Ustalono jak nieważkość wpływa na mięśnie i nerwy ludzi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zespół naukowców z Uniwersytetu Doshisha w Japonii był w stanie zbadać reakcję układu nerwowo-mięśniowego człowieka na stan nieważkości, praca została opublikowana w czasopiśmie Neuroscience & Biobehavioral Reviews.

Naukowcy przeanalizowali modele komputerowe ludzi i gryzoni. W swojej analizie odkryli, że nieważkość hamuje aktywność mięśni pleców, które wspierają nasz kręgosłup. Prowadzi to do przebudowy sarkomerów (podstawowej jednostki kurczliwej mięśni poprzecznie prążkowanych), zmniejszenia ich liczby iw efekcie do zmniejszenia siły mięśni kręgosłupa.

 

Naukowcy zauważyli również spadek amplitudy elektromiogramów w mięśniach kręgosłupa – sugeruje to, że nieważkość wpływa nie tylko na mięśnie, ale także na nerwy. Według naukowców życie w stanie zerowej grawitacji powoduje pogorszenie funkcji motorycznych mózgu. To wyjaśnia trudności z chodzeniem, jakich doświadczają załogi po locie kosmicznym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj