USA szpiegowały kraje Ameryki Południowej i Środkowej

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Skoro amerykański program NSA inwigilował kraje europejskie, nikogo zapewne nie zdziwi że podobne praktyki były stosowane na krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Jak się okazuje, Stany Zjednoczone szpiegowały w tych regionach kilkanaście krajów, zarówno swoich sojuszników jak i wrogów.

 

O wszystkim informuje brazylijska gazeta Globo, powołując się na dokumenty, które wyciekły od Edwarda Snowdena. Do krajów inwigilowanych przez NSA należą: Brazylia, Argentyna, Ekwador, Panama, Kostaryka, Nikaragura, Honduras, Paragwaj, Chile, Peru i Salwador. Szpiegowanie obejmowało między innymi dane dotyczące ropy i wojska Wenezueli, wojny narkotykowej i sektora energetycznego Meksyku oraz mapowanie ruchów marksistowskiej grupy partyzanckiej Kolumbii.

 

Z innego raportu gazety Globo wynika, że Stany Zjednoczone utrzymywały szpiegowską bazę satelitarną w Brazylii od co najmniej 2002 roku. Wszystkie wymienione wyżej kraje domagają się teraz wyjaśnień w tej sprawie od Stanów Zjednoczonych natomiat Iris Varela, wenezuelska Minister Władzy Ludowej ds. Więziennictwa, wezwała w środę obywateli kraju do zamknięcia swoich kont na Facebooku.
"Towarzysze: anulujcie swoje konta na Facebooku, pracujecie za darmo jako informatorzy dla CIA. Zapoznajcie się ze sprawą Snowdena!" - napisała Iris Varela na Twitterze.

Problem szpiegowania będzie omawiany na szczycie, który odbędzie się w piątek w stolicy Urugwaju, Montevideo. W rozmowach wezmą udział liderzy Brazylii, Argentyny, Urugwaju, Wenezueli, Boliwii oraz Hondurasu. Szef kancelarii prezydenta Brazylii Gilberto Carvalho powiedział, że to spotkanie jest dobrą okazją do podjęcia wspólnej postawy. Na każdy atak na suwerenność jakiegokolwiek kraju trzeba odpowiedzieć z wielką stanowczością.

 

Odkąd doszło do zatrzymania samolotu z prezydentem Boliwii na pokładzie wyraźnie można zauważyć, że zacieśniły się związki krajów Ameryki Południowej, które przez Stany Zjednoczone uważane są za wrogów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika gigi7

Zastanawia mnie dlaczego

Zastanawia mnie dlaczego wszystkie artykuly dotyczace inwigilacji internetowej na jakie udalo mi sie natrafic sa napisane w formie przeszlej..  'inwigilowal', 'byly stosowane', 'szpiegowaly'.  Naprawde myslicie, ze fakt, iz wyszlo to na jaw sprawil, ze rzad (rzady) zaprzestaly stosowania tych praktyk?  Osobiscie-  nie sądzę.

Portret użytkownika barra barra

po co, co chwilę pisać kogo

po co, co chwilę pisać kogo usabandyci podłuchują. lepiej byłoby napisać kogo nie podsłuchują. ech adminie, sztuczny tłok z tymi artyk o podłuchach. podsłuchiwali, podsłuchują i będą podsłuchiwać. zwykła to już codzienność

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Skomentuj