Ustalono dlaczego Ziemia stopniowo traci w kosmosie swoją atmosferę

Kategorie: 

Źródło: ESA

To fakt naukowy, że Ziemia stopniowo traci w przestrzeń kosmiczną swoją atmosferę. Każdego dnia około 90 ton materii pozostaje na zawsze w kosmosie za naszą planetą. Biorąc pod uwagę całkowitą masę atmosfery ziemskiej (5x10^15 ton), nie są to straty duże, ale zrozumienie ich przyczyn i mechanizmów tego zjawiska, jest bardzo ważne dla zrozumienia podobnych procesów na innych planetach.

Od 2000 roku wokół Ziemi latał rój satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie Cluster składający się z czterech sond kosmicznych dokonujących drobiazgowych pomiarów magnetycznych. Przez ponad dziesięć i pół roku trwania misji z ich pomocą zostały zebrane duże ilości danych, które między innym pozwoliły naukowcom na głęboki wgląd w zjawisko stopniowej utraty atmosfery ziemskiej w przestrzeni kosmicznej.

 

Zgodnie z wynikami, istnieją dwa podstawowe mechanizmy utraty ziemskich gazów atmosferycznych. Napędem pierwszego z tych mechanizmów jest siła odśrodkowa, która przyspiesza jony gazów będących w ruchu w pobliżu biegunów naszej planety, gdzie ziemskie pole magnetyczne jest osłabione.

 

Przyspieszane jony są wyrzucane w kierunku "ogona" pola magnetycznego Ziemi, w którym współdziałają one z plazmą i wracają z powrotem, uzyskując jednocześnie dosyć duże prędkości. Takie powtarzające się emisje wysokoenergetycznych cząstek, mogą stanowić zagrożenie dla statków kosmicznych i były wielokrotnie rejestrowane za pomocą satelitów sieci Cluster. Jest to też mechanizm prowadzący do utraty większości ciężkich jonów, takich jak jony tlenu.

Drugi mechanizm odkryty przez naukowców związany jest z przeplataniem się linii pól magnetycznych Słońca i naszej planety. Nazywa się to rekoneksją magnetyczną i proces ten wytwarza duże ilości energii skutkującej "zagubieniem" w przestrzeni części gazów tworzących plazmę. W tym mechanizmie, zazwyczaj nasza atmosfera traci się jony wodorowe. Udział każdego z mechanizmów w ogólnym procesie zależy od kierunku linii międzyplanetarnej pola magnetycznego wytwarzanego przez Słońce. Obydwa procesy są też odpowiednio intensywniejsze wraz ze wzrostem aktywności słonecznej.

 

Szczegółowa prezentacja analizy danych zebranych za pomocą satelitów Cluster, została przedstawiona w artykule opublikowanym w czasopiśmie Journal of Geophysical Research.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

"... Od 2000 roku wokół Ziemi

"... Od 2000 roku wokół Ziemi latał rój satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie Cluster ..." Czyli od momentu globalnego chemitralowania planety..

Jak pisałem ów chemitralowy nanokoloidalny "balon" tworzy "dializową" przeponę rodzielająca atmosferę na dwie części. Nad i pod.. Naturalna dyfuzja gazów została naruszona i ta "nad" już nie wraca do "pod, skąd pozostaała część z niej migruje w kosmos... Dla wyrównania stężenia...

Portret użytkownika r.abin

Niesamowite - Uczeni nie

Niesamowite - Uczeni nie słyszeli nic o "rozkładzie Maxwella" Jest to teoretycznie wyliczony przez Maxwella rozkład prędkości cząsteczek "gazu doskonałego". Im lżejsze cząsteczki, tym większa jest ich prędkość średnia, ale pewna grupa cząsteczek uzyskuje ponadto, prędkość ucieczki z każdej pułapki grawitacyjnej (dlatego planety najpierw tracą wodór) Kto nie wierzy, niechaj bieży (do Wikipedii)

Portret użytkownika Rodak

Ciekawsze byłoby ustalenie w

Ciekawsze byłoby ustalenie w jaki sposób tworzy się atmosfera Ziemi, która mimo utraty, jak twierdza naukowcy ( w jakim celu tak twierdzą, bo nie ma przypadków) stale się odradza, ale o tym ci naukowcy nie wspominają.

Portret użytkownika Xardas666

Dla wiadomości autora: w

Dla wiadomości autora: w notacji naukowej pięć razy dziesięć do potęgi piętnastej zapisujemy jako 5 * 10^15, bo z tego zapisu 5x1015 ton nie wiadomo co wynika... Najbardziej to to, że jej atmosfera wynosi 5 * 1015 ton, co jest całkowicie bezsensownym zapisem (nie tylko fizycznie ale matematycznie też, bo już prościej to obliczyć i podać końcowy wynik). Oczywiście można by jeszcze się zastanawiać, czy 5x nie oznacza jakiegoś innego systemu liczbowego podobnie jak 0x oznacza system szesnastkowy... 

Portret użytkownika Angelus

To oczywistekłamstwoowych

To oczywistekłamstwoowych naukowców. To, że badają to zjawisko teraz świadczy, że mająpowody, by je badać...

 A mają... Chemitralowy balon otaczający planetę na wysokości ok 11 km od jej powierzchni dzieli naszą stratosferę na atmosferę pod i nad owym balonem. Zgodnie z prawem dyfuzji a i osmozy następuje zgodnie z zasadą wyrównania stężeń po obu stronach tej osmotycznej bańki przemieszczanhie się składników atmosferycznych przez błonę "balonu" na zewnątrz ( "dyfuzyjne wysysanie") a te prędzej ulatują w przestrzeń kosmiczną...

 Obecnie nie mamy 21% tlenu, lecz 19,8... Dlatego tak wielu debili cierpi na niedotlenienie kory mózgowej...

 Ja mam 23% O2 w swoim laboratorium,z którego to piszę...

Strony

Skomentuj