Uskok tektoniczny New Madrid wywołuje liczne wstrząsy wtórne

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Missouri i Uniwersytetu Wuhan rzuca nowe światło na aktywność sejsmiczną w Stanach Zjednoczonych, sugerując, że wiele trzęsień ziemi, które uważano za odrębne zdarzenia, może tak naprawdę być wstrząsami wtórnymi po historycznych kataklizmach. Odkrycie to ma istotne implikacje dla przewidywania trzęsień ziemi i zarządzania ryzykiem związanym z tymi zjawiskami.

 

Wstrząsy wtórne, będące reakcją skorupy ziemskiej na duże wstrząsy początkowe, były do tej pory uważane za zjawiska krótkotrwałe. Jednak nowe badanie sugeruje, że mogą one trwać znacznie dłużej, niż przypuszczano wcześniej.

 

Analizując trzy historyczne zdarzenia sejsmiczne, w tym trzęsienia ziemi w Quebecu w 1663 roku, w Charleston w 1886 roku oraz serie trzęsień w rejonie Missouri-Kentucky w latach 1811–1812, naukowcy stosując podejście statystyczne, starali się odróżnić obecną aktywność sejsmiczną od wstrząsów wtórnych wywołanych przez te dawne kataklizmy.

 

Badanie ujawniło, że aż 65% aktywności sejsmicznej w strefie sejsmicznej Nowego Madrytu w latach 1980–2016 było powiązane z wstrząsami wtórnymi z lat 1811–1812. Podobnie odkryto, że wstrząs wtórny po trzęsieniu ziemi w Charleston z 1886 roku wciąż trwa, podczas gdy aktywność po trzęsieniu w Quebecu z 1663 roku już ustała.

 

Te wyniki wskazują na to, że na stabilnych kontynentach sekwencje wstrząsów wtórnych mogą trwać od dziesięcioleci do stuleci, obejmując zarówno współczesne trzęsienia ziemi, jak i długotrwałe wstrząsy wtórne.

 

Chociaż te odkrycia są fascynujące, niektórzy eksperci, jak Susan Hof z US Geological Survey, podchodzą do nich z ostrożnością, podkreślając, że skupiska trzęsień ziemi mogą mieć różne wyjaśnienia.

 

Mimo tych zastrzeżeń, badanie otwiera drogę do lepszego zrozumienia długoterminowych skutków historycznych trzęsień ziemi. Poprzez rozróżnianie wstrząsów wtórnych od tła sejsmicznego, naukowcy mogą udoskonalić swoje modele przewidywania trzęsień ziemi, zwiększając gotowość na wypadek katastrof i skuteczność reakcji na nie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dziś jestem wypity

Moja aktywność sejsmiczna

Moja aktywność sejsmiczna ogranicza się do fasolki popijanej piwskiem. Wtedy pojawaiają się rozmaite zagrożenia z uskoku tektonicznego. Ostatnio w nocy obudziłem się trochę za późno gdy wyrzut brązowej magmy już nastąpił. Ewakuacja do miejsca odosobnienia musiała postępować bardzo ostrożnie żeby nie generować dodatkowych strat. 

Skomentuj