Uścisk rąk stał się niebezpieczny dla zdrowia

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Jeszcze przed kilkoma laty przeprowadzono badanie w wyniku którego dowiedziono, że znana od tysięcy lat praktyka powitania polegająca na podawaniu sobie ręki jest w obecnych czasach niebezpieczna i powinno się jej zaniechać. Wezwano do tego zwłaszcza pracowników tak służby zdrowia i jak widać na przykładzie obecnej epidemii koronawirusa, ostrzeżenie to było jak najbardziej uzasadnione.

Specjaliści porównali uścisk dłoni do palenia papierosów w miejscu publicznym, a nawet bardziej, ponieważ ta kulturowa tradycja powitania przyczynia się do rozprzestrzeniania niebezpiecznych drobnoustrojów między ludźmi.

 

Dotychczas zamiast odradzać witania się z pacjentami szpitali zalecano wielokrotną dezynfekcję dłoni za pomocą zawierających alkohol środków. Praktyka wskazuje jednak, że cześć personelu szpitali nie myje rąk ani nie odkaża ich tak często jak należałoby to robić.

Zdaniem naukowców konieczne jest uzmysłowienie ludziom, że witanie się w tradycyjny sposób może być dla nich niebezpieczne i lepiej zupełnie odejść od tej praktyki. Dzięki temu można będzie znacznie ograniczyć zasięg oddziaływania niektórych chorób i zmniejszyć koszty ekonomiczne związane z zakażeniami szpitalnymi.

 

Badacze zauważają, że być może, aby zmniejszyć popularność uścisku rąk warto propagować inne formy powitania, które nie zakładają kontaktu fizycznego. Jedna z propozycji to umieszczenie ręki na sercu lub wykonanie gestu "Namaste", który jest stosowany w Azji Południowej.

 

Artykuł pochodzi z portalu

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Illuminat13

sa to potezni bogaci ludzie

sa to potezni bogaci ludzie wspieranni przez ziemskie zwierzchnosci Nwo tzw ostatnia faza ksztaltuje sie na waszych oczach Jeden rzad jedna religi jedna ekonomia Ziemia od kilku lat wchodzi w piaty wymiar jest teraz w astralnym stad nacisk istot ktore go zamieszkuja i szybko uplywajacy czas  Nie kazdemu uda sie przejsc https://www.youtube.com/watch?v=YI-ZpFNgnbA&t=4s  Głupi już z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga: z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy (Mdr 13,1n).   Kto będzie się starał zachować swoje życie, straci je; a kto je straci, zachowa je (Łk 17,33).

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Robaczkowa

A jest zwiazek. Zawsze jak

A jest związek. Co zrobisz jak masz katar i zabraknie Ci chusteczek? Zawsze jak mam grypę lub zwykły katar to zamiast chusteczek wolę mieć miękki papier toaletowy i stale nim wycieram nos. Może to nie jest zbyt eleganckie ale za to bardzo praktyczne. Łatwiej się rozkreca papier z rolki niż rozkłada chusteczki. Teraz też jestem chora i taki 1 papier znika w ciągu dnia. Dla mnie papier toaletowy to podstawa przy chorobie. Teraz mamy sezon grypowy i założę się, że wielu ludzi robi to samo co ja tylko się do tego nie przyznają. Nawet nie wiem czy w sklepach teraz można dostać chusteczki? Chyba nie.

Jeżeli ktoś dziwi się, że brakuje papieru toaletowego w sezonie grypowym to musi nie mieć wyobraźni.

Jest taka metoda ustalania poziomu inteligencji człowieka. Badanemu podaje się przykład jakiegoś przedmiotu np. ,,papier toaletowy" lub np. ,,cegła". Następnie prosi się człowieka aby pomyślał i podał jak najwiekszą ilość możliwych zastosowań danego przedmiotu. Im więcej zastosowań poda tym zwykle iloraz jego inteligencji jest większy. Więc nie wstydźmy się wycierania nosa papierem toaletowym. To tylko może dobrze świadczyć o naszej elastyczności, zaradności i nawet inteligencji.

Na dodatek teraz większe sklepy z żywnością zalecają łapanie koszyka lub pchanie wózka ,, przez serwetkę" i następnie jej wyrzucenie. Kawałek papieru toaletowego, który się łatwo odrywa będzie tu też bardzo przydatny. 

Teraz każdy w domu bardzo dba o czystość. Jak ja coś myję na mokro lub dezynfekuję to potem każdą powierzchnię warto osuszyć. Robię to zwykle jednorazowymi ręcznikami ale jak ich nie ma to papier toaletowy też się bardzo przyda. To nawet jest bardziej oszczędnościowa opcja.

Portret użytkownika Groot

Oczywiście, że się nosa

Oczywiście, że się nosa wyciera papierem toaletowym też tak robię ale obecne braki nie są spowodowane sezonem grypowym tylko paniką koronawirusową. POdobnie jak braki mięsa, ryżu, kaszy, makaronu itp.

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Marek78

Witam. Ja mam awersję do

Witam. Ja mam awersję do podawania ręki od małego. Ludzie rękami robią różne rzeczy, drapią sie w różne miejsca, dłubią w nosie co jest zresztą naturalne i nie do uniknięcia. Mój wybór, że ręki nie podaję, Zawsze grzecznie mówię dzień dobry, czesc, witam. Niestety odkąd pamiętam byłem przez pewne osoby zaszufladkowany. Nie zliczę ile razy słyszałem mimochodem "patrz to ten cham co ci ręki nie poda". I teraz wychodzi, że chamami byli ci, którzy stosowali taką presję społeczną na mnie. Żałuję tylko, że to wychodzi przy tak okropnej okazji.

Strony

Skomentuj