USA wdrażają plan podbicia Rakki, stolicy Państwa Islamskiego

Kategorie: 

Źródło: Haber.sol.org.tr

Tak jak informowaliśmy pod koniec zeszłego roku, Rosja i USA przygotowują się do zniszczenia terrorystów i przejęcia samozwańczej stolicy Rakki. Obie strony mają przygotowane swoje plany ale najwyraźniej nie mają zamiaru ze sobą współpracować. Będzie to także walka o to, kto będzie sprawował kontrolę nad pobitymi terytoriami.

 

Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, że Rosja chce wysłać do Syrii 150 tysięcy żołnierzy, którzy pomogą syryjskiej armii w walce z ISIS. Z czasem najprawdopodobniej dojdzie też do inwazji na Rakkę. Mniej więcej w tym samym czasie USA i państwa arabskie porozumiały się w sprawie wysłania 100 tysięcy żołnierzy do Iraku. Trudno powiedzieć czy są to realne plany czy też mamy do czynienia wyłącznie z propagandą.

 

Stany Zjednoczone zmieniają swoją strategię i zapowiadają przygotowania do ataku na największe twierdze ISIS - Mosul i samozwańczą stolicę Rakkę. W przypadku tego pierwszego miasta, plany zakładają inwazję Kurdów od północy i wschodu oraz armii irackiej w liczebności ponad 10 tysięcy żołnierzy od południa. Amerykanie chcą także odciąć szlak zaopatrzeniowy między Rakką a Mosulem. Częściowo udało się już tego dokonać dwa miesiące temu, gdy Peszmergowie zdołali wyzwolić irackie miasto Sinjar. Jednak islamiści nadal korzystają z drugorzędnych dróg.

Źródło: Military Times

W tym samym czasie wojska irackie będą kontynuowały walkę na drugim froncie i będą przemieszczać się od wyzwolonego miasta Ramadi w kierunku granicy z Syrią. Kluczowe będzie zatem przejęcie miasta Al-Qaim i utrzymanie tej pozycji, co dodatkowo uniemożliwi ucieczkę islamistom z Rakki. USA będzie wspierać Kurdów i armię iracką swoim lotnictwem oraz wyśle im dodatkowe uzbrojenie. Planuje się też wysłać kolejnych amerykańskich żołnierzy, lecz władze w Iraku nie wyrażają na to zgody.

 

W przypadku Rakki, Stany Zjednoczone będą wspierać bojowników w północno-wschodniej części Syrii, którzy będą nacierać w kierunku "stolicy". Władze USA podobno naciskają na Turcję aby uszczelniła swoją granicę z Syrią i odcięła ISIS od świata zewnętrznego. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że Amerykanie zupełnie ignorują doniesienia według których Turcja współpracuje i handluje ropą z terrorystami.

 

Nowe plany walki z samozwańczym kalifatem zostały już wdrożone, lecz według różnych spekulacji, atak na Mosul może nastąpić dopiero w przyszłym roku. Tymczasem inwazja na Rakkę spodziewana jest w przeciągu kilku następnych lat. Oczywiście wszystko może się jeszcze zmienić. Gdyby USA i Rosja połączyły siły, stolicę ISIS z całą pewnością udałoby się zdobyć w znacznie krótszym czasie.

 

 

Na podstawie: http://www.militarytimes.com/story/military/war-on-is/2016/01/14/pentagon-strategy-islamic-state-iraq-syria/78269180/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Akamai

Każdy dorosły, normalny,

Każdy dorosły, normalny, niekarany Polak może wejść w posiadanie broni palnej. Tylko nie wszyscy chyba o tym wiedzą. Potrzeba trochę zachodu, ale nie więcej niż przy zdobyciu prawa jazdy. Koszty też są porównywalne. Wystarczy zapisać się do jakiegoś klubu strzeleckiego w waszym mieście. Tam instruktor nauczy was jak "obchodzić się" z bronią palną. Po 2-3 miesiącach członkostwa w klubie, kiedy powinno się ćwiczyć na strzelnicy, można się starać o patent strzelecki. Otrzymuje się go po zdaniu egzaminu teoretycznego w formie testu, oraz praktycznego z umiejętności strzelania. Zdaje się go dość łatwo. bo minimum jakie trzeba uzyskać na tarczy nie jest wyśrubowane. Nie trzeba od razu strzelać jak Chris Kyle. Mając już patent strzelecki występuje się o wydanie licencji na uprawianie sportu strzeleckiego. Potem składamy wniosek do Komendanta Policji o wydanie pozwolenia na broń. Trzeba przed tym zrobić badania lekarskie i załączyć je do wniosku wraz z  opinią z klubu strzeleckiego. To wszystko. Nie wyważajmy otwartych drzwi. Nie jestem za tym by sprzedawano ją w supermarkecie, bo z bronią palną nie ma żartów. Raz do roku strzela sama Smile
W Polsce ok. 350 tys. osób ma pozwolenie na broń. W ich posiadaniu jest 500 tys. sztuk broni palej w tm ok. 300 tys. to broń myśłiwska. Reszta to broń palna sportowa i broń palna bojowa. Tej ostatniej je kilka procent. Poprawmy te statystyki. Dopiszmy do tej liczby jedno zero. I jeszcze jedna istotna rzecz. Należąc do klubu strzeleckiego i posiadająć patent strzelecki i licencję możecie się starać o pozwolenie na broń palną bojową. Taką samą jaką widzicie na amerykańskich filmach. W cenie pedalskiego, różowego iPnone'a 6 będziecie sobie mogli kupić Glocka, Berettę czy Walthera PP 99. kaliber 22 czyli 9 mm. Czyż nie warto się trochę postarać ?

