W 2016 roku wystąpił najwcześniejszy pierwszy dzień wiosny od 100 lat

Kategorie: 

Źródło: Internet

Dzisiaj, 20 marca, rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Naukowcy stwierdzili, że nadeszła już astronomiczna wiosna. Dowodem na to jest, że czas dnia zrównał się z długością nocy. To naturalne zjawisko nazywa się dniem równonocy wiosennej. W tym roku wystąpił on jednak wyjątkowo wcześnie.

 

Zdaniem ekspertów, począwszy od niedzieli 20 marca, każdy następny dzień będzie coraz cieplejszy i zimna ustąpi. Codziennie dzień wydłuży się o kolejne 3 minuty, aż proces ten osiągnie apogeum pod koniec czerwca. To najszybszy pierwszy dzień wiosny od 110 lat. Poprzednio wiosna nadeszła tak szybko w 1896 roku.

Dzień równonocy wiosennej był znany uczonym w starożytnym Egipcie, Chinach i w Indiach. Wcześniej, zdarzenie zostało uznawano za wielkie święto i zwłaszcza w politeistycznych religiach nadawano mu szczególne znaczenie. W mitologii słowiańskiej okres ten znany jest jako Jare Gody. Tamte obyczaje zostały inkorporowane przez Kościół Katolicki i obecnie Jare Gody znane są pod nazwą Wielkanoc.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika msoso

Pascha żydowska obchodzona

Pascha żydowska obchodzona jest od pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Jezus spożywał Ostanią Wieczerzy w święto Paschy. Na podstawie tego ustalono, kiedy obchodzimy ruchome święto jakim jest Wielkanoc. Więc katolicy nie tyle inkorporowali datę równonocy tylko po prostu cała ludność na świecie potrafiła zaobserwować moment, kiedy dzień staje się dłuższy. Naturalnym było i jest ratowanie się z tego. A Wielkanoc ma również inne znaczenie i wagę.

Portret użytkownika mirand62

Zrównanie dnia z nocą

Zrównanie dnia z nocą nastąpiło 18.03.2016 roku! Ciekawi mnie dlaczeg tv i portale podają datę  20.03.16? Dziś dzień jest dłuższy o 12 minut![21.03], a jutro przybędzie kolejne 3 min 44 sek.

Portret użytkownika danielov

XaX napisał: Lepsze to niż

XaX wrote:

Lepsze to niż paranoiczne straszenie wojną czy jakąś katastrofą co tu jest modne .. .

 
Mnie wojna nikt na tym portalu nie straszy bo to oczywiste ze ona wisi w powietrzu. Trudno oczekiwać białego gołąbka pokoju skoro wpuszcza się miliony nieucywilizowanego bydła do Europy. 

Portret użytkownika Erg Samowzbudnik

Słońce wschodzi i zachodzi

Słońce wschodzi i zachodzi będąc 0.5 stopnia pod linią horyzontu. Niecałe dwie doby potrzeba, by deklinacja słońca wzrosła o 0,5 stopnia, a zatem z 18 marca robi ci się 20 marca i wszystko jest git.

Strony

Skomentuj