USGS ostrzega przed niebezpiecznym wybuchem wulkanu Kilauea

Kategorie: 

Źródło: twitter

Trwa erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach. Lawa wypływająca z kolejnych powstających szczelin, spowodowała już przymusowe ewakuacje. Teraz jednak geofizycy z agencji USGS sugerują, że jakkolwiek wolno krocząca lawa to problem, ale jeszcze bardziej niepokoi rosnące ryzyko erupcji freatycznej, a gdyby do niej doszło, żywioł będzie ciskał kamienie i głazy na odległość wielu kilometrów. 

 

Rankiem 9 maja doszło już do takiego zdarzenia, gdy jeden z kraterów wulkanu Kilauea doświadczył wybuchowej erupcji popiołu, która skutkowała wystrzeleniem fragmentów skalnych. Nikomu nic się nie stało, ale wskazuje to na potencjał wulkanu w tym kierunku.

 

Niepokój wśród naukowców wywołuje spadek poziomu lawy w kraterze. Jeśli opadnie poniżej poziomu wód gruntowych, to niestety istnieje ogromna szansa, że woda przedostaje się do jeziora lawy i może doprowadzić do wybuchu. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce nie tak dawno, bo w 1924 roku. 

Wtedy również, tak jak obecnie, faza aktywności wulkanu rozpoczęła się od rojów trzęsień ziemi. Potem doszło do ponad 50 wybuchowych erupcji w ciągu dwóch tygodni. Wystąpiły one z największego krateru wulkanu Kilauea Halema'uma'u. Żywioł miotał wtedy głazy o wadze do 14 ton, które zostały rozrzucone w odległości kilku kilometrów od krateru. 

 

Obecnie mieszkańcy Hawajów nie muszą się jeszcze mierzyć z takimi zagrożeniami, ale i bez tego sytuacja jest poważna. Gubernator Hawajów ogłosił, stan klęski żywiołowej i poprosił o wsparcie ze strony rządowej. Pomoc federalnych może być potrzebna w celu ewakuacji mieszkańców z wykorzystaniem śmigłowców, których na Hawajach jest niewiele. Ponadto, potrzebne są pieniądze , aby wyeliminować skutki erupcji, która według prognoz geologów, mogą się jeszcze nasilać.

 

Do tej pory swoje domy musiało opuścić prawie dwa tysiące osób. Rozlewająca się lawa doprowadziła do zniszczenia ponad 35 domów i budynków w najbliższej okolicy wulkanu. Na szczęście do tej pory obyło się bez ofiar. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj