Ustalono dlaczego w mieście zniszczonym przez Wezuwiusza nie było ludzkich szczątków

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W 79 roku n.e. doszło do potężnej erupcji Wezuwiusza, która spowodowała śmierć miasta Pompeje i jego mieszkańców. Miasto Herkulanum, położone w pobliżu wulkanu, ucierpiało jako pierwsze. Naukowcy usiłują dowiedzieć się co stało się z ciałami ofiar tego kataklizmu, ponieważ nie odnaleziono nigdy żadnych szczątków biologicznych. Jak to możliwe?

 

 

Niektóre z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie to Etna na Sycylii, Cotopaxi w Ekwadorze, Popocatepetl w Meksyku, Kilauea na Hawajach i właśnie Wezuwiusz we Włoszech. Wszystkie te wulkany mają wysoki potencjał erupcji i mogą stanowić zagrożenie dla życia i mienia w pobliskich obszarach.

 

Ostatnie badania erupcji Wezuwiusza z 79 roku wykazały, że mieszkańcy miasta nie zostali spaleni, jak wcześniej sądzono, ale zginęli od wysokich temperatur, które sięgały ponad 550 stopni Celsjusza. Dosłownie wyparowali, ich ciała zamieniły się w garść popiołu.

 

 

Na brzegu morza na południowy zachód od miasta znaleziono szczątki z tkanką miękką na żebrach, co wskazuje na niższą temperaturę w wyniku interakcji chmury pyłu z wodą morską. Przepływy piroklastyczne spowodowane erupcją wulkanu są wysoce turbulentne i nieprzewidywalne, powodując dużą liczbę zgonów. Obecne badanie jest ostrzeżeniem dla mieszkańców mieszkających w pobliżu Wezuwiusza przed śmiertelnym niebezpieczeństwem erupcji tego wulkanu.

 

Herkulanum było starożytnym rzymskim miastem położonym na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego, w pobliżu Wezuwiusza. Miasto zostało założone w VI wieku p.n.e. i było jednym z najbogatszych miast regionu Kampania. Jednak w 79 roku miasto zostało całkowicie zniszczone przez erupcję Wezuwiusza. Popioły i lawa pogrążyły miasto w ciemności i uwięziły jego mieszkańców. Większość mieszkańców zmarła w wyniku uduszenia się popiołem i gazami oraz wysokimi temperaturami. Po erupcji miasto zostało zapomniane na wiele wieków, aż zostało przypadkowo odkryte w XVIII wieku. Dziś Herkulanum jest popularnym celem turystycznym i znajduje się pod ochroną UNESCO.

 

Współcześni archeolodzy uważają, że Herkulanum było jednym z najlepiej prosperujących miast w regionie Kampania ze względu na położenie na wybrzeżu i bliskość morskich szlaków handlowych. W mieście odkryto liczne pozostałości luksusowych willi ozdobionych freskami, rzeźbami i mozaikami, a także budynków użyteczności publicznej, takich jak łaźnie i amfiteatr. Badania Herkulanum trwają do dziś, a każde nowe znalezisko archeologiczne poszerza naszą wiedzę o życiu i kulturze starożytnych Rzymian.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

A czy to ważne?Kogo to

A czy to ważne?Kogo to interesuje po 2 tys lat?Moze jak bedzie następnym razem takie wydarzenie,to poprostu naukowcy niechaj sobie tam posiedzą i poczekają to się dowiedza.a teraz to ja bym sie skupił na temacie zadłużeń Polski i Europy i jak to bedzie,gdy Usa przestaną się już rządzić, a zaczna Chiny z Rosją. Wydaje mi się, że reszta świata kapla się, że petro dolar to nieźle pogłówkowany specjal dla rozdawnictwa,korupcji i pokazaniu swiata ,ze wszystko jest super.tanie itp.Teraz gdy reszta świata juz ma tego dosc,araby zakręcają kurki i nie leci juz życiodajna pompka do drukowania i no niestety glowia  się i troją co mają z tym zrobić.Rosja trz za sprawą wojenki nie chce nic dostarczać, a Europa poddańcze daje im sankcje ,by wyglądało ze to wina Rosji i tylko jej. 

A to stek klamstw.Pobudka ludu

Portret użytkownika ARTUR

Po prostu mieszkańcy się

Po prostu mieszkańcy się ewakuowali , tylko w filmach pokazuje się ówczesnych ludzi jako idiotów którzy nie mają pojęcia co się dzieje . Nawet instynkt samozachowawczy nie pozwala pozostawać w cieniu wulkanu lecz nakazuje natychmiastową ucieczkę , to samo byłoby w czasie wojen na frontach pod ostrzałem gdyby nie substancje narkotyczne podawane żołnierzom .

Skomentuj