Kategorie:
Stany Zjednoczone mogą wycofać się z traktatu INF, który został zawarty z ZSRR w 1987 roku i podpisany przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Możliwość taką zapowiedział w sobotę Donald Trump, który stwierdził, że Rosja i tak nie przestrzegała tej umowy.
Układ INF mówi o całkowitej likwidacji pocisków balistycznych i manewrujących średniego (500-1000 km) i pośredniego zasięgu (1000-5000 km) wraz z lądowymi wyrzutniami, oraz o zakazie ich produkcji, przechowywania i używania. Nie dotyczy to jednak pocisków, odpalanych z morza i powietrza.
Rosja i Stany Zjednoczone wzajemnie obwiniają się o nieprzestrzeganie traktatu. USA twierdzą, że Rosja opracowuje rakiety balistyczne 9M729 (SSC-8 w klasyfikacji NATO), które „prawdopodobnie” naruszają traktat. Według organizacji NATO, Rosja po wielu latach potwierdziła istnienie tych pocisków i nie przedstawiła żadnych wyjaśnień w tej sprawie. Ostatnio zaczęto nawet grozić zniszczeniem rosyjskich rakiet.
Plany Donalda Trumpa poparła Wielka Brytania, ale władze Niemiec uznały, że zerwanie traktatu INF zagrozi bezpieczeństwu w Europie i zapoczątkuje nowy rakietowy wyścig zbrojeń. Ostateczna decyzja w tej sprawie może zapaść w najbliższych miesiącach, a wycofanie się z traktatu zajmie 6 miesięcy. Odejście od tej umowy może również zagrozić traktatowi New START, który wygaśnie w 2021 roku.
Warto tu zaznaczyć, że układ INF obowiązuje Rosję i Stany Zjednoczone i nakłada ograniczenia tylko na te dwa państwa. Przykładowo Chiny, Iran czy Turcja nie są stronami umowy, więc nie muszą jej przestrzegać i być może to zadecydowało o chęci zerwania traktatu INF.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Strony