W 2018 roku wystąpi najdłużej trwające zaćmienie Księżyca w ciągu najbliższych 100 lat 

Kategorie: 

Źródło: Księżyc/własne

W 2018 roku czeka nas cała seria zaćmień Słońca i Księżyca, w tym najdłuższe w ciągu najbliższych 100 lat całkowite zaćmienie srebrnego globu. Oprócz tego można się także spodziewać trzech komet, które będą mogli zobaczyć mieszkańcy różnych regionów świata w 2018 roku. 

 

W całym 2018 roku wystąpi więcej zaćmień Słońca i Księżyca niż zwykle, a jedno z nich - zaćmienie Księżyca w dniu 27 lipca - będzie najdłuższym takim wydarzeniem astronomicznym w ciągu najbliższych 100 lat i w fazie całkowitej potrwa aż godzinę i 43 minuty! 

Zjawisko rozpocznie się 27 lipca o godzinie 17:13 UTC fazą zaćmienia półcieniowego , a całkowita faza zaćmienia potrwa od 19:30 UTC do 21:14 UTC. Długi czas trwania tego zjawiska wynika z niemal doskonałego ustawienia Księżyca i środka cienia Ziemi.  

W czasie zaćmienia nasza planeta, Księżyc i Słońce znajdą się w jednej linii, a Ziemia będzie się znajdować pomiędzy Słońcem a Księżycem i zaćmi swojego naturalnego satelitę odcinając go od blasku Słońca. Co ciekawe w 2018 roku czeka nas również drugie, nieco krótsze zaćmienie Księżyca, które wystąpi już 31 stycznia. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika żart

Nie życzę sobie zaćmień

Nie życzę sobie zaćmień Księżyca (nie lubię).

Dawno nie widziałem jego, takie zasmrodzone powietrze.

Będąc dzieckiem zauważyłem go w studni u Dziadka, chciałem wskoczyć i go zabrać (O dwóch takich co ukradlo kśiężyc - film). Nachyliłem się, ale Dziadek zdążył złapać mnie za nogi (sprytus) i wszystko wyklarował (na mój płacz).

Skomentuj