USA zbudują na Alasce nowy radar obronny, warty ponad miliard dolarów

Kategorie: 

Clear Air Force Station - źródło: U.S. Army Corps of Engineers Digital Visual Library
Amerykański Departament Obrony planuje budowę nowego radaru antybalistycznego dalekiego zasięgu na Alasce. Instalacja ta warta niewiele ponad miliard dolarów będzie funkcjonować w 2020 roku. Wojskowi twierdzą że radar będzie konieczny dla obrony przed ewentualnym atakiem ze strony Korei Północnej czy Iranu.

 

Pentagon wskazał stację radiową Clear Air Force Station, położoną na Alasce, jako miejsce gdzie najprawdopodobniej powstanie przyszły radar. Trzy znane koncerny zbrojeniowe rywalizują między sobą o to który z nich zbuduje tę instalację - jest to firma Raytheon, Northrop Grumman i Lockheed Martin. Dzięki niej, rozmieszczona w USA tarcza antyrakietowa będzie mogła wcześniej zareagować na ewentualny atak rakietowy.

 

Nowy radar dalekiego zasięgu, jak wynika z przekazów medialnych, jest ukierunkowany na zagrożenie ze strony Korei Północnej, która podobno jest w posiadaniu ładunków jądrowych oraz rakiet balistycznych, zdolnych do ich przenoszenia. Co więcej, USA najwyraźniej w dalszym ciągu traktują Iran jako zagrożenie albo po prostu nie chcą przyznać, że najbardziej obawiają się Rosji.

 

 

Źródło: http://www.reuters.com/article/2015/05/23/usa-military-radar-idUSL1N0YE06420150523

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika X

radar d.z.? - bicie piany i

radar d.z.? - bicie piany i tyle.
Taki radar może pracować na np. 3 sposoby (długie; średnie w trybie multigłowicowym i krótkie w odbiciu jono) lub w trybie mieszanym ze wsparciem cyfrowym i każdy z nich może być zakłócony elektronicznie.
 
Radar jest bez sensu, chyba że cel ma inny.
 

Skomentuj