, twierdząc  przy  tym,że trafić w  stratosferze  rakietą dalekiego zasięgu w  taką z ogromną  prędkością  mknącą  skałę  leży  poza możliwościami  technicznymi  uzbrojonych  "po zęby"  armii....TAK  WIĘC  MOŻEMY(a  przynajmniej  większość) SPAĆ  SPOKOJNIE...Mądry " NIEWIDZIALNY NASZ GOSPODARZ"  czerpiący  z  nas biowitalne  duchowe energie  nigdy nie pozwoli jakimś  tam  skałkom  zniszczyć  swej  hodowli Smile Ale  swoją  drogą  biorą  z  nas ale też i nas biorą  w  całości  tyle  ile  sobie  chcą.....ile  im  potrzeba, bo  dzięki  nam  w ogóle  żyją  tu  na  Ziemi w innym wymiarze,którego nie  dostrzegamy  poprzez blokady  naszych  mózgów, na które to  mózgi specjalnie nam  te bloki pozakładali (wiekszość  naszego mózgu  jest  nieużywana-a  jednak  jest, czyli  po  co???).Przerobili  nas  na  wzór kiedyśnych  koni pociągowych  którym  zasłaniano  oczy  aby  nie  oszalały i  się  nie  bały  katorżniczo  pracując a  potem  na  żeż  i  na  pożarcie....to  samo  robią  z  nami. Przecież  to  są  fakty,że na  całym  świecie dziesiątki  tysięcy  ludzi  rocznie  znika  bez  śladu   ...a  tylko  nieliczny  procent  z  nich  to  ofiary przestępstw  -morderstw  kryminalnych.... OTO  JEST  POWYŻEJ PRZEDSTAWIONA  LOGICZNA  CHOĆ  WSTRZĄSAJĄCA  PRAWDA!

"LUDZKA RASO  POWSTAŃ  Z KOLAN" - DAVID ICKE, ŚP. MAX  SPIERS....i  oświeceni  inni, których  przybywa...

Skomentuj