W 2021 roku NASA zasadzi pierwszą roślinę na Marsie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Od pewnego czasu słyszymy coraz więcej o projektach zasiedlenia Marsa. Kolonizacji tej planety chcą dokonać państwa takie jak Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny, Indie i Holandia w ramach projektu "Mars One". Na Czerwonej Planecie planuje się również zasadzić roślinność, aby sprawdzić, czy mogą one w ogóle tam rosnąć. Amerykańska agencja NASA chce tego dokonać w 2021 roku.

 

Jak twierdzą naukowcy z tej agencji kosmicznej, zanim ludzkość będzie chciała polecieć i zbudować pierwsze bazy na Marsie, warto byłoby najpierw sprawdzić, czy rośliny mają jakiekolwiek szanse na przetrwanie w tym obcym środowisku. Pierwsi kolonizatorzy mogliby wtedy sadzić rośliny spożywcze.

 

Dlatego NASA chce przeprowadzić eksperyment w 2021 roku (Mars Plant Experiment), w ramach którego wysłany zostanie specjalny łazik, który postawi na powierzchni Marsa niewielką szklarnię. Rośliny nie zostaną jednak umieszczone w marsjańskiej glebie, ponieważ jak twierdzą uczeni, nie chcą ingerować w ekosystem planety dopóki astronauci nie będą mogli samodzielnie zbadać środowisko.

 

Niewielka szklarnia, która zostanie wysłana na Marsa, będzie zawierała tlen pochodzący z Ziemi oraz nasiona Arabidopsis (Rzodkiewnik pospolity). Roślina będzie sztucznie ogrzewana, natomiast wysłany łazik będzie dostarczał jej wodę. Eksperyment potrwa najwyżej 15 dni.

 

W ten sposób naukowcy chcą sprawdzić, czy rośliny mogą być hodowane i czy przetrwają na Marsie, gdzie panuje niższa grawitacja i docierają duże ilości promieniowania kosmicznego. NASA będzie obserwować wzrost rośliny a na koniec eksperymentu zostanie poddana temperaturom, jakie panują na Marsie.

 

 

Źródło: http://www.space.com/25767-nasa-mars-greenhouse-rover-plant-experiment.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Hanna

Ludzie Ziemię już prawie

Ludzie Ziemię już prawie zniszczyli, a na Marsie, na którym nie ma ani jednego człowieka, nie chcą sadzić bezpośrednio w gruncie żadnych roślin, bo będzie skażona atmosfera ... Ciekawy sposób rozumowania.

Portret użytkownika sternick

Głupizna z tymi roślinami.

Głupizna z tymi roślinami. NASA chce się znów bawić w Bozię. 
Amerykańscy celnicy są wręcz paranoicznie uczuleni na wwożenie obcych roślin na swój teren, żeby nie zniszczyć ekosystemu, a sami amerykanskie roślinki rozsiewają.
Głupizna i obłuda, bo jak się okaże ,że jest życie ma Marsie to je w tes sposób zniszczą.
Proponuję posadzić tam amerykańską kupę ( ale w szczelnym pojemniku by się NASA owsiki nie rozlazły)

Portret użytkownika ekscelencja

Zgadzam się z KATHY. Uważam

Zgadzam się z KATHY. Uważam że wyglada na to iż eksperyment "Ziemia" się kończy. Teraz trzeba szukać miejsc gdzie można będzie się ewakuować. Czyżby historia zatoczyła koło?. Z Marsa ucieczka na Ziemię a teraz POWRÓT? Takie myślenie może wielu wydawać sie fantazją ale w takim razie dlaczego koszty które muszą być wydane na tworzenie takich projektów nie idą na ratowanie ekosystemów Ziemi? Dlaczego wydaje się milardowe kwoty na eksploracje kosmosu a nie łoży się na np. Fukushimę? na oczyszczanie Pacyfiku  aby zwierzęta nie ginęły? Na oczyszcanie Zatoki Meksykańskiej? Na wszelką pomoc Afryce? Wyglada na to że Ziemia już jest tak popsuta i wykorzystana że teraz heja w dalsze poszukiwania. Kłania się film "Awatar". Nie czerpiemy z doświadczeń nauk. Nie próbujemy radzić sobie z problemami tylko wybieramy wciąż walkę o bogactwa, nie przechodzimy z rywalizacji w kooperację, wciąż handel bronią jest chroniony i najważniejszy. I tym sposobem szykujemy sobie zagładę a elita tego Matrixa rozpocznie ten sam trend na Marsie.  

Portret użytkownika KATHY

Mozecie sie smiac ale mi sie

Mozecie sie smiac ale mi sie wydaje ze na Marsie bylo juz zycie, ze my ludzie juz tam bylismy i tak zafajtalismy te planete ze musielismy spie......ac na Ziemie. Hmmmm ,ciekawe gdzie teraz sie ewakujemy?  Bo Ziemia ma nas ( czlowieka) dosc. Wiekszosc sama sie powybija tu na ziemi. Wojny itd. Garstka "naj naj  ludzi"  poleci tworzyc nowy swiat.
 
ROFL Ale pojechalam LOL
 

CS Rulezzzz!

Portret użytkownika takiktoś

Se najpierw muszą dolecieć do

Se najpierw muszą dolecieć do tego Marsa. Jak widać z historii, wyrawy na Księżyć były nie lada wyczynem i niektóre kończyły się wieloma problemami. Na Marsie żyją istoty, więc ciekaw jestem czy są one zainteresowane teraz aby je odwiedzali ludzie, którzy nawej samych siebie nie szanują i niszczą wszystko na swojej drodze (suma sumarum historii ludzkośći).

Skomentuj