Ustalono nowy prawdopodobny wiek Wszechświata

Kategorie: 

Źródło: NASA

Wiek Wszechświata od zawsze pozostaje niewiadomą. Nauka próbuje co prawda dostarczyć pewnych przybliżeń na podstawie prowadzonych obserwacji, ale wciąż odkrywane są nowe aspekty wskazujące na to, że czas istnienia wszystkiego należy ponownie zweryfikować. 

 

W położonym wysoko na pustyni Atacama w Chile prowadzono obserwacje z wykorzystaniem teleskopu kosmologicznego ACT. Astronomowie przyjrzeli się najwcześniejszemu światłu we wszechświecie i ich obserwacje oraz nieco kosmicznej geometrii sugerują, że nasz Wszechświat ma 13,77 miliarda lat, plus/minus 40 milionów lat. 

 

Nowe szacunki odpowiadają ocenie przedstawionej przez standardowy model wszechświata, a także pomiarom tego samego światła wykonanym przez satelitę Planck Europejskiej Agencji Kosmicznej, który mierzył pozostałości Wielkiego Wybuchu w latach 2009-2013.

W 2019 roku zespół naukowców mierzący ruch galaktyk obliczył, że wszechświat jest setki milionów lat młodszy niż przewidywał Planck. Ta rozbieżność sugerowała, że może być potrzebny nowy model wszechświata. Wzbudziło to obawy, że jeden zestaw pomiarów może być nieprawidłowy.  Teraz mamy odpowiedź, w której i dane z Plancka i dane z ACT zgadzają się. 

 

Badanie zostało opublikowane w Journal of Cosmology and Astroparticle Physics

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Rzecz w tym , że za pomocą

Rzecz w tym , że za pomocą techniki dopplerowskiej da się jedynie określić "wiek" światła , które już do nas dotarło a nie wiadomo ile jeszcze starszych promieni przyleci w naszym kierunku kiedyś . Drugi problem to taki , że nie da się określić w którym dokładnie miejscu wszechświata (zakładając , że ma foremny kształt) się znajdujemy bo raczej nie sądzę aby nasza galaktyka była centralnie umieszczona i być może znajdujemy się owe 13 mld. lat ale od krawędzi wszechświata gdzieś z boku.

Portret użytkownika Quark

Dowolny wiek , dowolnego

Dowolny wiek , dowolnego przedmiotu oblicza się od chwili obecnej wstecz ... A teraz dam Ci (i paru innym wyrywnym) dobrą i życzliwą  :-)  radę na przyszłość - Platon powiedział : "Mądry mówi bo ma coś do powiedzenia , głupiec bo musi coś powiedzieć .."

Portret użytkownika maggi

 

 

 

 Brawo! Najlepiej niech kupią jakiegoś smartwatcha założą bateryjkę i wystrzelą w kosmos. 

 

 

 

Portret użytkownika r

Kolejne bzdury. Ogladali

Kolejne bzdury. Ogladali pozostałości po wielkim wybuchu. Konkretnie jakie pozostałości, bo światło z wielkiego wybuchu już dawno przeleciało. Może mi to zademonstrują jak to robią. Ja zaświecę latarkę, a oni niech jutro badają pozostałosci po świetle z tej latarki. Musza tylko dobre rowery skombinować, żeby to swiatło dogonić, bo na piechotę nie da rady.

Oczywiście są lepsze metody badania rozchodzenia się wszechświata i prędkości naszego układu słonecznego czy galaktyk. Już podaję temat na doktorat, a nawet habilitację. Trzeba zacząć mierzyć czas powrotu świtła wyemitowanego w różnych kierunkach i z różnych punktów na kuli ziemskiej, oraz o różnych porach roku. Mierząc czas powrotu światła powinno dać się obliczyć prędkości kuli ziemnskiej w układzie słonecznym, galaktyce. Całe może informacji fizycznych bez spekulowania, tylko matematycznie obliczonych. Czemu to nikt jeszcze nie zrobił tego prostego doświadczenia, tylko zajmują się dogmatami i magią, wymyslając teorie do obliczania danych, które można zmierzyć. No chyba, że by wyszła bujda z tej fizyki, więcnie ruszamy.

Strony

Skomentuj