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Polak Słowianin

Nieprecyzyjnie podajesz

Nieprecyzyjnie podajesz kaliber, cal. .22 to odpowiada ~5,6mm.
0,22 ' (cala) ~9 mm to cal. .355 . Przelicza się to w następujący sposób: 1' cal to ~25,4mm x 0,22 = 5,588mm.
I tak np przedwojenny VIS z Radomia był produkowany w dwóch kalibrach; 9mm i na rynek amerykański .45 czyli 11,43mm, aby pasowała do niego amunicja od Colta 1911.
Pozdrawiam.

Portret użytkownika Angelus

Prawo do posiadania broni

Prawo do posiadania broni jest gówno warte... Mając rejestrowaną broń, musisz po wezwaniu władz oddać ją do depozytu w ciągu 24 h.. A po tym przyjdą i cię zastrzelą, jeśli ich będzie taka wola...
Broń tak, ale nie rejestrowaną.

Portret użytkownika Akamai

Wiesz co jest gówno warte ?

Wiesz co jest gówno warte ? Jeśli ktoś, zamiast na strzelnicę, chodzi na parady gejów. Dlaczego próbujesz zniechęcić młodych ludzi do tego co wartościowe ? Do uprawiania sportu strzeleckiego, który uczy samodyscypliny i wytrwałości. Każą oddać i zastrzelą. Szerzysz defetyzm. A może akurat władzy przyda się kiedyś taka armia ? Tak jak to mają w zamyśle Szwajcarzy. Na legalizację broni nierejestrowanej nie ma co liczyć. Przecież właśnie teraz półmózgi z unii, próbują na odgórny rozkaz, wprowadzić kolejne ograniczenia w dostępie do broni. Bieńkowska temu patronuje. Baba zna się na wszystkim. Ale jej mąż jest myśliwym, więc jak to przejdzie, to go mogą na następnym polowaniu z dzikiem pomylić. A gdyby tak muslimy z kałachami ? To czym się bronić ? Widelcami ? Jak jest jakaś szansa to trzeba z niej korzystać, a nie czekać na to, że się stanie to, co się nie stanie. Mówię o powszechnym dostępie do broni palnej nierejestrowanej. Bo na to nie ma szans. Pozdrawiam. 

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Dr Piotr

Może i tak, ale przy sobie

Może i tak, ale przy sobie będziesz miał zdobytą na czarnym rynku broń i może to Ty ich zastrzelisz. Każdy powinien szukać sposobu jak zdobyć broń "na lewo", a nie drogą oficjalną, bo oficjalna droga, to podanie się "na widelcu" władzom jako potencjalny rebeliant, rewolucjonista i wróg systemu. A mając niezarejestrowaną broń masz spokój,poczucie bezpieczeństwa i tą przewagę, że nikt Ci jej nie zabierze i gwarancję, że jej użyjesz jak zajdzie potrzeba do obrony włsnego życia.
Rozmawiłem z myśliwym, który jest szefem koła strzeleckiego...jak mi opowiedział, ile biurokracji i papierologii musi wypełniać po każym oddanym strzale, to zapytałem go, gdzie tu przyjemność z polowania i posiadania broni?!
-każdy strzał musi być odnotowany, gdzie i kiedy oddany
-każdy zakup amunicji musi być zgłaszany i odnotowany
-okresowe zgłaszanie się do komendy na przeglądy broni (średnio co pół roku)
-okresowe badania psychologiczne
-najdrobniesze uchybienie w powyższych sprawach i cofają Ci pozwolenie lub rekwirują do odwołania broń do czasu uregulowania uchybień
-upolowaną zwierzynę trzeba zgłaszać odpowiednim (pomijam już kwestię badań zwierzyny)
A mając nieleganie broń masz to wszystko w dupie, wystarczy zadbać o nią, nasmarować i przechowywać bezpieczym zamknięciu. A postrzelać z takiej samej dla treningu można regularnie na strzelnicach bez żadnego pozwolenia...płacisz za strzelanie i gotowe Smile

Portret użytkownika Akamai

Powiedz temu swojemu

Powiedz temu swojemu myśliwemu, żeby zaczął pisać ksiązki. Ale zakładam, że chciał zrobić na tobie wrażenie. 
Osoba uprawiająca strzelectwo sportowe to potencjalny rebeliant ? Ciekawe spojrzenie. To kucharz chyba też, bo nieźle włada nożem.
Nie przyszło ci nigdy do głowy, że to właśnie władzy może się kiedyś przydać kilkumilionowa armia uzbrojonych obywateli ? 
Za nielegalne posiadanie broni grozi wyrok od 6 m-cy do 8 lat.
Podtrzymuję więc swoje zdanie w tym temacie. Polacy powinni masowo starać się o pozwolenie na broń i uprawiać strzelectwo sportowe. Sport ten uczy wytrwałości i ułatwia poznanie samego siebie. Swojej psychiki. Uczy też samodyscypliny. A ponadto jest miłym sposobem na spędzenie wolnego czasu. 
 

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika excar

Zgadza się. Każdy Polak

Zgadza się. Każdy Polak powinien umieć posługiwać się bronią. Już jest za duża luka pomiędzy pokoleniami. Nasze potrafi obsłużyć cokolwiek co znajdzie. Rozebranie i złożenia kałasznikowa trwa tyle co wymiana kamienia w zapalniczce i jest tak proste.Generalnie popularna broń jest konstruowana dla przeciętniaków. Jak dobrze oglądnąć jakiegoś granatnika automatycznego czy jakąś rakietkę ppanc to każdy da radę. Ale jak widzieliśmy na Donbasie to Słowianie szybko sie uczą w potrzebie Smile

Strony

Skomentuj