USA zalegalizują plastikową broń palną. Każdy będzie mógł ją wydrukować w drukarce 3D

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

W 2013 roku, Cody Wilson, zwolennik swobodnego dostępu do broni palnej, opracował pierwszy na świecie plastikowy pistolet. Niedługo potem zaczął tworzyć projekty bardziej zaawansowanych broni i dzielił się nimi z całym światem. Wtedy władze Stanów Zjednoczonych zabroniły mu udostępniania projektów plastikowej broni palnej i zablokowały jego stronę internetową, lecz rząd się zmienił, a wraz z nim zmieniło się spojrzenie na kwestię drukowanej broni.

 

Pierwszym wynalazkiem Wilsona był pistolet Liberator. Wykonał go z 16 plastikowych elementów, które wydrukował w standardowej drukarce 3D, ale umieścił w nim także metalowe części, aby nie złamać prawa. Broń przeszła przez testy na strzelnicy i choć może rozpaść się nawet po jednym strzale, urządzenie to faktycznie potrafi zranić, a nawet zabić człowieka.

 

5 lat temu, Cody Wilson umieścił projekt plastikowej broni w sieci i bardzo szybko ściągnął na siebie uwagę władz. Już po kilku dniach, Departament Stanu nakazał usunięcie strony internetowej wraz z projektami broni. Jednak rząd nieco się spóźnił, ponieważ w tak krótkim czasie, pliki zostały pobrane ponad 100 tysięcy razy. Dlatego mimo zablokowania strony, każdy zainteresowany mógł z łatwością odnaleźć projekt Liberatora, pobrać go, wydrukować i poskładać w swoim domu.

 

Przez kolejne lata, Cody Wilson walczył z rządem na drodze prawnej. Powodem zablokowania jego działalności było naruszenie przepisów o kontroli eksportu broni. Zarzucono mu, że umieszczając projekty plastikowej broni w internecie eksportuje je za granicę.

Jednak rząd się zmienił, a Cody Wilson kontynuował swoją walkę i co ciekawe – wygrał! Twórca plastikowej broni palnej powoływał się na 2. poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która gwarantuje mu swobodę posiadania broni, ale przede wszystkim wskazywał na 1. poprawkę, która mówi o wolności słowa.

 

Departament Sprawiedliwości całkowicie poszedł na rękę Wilsonowi i nie tylko zezwoli mu zamieszczać projekty plastikowej broni w sieci, ale także zmieni przepisy eksportowe. To oznacza legalizację broni palnej, którą można tworzyć w drukarkach 3D. W Stanach Zjednoczonych nikt nie zostanie oskarżony o posiadanie plastikowych pistoletów, czy karabinów, jednak w innych krajach jest to zakazane.

 

Cody Wilson chce, aby jego organizacja niedochodowa Defense Distributed stała się największym na świecie cyfrowym zbiorem projektów broni, do której wszyscy będą mieli dostęp. Na przestrzeni lat, Wilson tworzył nie tylko pistolety z plastiku, ale także metalowe karabiny i oferuje nawet w sprzedaży specjalne drukarki 3D, które potrafią wytwarzać metalowe elementy. Zwolennik powszechnego dostępu do broni palnej znalazł ogromną rzeszę fanów na całym świecie - przede wszystkim tam, gdzie posiadanie broni jest zabronione przez prawo.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Dobra, plastiki szczełajom,

Dobra, plastiki szczełajom, ale czy choć 1 kulka w cokolwiek trafiła? Dajcie linka do filmu w którym widać że w cokolwiek można trafić z plastiku dalej niż 3 metry, bo ja nie znalazłem nic takowego.

Skomentuj