W 2017 roku odnotowano największą w historii liczbę zabójstw w Meksyku

Kategorie: 

Flickr (CC BY 2.0)

W 2017 roku odnotowano największą w historii liczbę zabójstw w Meksyku. Zdaniem rządu wszystkiemu winne są kartele narkotykowe działające na terenie ich kraju. 

Podsumowanie roku 2017 nie wygląda zbyt różowo dla mieszkańców Meksyku. Stwierdzono, że w jego trakcie na terenie tego kraju dokonano 25,339 zabójstw – jest to największa liczba odkąd statystyki te są śledzone, czyli od 1997 roku. Dodatkowo jest to 23% wzrost popełniania najcięższej klasy przestępstwa w stosunku do roku ubiegłego, czyli 2016.

 

Tak niepokojące statystyki motywowane są nieustannie toczącymi się na terenie Meksyku wojnami karteli narkotykowych. Stany takie jak Guerrero, Jalisco, Sinaloa i Baja California Sur to strefy nieustającej eskalacji przemocy, które da się przyrównać do stref wojny. Nie bez powodu zresztą Meksyk jest uznawany za najniebezpieczniejsze państwo świata, jeśli wykluczymy kraje, na których terenach mają miejsce konflikty zbrojne.

 

W ciągu ostatniego roku aż sześciu dziennikarzy zginęło na terenie Meksyku z rąk handlarzy narkotyków – dane te podaje amerykańska organizacja pozarządowa Committee to Protect Journalists. Była to najwyższa liczba od 1992 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Skomentuj