USA wpisały system totalnej inwigilacji „Pegasus” na czarną listę

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Skuteczność, z jaką izraelski program szpiegowski „Pegasus” wykrada wszelkie dane ze smartfonów, jest tak duża, że Stany Zjednoczone postanowiły uznać go za zagrożenie dla swoich interesów.

Stworzony przez firmę NSO Group „Pegasus”, szpieguje zarówno najpopularniejsze światowe komunikatory, jak Messenger i WhatsApp, jak i dyski twarde z danymi największych światowych koncernów, takich jak: Microsoft, Apple, Google, Amazon i Facebook.

To amerykańskie korporacje, o największej wycenie giełdowej spośród wszystkich globalnych firm. Nic więc dziwnego, że USA obawiają się tego, że obce mocarstwa mogą wykradać dane, które do tej pory zapewniały rynkową przewagę temu państwu.

Właśnie z tego względu Pentagon oraz Departament Handlu postanowiły wpisać NSO Group oraz opracowany przez nią system na "czarną listę". Z powodu stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, pochodzącej z Izraela firmie zostanie radykalnie ograniczony dostęp do amerykańskich technologii. To rząd USA będzie od teraz wydawał zezwolenia  na  eksport komponentów, których firma NSO Group może używać do udoskonalania „Pegasusa”.

Na listę niebezpiecznych podmiotów trafiła również inna izraelska firma tworząca szpiegowskie oprogramowanie - Candiru. Znalazły się na niej ponadto podejrzewane o produkcję oprogramowania do cyberataków: rosyjska Positive Technologies oraz singapurska Computer Security Initiative Consultancy.

Wydaje się, że lepiej późno niż później, choć te dane, które „Pegasus” miał wykraść, zapewne są już w Izraelu i w państwach, które  wykupiły sobie do nich dostęp.

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Skomentuj