USA stawia Niemcom ultimatum. Zerwanie więzi z Huawei albo utrata dostępu do danych wywiadowczych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Jak informuje Wall Street Journal, ambasador USA w Berlinie, Richard Grenell, wystosował list do niemieckiego ministra gospodarki, w którym domagał się od Niemców zerwania więzi z firmą Huawei i zakazania im rozwoju sieci 5G w kraju. W innym wypadku Niemcy mogą utracić dostęp do amerykańskich danych wywiadowczych.

Od 2013 roku Stany Zjednoczone i Niemcy starannie odbudowywały swoje relacje w zakresie wymiany informacji wywiadowczych. Wcześniej oba kraje były zamieszane w dwa skandale szpiegowskie, wynikające z zeznań Edwarda Snowdena. Obecnie stosunki pomiędzy tymi państwami ponownie mogą zostać pogorszone, ponieważ niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że "nie jest gotowe", aby zakazać sprzętu firmy Huawei.

 

Rzecznik ministerstwa miesiąc temu ogłosił, że bezpośrednie wykluczenie konkretnego producenta 5G nie było "prawnie możliwe" i nie jest w ogóle planowane. Nacisk miał zostać położony na dialog z firmą Huawei, tak aby zagwarantowała bezpieczeństwo swoich sieci i dostosowała swoje usługi do zaostrzonych standardów bezpieczeństwa. 

Według informacji Wall Street Journal, list miał zostać wysłany w piątek, 8 marca. Byłby to pierwszy przypadek, gdy Stany Zjednoczone wyraźnie zagroziły innemu państwu konsekwencjami za używanie sprzętu Huawei. Amerykańskie agencje wywiadowcze twierdzą, że firma jest ściśle powiązana z chińskim rządem i tamtejszym wywiadem. Huawei wielokrotnie zaprzeczał zarzutom i rozpoczął już nawet kampanie prawne i marketingowe, aby bronić swojej reputacji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Witek

jak to ????? przecież zawsze

jak to ????? przecież zawsze nam mówiono że zachód to wolny rynek, gospodarka, kapitał nie ma narodowości itp., żądam od rządu ogłoszenia nowej doktryny gospodarczej w której zmieniamy zdanie w zależności od tego co powie pan z ameryki w czerwonej czapce bejzbolówce i z bejzbolem w ręku.

Portret użytkownika 3plabc

Już widzę Niemców i ich

Już widzę Niemców i ich reakcję na wizję Trumpa.... hehehe.Ps. A mnie na samą myśl o możliwych militarnych zastosowań 5G zaczyna "telepać". Co więcej znowu zaczynam postrzegać sytuację, jako ostatni dzwonek, aby odłożyć trochę grosza, a następnie zaszyć się w jakiejś głuszy. W głuszy, gotowy na wszystko, zwłaszcza na interakcję z tzw. "władzą", czy też "organami państwowymi", które dla naszego "bezpieczeństwa" są gotowe spłukać naszą wolność w sedesie.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Słabnący uSSman może już

Słabnący uSSman może już rozkazywać tylko swoim wasalom, których liczba maleje z dnia na dzień. Nawet turcja olała wyleniałego hegemona i współpracuje z Rosją, hehehehe! W Syrii bęcki od Rosji, w Afganistanie bęcki od talibów, hehehehe! Wszechbankrut sypie się na wszystkich frontach, hehehehe! Bander-trollownia, która wie, że słabnący uSSman to KONIEC jej smrodliwego istnienia kwiczy wniebogłosy, ale jak zawsze tylko sobie, a muziom, hehehehe! Właź z powrotem w kaftan ukro-kundlu, bo cie każę wychłostać,hehehehe!
 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj