Kategorie:
Wiek Wszechświata od zawsze pozostaje niewiadomą. Nauka próbuje co prawda dostarczyć pewnych przybliżeń na podstawie prowadzonych obserwacji, ale wciąż odkrywane są nowe aspekty wskazujące na to, że czas istnienia wszystkiego należy ponownie zweryfikować.
W położonym wysoko na pustyni Atacama w Chile prowadzono obserwacje z wykorzystaniem teleskopu kosmologicznego ACT. Astronomowie przyjrzeli się najwcześniejszemu światłu we wszechświecie i ich obserwacje oraz nieco kosmicznej geometrii sugerują, że nasz Wszechświat ma 13,77 miliarda lat, plus/minus 40 milionów lat.
Nowe szacunki odpowiadają ocenie przedstawionej przez standardowy model wszechświata, a także pomiarom tego samego światła wykonanym przez satelitę Planck Europejskiej Agencji Kosmicznej, który mierzył pozostałości Wielkiego Wybuchu w latach 2009-2013.
W 2019 roku zespół naukowców mierzący ruch galaktyk obliczył, że wszechświat jest setki milionów lat młodszy niż przewidywał Planck. Ta rozbieżność sugerowała, że może być potrzebny nowy model wszechświata. Wzbudziło to obawy, że jeden zestaw pomiarów może być nieprawidłowy. Teraz mamy odpowiedź, w której i dane z Plancka i dane z ACT zgadzają się.
Badanie zostało opublikowane w Journal of Cosmology and Astroparticle Physics.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.
Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.
Strony
Skomentuj