Virgin Galactic wysłała pierwszych kosmicznych turystów w okolice orbity okołoziemskiej

Kategorie: 

Źródło: Virgin Galactic

Czwartek, 29 czerwca 2023 r., to data, którą Virgin Galactic z pewnością zapisała na swojej drodze do przestrzeni kosmicznej złotymi zgłoskami. Firma ta, będąca jednym z pionierów komercyjnych lotów kosmicznych, osiągnęła nowy kamień milowy, wysyłając w kosmos swoich pierwszych płacących klientów.

 

Pierwszymi klientami byli oficerowie włoskich sił powietrznych, pułkownik Walter Villadei i podpułkownik Angelo Landolfi, którzy zasiedli w VSS Unity - statku kosmicznym firmy - i polecieli na wysokość 85,1 km nad poziomem morza. Tam, w nieważkości, mogli cieszyć się widokiem krzywizny Ziemi i kontrastem pomiędzy kosmiczną ciemnością a błękitnym globem naszej planety.

 

Nazwana "Galactic 01", misja rozpoczęła się od startu gigantycznego dwukadłubowego samolotu z kosmodromu Spaceport America w Nowym Meksyku. Po 40 minutach lotu samolot wystrzelił VSS Unity z prędkością prawie 3 machów w przestrzeń kosmiczną. Chociaż 50 mil (80,5 km) nad Ziemią jest uznawane przez NASA i Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych za granicę przestrzeni kosmicznej, to ogólnie przyjętą międzynarodową granicą jest linia Karmana, znajdująca się 100 km nad powierzchnią Ziemi.

 

Crew "Galactic 01" składała się nie tylko z klientów Virgin Galactic, ale również z badaczy z Włoskiej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych. Po udanym locie i kilku minutach w stanie nieważkości VSS Unity powrócił na Ziemię bez incydentów.

 

Wydarzenie to nastąpiło niemal dwa lata po tym, jak założyciel Virgin Galactic, Richard Branson, odbył swój historyczny pierwszy lot kosmiczny. Chociaż początki komercyjnych lotów kosmicznych były trudne, z niepowodzeniami takimi jak zawieszenie lotów z powodu naruszenia przestrzeni powietrznej, Virgin Galactic nie ustawała w swoich dążeniach. Po udanym teście w maju 2023 r., firma wznowiła loty i teraz, zakończony sukcesem lot komercyjny, potwierdza jej determinację.

Firma nie tylko oferuje swoim klientom możliwość doświadczenia stanu nieważkości. Podczas misji "Galactic 01", załoga przeprowadziła szereg eksperymentów naukowych, zbierając cenne dane dotyczące promieniowania w mezosferze oraz zachowania cieczy i ciał stałych w nieważkości. Takie możliwości badań w stanie nieważkości to kolejna zaleta lotów z Virgin Galactic.

 

Pierwszy płatny lot Virgin Galactic jest znaczącym krokiem w kierunku otwarcia przestrzeni kosmicznej dla szerszego grona odbiorców. Firma planuje obsługiwać comiesięczne loty komercyjne, umożliwiając coraz większej liczbie ludzi doświadczenie, które dotychczas było zarezerwowane tylko dla astronautów. Czas pokaże, jak daleko ten nowy rozdział w historii podróżowania w kosmos nas zaprowadzi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika emel

Virgin Galactic wysłąła

Virgin Galactic wysłąła pierwszych kosmicznych turystów w okolice orbity okołoziemskiej

Czym jest "okolica orbity"? Przekroczyli umowną granicę przestrzeni kosmicznej (która znaczy coś chyba tylko dla turystów), ale nie zostali umieszczeni na orbicie, więc spadli po chwili na Ziemię. Mogą być na dowolnej wysokości nad powierzchnią, ale jeśli nie osiągnęli prędkości orbitalnej, spadną jak meteoryt na Ziemię.

Portret użytkownika Marta Korek

O jejku , jak dobrze że pan

O jejku , jak dobrze że pan profesor Emel zabiera "głos" w tej sprawie. Bardzo przydatne są pańskie "naukowe wypowiedzi" bo wiadomo że tu wszędzie czają się bezwzględni foliarze, płaskoziemcy i antyszczepionkowcy oraz tacy co to nie wierzą w naukę i zmiany klimatu.

Foliarze do tego stopnia już się rozbestwili że twiardzą jakoby te loty w kosmos to jakaś szopka i aktorstwo jest, to skandal. Ale to mało tego , oni nawet kwestionują zdrowotne zastrzyki od pana Bila Gejca. Aż się fioletowa zrobiłam z tych nerwów.

Tak nie może być! dla tego bardzo prosimy aby pan profesor Emel brawurowo ukręcił kinola tym nieukom.

Skomentuj