Virgin Orbit pomyślnie dostarczyła polskie satelity na orbitę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Firma Virgin Orbit z powodzeniem wystrzeliła pierwszy ładunek satelitów w kosmos. Ta debiutancka misja, ma miejsce zaledwie pięć miesięcy po tym, gdy statek kosmiczny tej firmy po raz pierwszy znalazł się na orbicie. Virgin Orbit to należy do miliardera Richarda Bransona, znanego również z zajmującej się turystyką kosmiczną, Virgin Galactic.

 

Zmodyfikowany Boeing 747 o nazwie Cosmic Girl, w niecałą godzinę po starcie, wystrzelił 70-metrową rakietę o nazwie LauncherOne. Po odłączeniu z lewego skrzydła samolotu, odpaliła jeden z silników, aby zbliżyć się do krawędzi ziemskiej atmosfery. Na pokładzie znajdował się pierwszy holenderski satelita wojskowy, cztery maleńkie satelity z programu testowego Departamentu Obrony USA oraz pierwsze dwa z 14 satelitów wrocławskiej firmy SatRevolution.

 

Firma Bransona nie korzysta ze znanej od dekad metody pionowego startu z portu kosmicznego, co znacząco wyróżnia ją na tle konkurencji na tym rynku. Zgodnie z planami firmy, w tym roku odbędzie się jeszcze jedna misja przy czym jej termin pozostaje nieznany. Udane wystrzelenie satelity polskiej firmy, nie obyło się bez reakcji polskich władz. W ciepłych słowach o Virgin Orbit, wypowiedzieli się prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz prezydent Andrzej Duda.

Dzisiejsze wydarzenie potwierdza rosnącą rolę polskiego sektora kosmicznego. To ważna chwila dla wielu polskich firm, które rozpoczynając od marzeń o podboju kosmosu, widzą realne możliwości jego eksploracji

~ Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Grzegorz Wrochna.

Przemysł kosmiczny jest jednym z najważniejszych obszarów technologicznych przyszłości. Tym bardziej cieszę się wobec tego, że firmy w Polsce odnoszą na tym polu coraz większe sukcesy. Jednym z takich spektakularnych osiągnięć jest z pewnością państwa projekt konstelacji satelitów (...) To wydarzenie wielkiej wagi dla polskiego przemysłu kosmicznego

~ List Andrzeja Dudy odczytany przez ambasadora Jarosława Łasińskiego

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika baca

czyli program kosmiczny z

czyli program kosmiczny z rakiet apollo dolatujacych do księżyca dotarł już do boeingów 747? jeszcze parę lat i ten latający cyrk monty von brauna, bedzie bawił nas satelitami wynoszonymi przy pomocy szybowców... a potem balonów... a potem ludzie z noblem wyliczą że najtaniej jest osiagnąć I prędkość kosmiczną kiedy wsadzić rozżażony pręt w dupę koniowi...

 

Portret użytkownika Dzis jestem wypity

Tu zaglądają ludzie, którzy

Tu zaglądają ludzie, którzy nie czerpią wiedzy z mediów głównego ścieku. I nie jest tu priorytetem żeby być pierwszym ale rzetelnym i jeśli chodzi o to to ZnZ biją na łeb TV. Po to ten portal istnieje.

Skomentuj