W 2014 roku w RPA zabito rekordową liczbę nosorożców

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jak donosi agencja Reutersa, miniony rok zapisze się w annałach jako rekordowy pod względem zabitych w Republice Południowej Afryki nosorożców. Kłusownictwo kwitnie ze względu na popyt na sproszkowany róg tych zwierząt. W Azji jest to specyfik uważany za afrodyzjak.

 

Jak wynika z nieoficjalnych raportów, dziennie zabijane są trzy nosorożce. W całym 2014 roku zginęło 1171 tych zwierząt. Biorąc pod uwagę fakt, że populacja nosorożców w RPA to około 20 tysięcy osobników, co stanowi 90% światowej populacji, oznacza to bardzo systematyczne wycinanie w pień całego gatunku.

 

W 2013 roku w południowej Afryce kłusownicy zabili 1004 nosorożców i jeśli tempo to się utrzyma wkrótce zwierząt tych zabraknie. W porównaniu do 333 zabitych osobnikach w 2010 przyrost wygląda przerażająco.

 

Róg nosorożca jest stosowany głównie w Wietnamie i w Chinach. Kilogram na czarnym rynku kosztuje nawet 65 tysięcy dolarów, a to drożej niż złoto, dlatego kłusownicy mają silną motywację. Zabitym zwierzętom odcina się ważący kilka kilogramów róg, a tusze porzuca się.

 

Nie bez powodu tempo nielegalnych polowań zwiększa się w grudniu, ponieważ chińska mafia potrzebuje tego towaru przed zbliżającym się chińskim nowym rokiem przypadającym na luty. I tym sposobem paskudny zabobon przyczyni się do wyginięcia nosorożców.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dora

Afrodyzjak...hm?A co Ci

Afrodyzjak...hm?A co Ci idioci zrobią jeśli biednych nosorożców zabraknie?Wymyślą zapewne nowy i wykończą następny gatunek,byle tylko móc sprzedawać i zarabiać na ludzkiej głupocie .Koszty się nie liczą oczywiscie.

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Skomentuj