Uzyskano szczegółowe nagranie galaktyki z centralną czarną dziurą

Kategorie: 

Źródło: Kitt Peak National Observatory

Powyżej znajduje się zdjęcie galaktyki spiralnej z centralną supermasywną czarną dziurą. Zostało ono wykonane 4-metrowym teleskopem Nicholasa W. Mayalla w Krajowym Obserwatorium Kitt Peak na amerykańskiej pustyni Sonora.

To bardzo szczegółowe ujęcie przedstawia świecące ramię spiralne oraz wiązki smug gazu i pyłu w rdzeniu galaktyki. Ponadto na jej zewnętrznej krawędzi widoczne są poruszające się pasma gwiazd. 

 

Wiele osób twierdzi, że Messier 106 jest podobny pod względem wielkości i jasności do galaktyki Andromedy. Jednak tak naprawdę Messier 106 jest około dziesięć razy dalej od Andromedy bo znajduje się ponad 20 milionów lat świetlnych od Ziemi.

 

Wymiary tej galaktyki to 130 000 lat świetlnych od krawędzi do krawędzi. Mimo ogromnej odległość od Ziemi dzięki nowoczesnym instrumentom udało się uchwycić galaktykę w całości na jednym, bardzo szczegółowym zdjęciu.

 

W centrum Messiera 106 znajduje się supermasywna czarna dziura. Jest niezwykle energetyczna i około 40 milionów razy masywniejsza niż Słońce. Czarna dziura pochłania ogromne ilości gazu i pyłu z otaczającego ją dysku akrecyjnego z gazu. W procesie tym powstają jaskrawoczerwone smugi gazu wydobywające się z centrum galaktyki - widoczne w środku obrazu. 

Obraz pokazuje również parę galaktyk karłowatych, które należą do tej samej grupy galaktycznej co Messier 106.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Gacopierz

Patrze na te zdjęcie; starami

Patrze na te zdjęcie; starami się i staram i ciągle tam widzę białą supergwiazdę a nie dziurę, która wyrzuca materie po spirali swojej studni. Materia ta stygnie, i oddala się tworząc ramiona.

Dlatego w środku jest jasno. Ale astrofizyka to największy szfindel w fizyce i chyba już tak zostanie.

 

Portret użytkownika Quark

Abo patrzysz i nie widzisz ..

Abo patrzysz i nie widzisz ... a to jest proste . Galaktyka spiralna (nasza też nią jest) orbituje wokół centrum masy czyli właśnie "czarnej dziury" na środku , która jest jak spust wody w wannie a wszystko wokół powoli do tego "otworu" wpada wirując po drodze. Co tłumaczy zagęszczenie światła tym większe im bliżej owego środka się patrzy , bo im niego bliżej tym gęściej jest wszystkiego. A sama czarna dziura to BARDZO mały obiekt o średnicy kilunastu ... kilkudziesięciu km zaledwie ! Oczywiście samej "osobliwości" czyli supergęstej materii centralnej zobaczyć się nie da , ale widać za to horyznt zdarzeń czyli "granicę" poza którą nawet światło "przepada" na zawsze i uciec nie może gdyż przyciąganie grawitacyjne poza tą "czarną granicą" jest już niemal "nieskończenie" wielkie . A że jak wspomniałem "czarna dziura" to BARDZO mały obiekt to w porównaniu do pokazanej na zdjęciu całej galaktyki nie dziwne , że jej wcale nie widać , bo to ledwie punkcik - piksel !

Portret użytkownika Gacopierz

Taa, i pewnie dlatego

Taa, i pewnie dlatego galaktyki się rozszerzają, a nie kurczą. Masz problem z logiką i wnioskowaniem. Ale cie rozumiem, mnie uczyli w szkole podobnie. Tylko dla mnie jak coś nie gra to nie gra.

Portret użytkownika mw

Trochę nie gra, ale to

Trochę nie gra, ale to dlatego, że miałeś na myśli rozszerzanie się Wszechświata, czyli zwiększanie odległości pomiędzy galaktykami i skupiskami galaktyk, a nie rozszerzanie się galaktyk.

Portret użytkownika SurvivorMan

Nie znasz się kompletnie na

Nie znasz się kompletnie na tym więc zrozum, że to że nie potrafisz sam sobie wytłumaczyć zgodnie ze swoim stanem wiedzy jakiegoś zjawiska, nie oznacza ża nauka która je bada jest szwindlem...
Ja też na ten przykład kompletnie nie rozumiem o co chodzi w równaniu poniżej... Ale to nie znaczy że uważam matematykę za szwindel Wink

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Gacopierz

Ze znaniem się to ty masz

Ze znaniem się to ty masz dużo większy problem niż ja. A jeśli chcesz się poznać, to weź silniczek od pompki-fontanny wsadź do wazonu mamy i uruchom. Wtedy cie olśni, że jak coś jest wciągane po osi, to musi wylecieć po równiku. 

Prościej ci wytłumaczyć fizyki nie mogę, bo to juz łopatologia na poziomie dbania o nóż.

Strony

Skomentuj