Uskok San Andreas jest podatny na wstrząsy wywoływane na skutek oddziaływania Słońca i Księżyca

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z US Geological Survey (USGS),wskazują,że niebezpieczny uskok tektoniczny - San Andreas - może zostać aktywowany przez wpływ grawitacyjny Słońca i Księżyca. Zjawisko to ma potencjał do wywoływania specjalnego rodzaju trzęsień ziemi w Kalifornii.

 

Uwagę ekspertów zwróciły zwłaszcza wstrząsy określane mianem trzęsień ziemi niskiej częstotliwości. Po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko przed dekadą w okolicy Parkfield na trasie uskoku San Andreas. Jest to miejsce specyficzne, ponieważ właśnie tam uskok uwalnia swoją energię z części południowej i północnej.

 

Przeanalizowano w sumie aż 81 tysięcy trzęsień ziemi tego typu, które wystąpiły w tamtej okolicy w latach 2008 - 2015 i okazało się, że można znaleźć dla ich powstawania pewien wzorzec, który był zgodny z przypływami i odpływami na oceanie. Analizy wskazały, że aktywność sejsmiczna rośnie gdy wody przybywa.

 

Innymi słowy Księżyc, ciągnie w tym samym kierunku, co uślizg uskoku, a to powoduje że zwiększa się on szybciej. Wskazuje to, że uskok jest bardzo delikatny. Jest dużo bardziej podatny na wpływ zewnętrzny niż można by się spodziewać biorąc pod uwagę fakt, że na wierzchu znajduje się kilkudziesięciokilometrowa warstwa skał.

 

Trzęsienia ziemi o niskiej częstotliwości, można rozpoznać po dudniącym dźwięku, który generują. Te drgania są bardzo ważne, ponieważ są w stanie dostarczyć naukowcom cennych informacji o głębszych częściach uskoku San Andreas, a te informacje nie mogły być uzyskane w inny sposób.

 

Są to zjawiska o stosunkowo niedużej sile oddziaływania, niekiedy bywają nawet słabsze niż 1 stopień w skali Richtera. Występują one między 15 km, a 30 km pod powierzchnią, czyli blisko miejsca, gdzie skorupa ziemska spotyka się z płaszczem planety.

 

Wyniki badań wykazały, że zdecydowanie więcej wstrząsów powstawało, gdy wpływ grawitacyjny naszego satelity był największy. Analiza tych danych dostarczyła również naukowcom, narzędzia do pomiaru poziomu naprężeń w obrębie uskoku wzdłuż niektórych jego miejsc, co bez wątpienia jest bardzo cenne.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Sammy Jo

Nie ma grawitacji - Tesla

Nie ma grawitacji - Tesla obalił tą teorię, która nie ma żadnego potwierdzenia w praktyce. Dlaczego nigdzie poza rzekomym przyciąganiem słońca i księżyca i ziemi nie widzimy tego zjawiska w odpowiednio mniejszej skali? Bo go nie ma. 

Portret użytkownika eva11

wiec chyba i ziemia nie pilka

wiec chyba i ziemia nie pilka .....napewno !

 zdajeie s,ze cos chca wyprobowac na tym uskoku ...dlatego teraz uprzedzaja i tlumacza co moze sie stac i od czego,

a na ziemie wszystko oddzialywuje co stworzone na niej i nad nia !,bo taki byl zamysl zdaje sie ...

rowniez na czlowieka dziala ksiezyc i wszystko co istnieje ,zalezy tylko co w czlowieku przewaza wtedy chyba to oddzialywanie poteguje ...

wszystko tez dziala chyba dla naprawy ,

my niszczym ,a natura naprawia ....tam gdzie czlowiek wyplewil tam i natura czyni aby odroslo .

ktos pisal tutaj lub na inym blogu ,po tsunami kiedy woda z oceanu wrocila na miejsce wszystko zaczelo rosnac tam gdzie juz nie chcialo przed ...ludzie zaczeli zdrowiec i jakby wszystko sie odradzalao od nowa ...

musimy przestac sluchac o zlej ziemi i zlych wydarzeniach ,a zaczac myslec jak wrocic do zycia gdzie i ziemia i my bedziemy zyc prawdziwie ....

 

 

Portret użytkownika Harakiri

Grawitacja jest zakrzywieniem

Grawitacja jest zakrzywieniem czasoprzestrzeni przez obiekt posiadający masę. Podnosząc zakupy z ziemi pokonujesz grawitację całej planety. W mniejszej skali grawitacja również wystepuje tylko jeset to bardzo małe, niezauważalne odziaływanie. 

Portret użytkownika XaX

Ale nawiedzony jesteś ...

Ale nawiedzony jesteś ... Skoro nie ma grawitacji to dlaczego chodzisz po ziemi a nie bezwładnie się unosisz nad nią? I grawitacja jest obserwowana w kosmosie idioto, czarne dziury, planety które mają ją większa lub mniejszą zależnie od masy itd -.-. Takie negowanie wszystkiego nawet tego co się sprawdza od wieków jest idiotyczne ... 

Skomentuj