W 2020 roku, NASA wyśle na Marsa zrobotyzowany śmigłowiec

Kategorie: 

Źródło: NASA

Agencja NASA ogłosiła zamiar dostarczenia na Czerwoną Planetę niewielkiego autonomicznego śmigłowca. Maszyna będzie towarzyszyć nowemu łazikowi, który zostanie wysłany na Marsa w 2020 roku. Będzie to pierwsze urządzenie latające, które będzie wykonywało loty w atmosferze planety innej niż Ziemia.

 

Marsjański śmigłowiec został zaprojektowany w taki sposób, aby dostosować go do obcych warunków, jakie panują na Marsie. Helikopter ten waży 1,8 kg i jest stosunkowo niewielkich rozmiarów. Posiada dwa śmigła wykonujące 3 tysiące obrotów na minutę, tj. 10 razy więcej od typowych śmigłowców. Dzięki temu, urządzenie będzie mogło poruszać się w bardzo cienkiej i rozrzedzonej atmosferze.

Źródło: NASA

Opracowany przez agencję NASA helikopter zostanie wysłany na Marsa wraz z łazikiem w ramach misji Mars 2020. Te dwa urządzenia będą ze sobą współpracować – podczas gdy łazik będzie działał na lądzie, śmigłowiec będzie wykonywał loty zwiadowcze i znajdzie między innymi odpowiednie miejsce dla lądowania przyszłych astronautów.
 

Naukowcy z NASA wzięli pod uwagę fakt, że wszelkie komendy docierają na Marsa z kilkuminutowym opóźnieniem, dlatego śmigłowiec musi posiadać pewien stopień autonomizacji. Choć próbowano zadbać o każdy szczegół to wciąż nie wiadomo, jak będzie spisywał się ten latający robot. Jeśli jednak wszystko pójdzie po myśli naukowców, to we wszystkich przyszłych marsjańskich i księżycowych misjach kosmicznych będą mogły brać udział maszyny lądowe i latające, co ułatwi eksplorację planet.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj