Uwieczniono największą na świecie górę lodową

Kategorie: 

Źródło: BFSAI/CORPORAL PHILIP DYE

Samolot brytyjskich sił powietrznych sfotografował górę lodową dryfującą na południowym Oceanie Atlantyckim w kierunku brytyjskich wysp Georgia Południowa i Sandwitch Południowy. Pilotom udało się uchwycić olbrzymią masę odłamywanego gruzu i głębokie pęknięcia na górze lodowej.

 

Powierzchnia góry lodowej A68a, wynosi obecnie około 4200 kilometrów kwadratowych. Oderwała się ona od pola lodowca Larsen C na Antarktydzie, jeszcze w 2017 roku, kiedy miała prawie 6000 kilometrów kwadratowych. Ostatnie zdjęcia wykonane przez załogę samolotu zwiadowczego A400M pokazują, że góra lodowa rozpadała się w ostatnim czasie znacznie szybciej.


Źródło: BFSAI/CORPORAL PHILIP DYE

Zdjęcia pokazują uskoki i pęknięcia. Wygląda na to, że pod linią wody, powstały już całe tunele. Górę lodową otaczają liczne kawałki lodu, niektóre tak duże, że trzeba będzie je stale obserwować, ponieważ stanowią realne zagrożenie dla statków pływających w tym obszarze. Zdjęcia satelitarne wykonane w ciągu ostatnich kilku tygodni, pokazują że góra lodowa ulega gwałtownej erozji.


Źródło: BFSAI/CORPORAL PHILIP DYE

Wojsko udostępniło zebrane dane brytyjskiej Służbie Antarktycznej oraz rządowi brytyjskich wysp Georgia Południowa i Sandwich Południowy. Okazuje się, że w ciągu trzech lat, lodowiec przebył około 1050 kilometrów i jest teraz 200 kilometrów od Georgii Południowej. Naukowcy obawiają się, że góra lodowa może utknąć w płytkiej wodzie na długie lata. Będzie to stanowić olbrzymie zagrożenie dla ekosystemu i gospodarki wyspy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj