USA przetestowały działo laserowe, które chroni samoloty przed rakietami

Kategorie: 

Źródło: Lockheed Martin

Stany Zjednoczone kontynuują badania nad działami laserowymi. Broń ta posiada zastosowanie głównie defensywne i pozwala eliminować pociski rakietowe lub moździerzowe jeszcze zanim wyrządzą jakiekolwiek straty. Siły zbrojne USA zamierzają instalować broń laserową na pokładzie pojazdów lądowych, okrętów i samolotów, a w ostatnim czasie przeprowadzono testy, które ponownie potwierdziły skuteczność tej technologii.

 

W kwietniu, Siły Powietrzne eksperymentowały z wysokoenergetycznym laserem SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator) na poligonie White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk. Działo umieszczono na powierzchni ziemi i z jego pomocą strzelano do przelatujących rakiet. Test wykazał, że broń laserowa doskonale nadaje się do eliminowania wszelkich zagrożeń.

System SHiELD składa się z trzech głównych elementów – działa laserowego, systemu celowania i urządzenia zasilającego. Gdy broń zostanie poddana miniaturyzacji, będzie można ją zainstalować na pokładzie samolotów wojskowych. Laser będzie chronił myśliwce i bombowce przed rakietami ziemia-powietrze i powietrze-powietrze.

Źródło: DARPA

Najważniejsze zalety broni laserowej to wysoka celność i możliwość natychmiastowego uderzania w cele. Ponadto, lasery nie wymagają składowania amunicji, a strzelanie z takiego działa jest bardzo oszczędne. Z drugiej strony, lasery posiadają stosunkowo niewielki zasięg rażenia, a działanie tych systemów może zostać w łatwy sposób zakłócone przez warunki atmosferyczne.

 

Mimo wszystko, Stany Zjednoczone od kilku lat aktywnie rozwijają działa laserowe i testowały je na różnych platformach, między innymi na pojazdach lądowych, okrętach, samolotach i śmigłowcach. Warto dodać, że Chiny również pracują nad własnymi laserami, które, w przeciwieństwie do USA, będą wykorzystywane także do zwalczania satelitów, a nawet przeciwko człowiekowi, powodując poparzenia ciała.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika hyh

Nie ma zadnego takiego dziala

Nie ma zadnego takiego dziala laserowego nie wyobrazam sobie lasera rubinowego z generatorem mocy obejmujacym caly pociag.

Jedyna bronia jaka zastosowali Chinczycy podczas incydentu na granicy z Wietnamem w latach 80tych bylo wykorzystanie prymitywnego karabinu laserowego polaczonego kablem z generatora w ciezarowce.

Portret użytkownika Henryk Kreuz

Żadne działo laserowe nie

Żadne działo laserowe nie uchroni samolotu od trafienia małą rakietą ale lecącą z prędkością około 30000 km/godz, po prostu czas na namiar i strzał jest zbyt długi by trafić taki "pocisk", a takimi prędkościami już latają najnowsze "rakiety".

Portret użytkownika hyh

Nie ma takiego materialu na

Nie ma takiego materialu na Ziemi ktory wytrzymal by wspolczynnik tarcia do predkosci jaka mialby sie poruszac 30000 km h i jeszcze byl nosnikiem rakiety.

Wiec nie kopiuj propagandy rosyjskiej bo sa znani z pokazywania tego co nie da sie wyprodukowac przy obecnej technologii.

 

Portret użytkownika baca

no to Ameryka ma broń rodem z

no to Ameryka ma broń rodem z Gwiezdnych Wojen, a skoro kosztowała 7 pierdylionów dolarów no to... Putinowi dupa się już trzęsie...

ze śmiechu bo pokryje swoje rakiety lustrzankowym sprayem za dwa ruble i będzie jak zawsze... usmański wściekły pies bedzie lansował w ONZ memorandum na zbrodnicze spraye i dwustronny układ rozbrojeniowy ograniczajacy produkcję lustrzankowej farby, naukowcy wytworzą z dziesięć raportów o szkodliwych związkach chemicznych, o dziurach ozonowych i o tym że spraye klimat ocieplają - ujadaniom nie będzie końca :-)

 

Portret użytkownika r.abin

Podobne sytuacje już były.

Podobne sytuacje już były. Kiedyś spece od Sony, robili (przez 2 lata), system zabezpieczenia CD - przed nielegalnym kopiowaniem. W przełamaniu zabezpieczenia (zmyślne chłopaki), użyły flamastra (do zamalowania obrzeża - z pierwszą ścieżką). Radzę jednak (na przyszłość) - nie podsuwać wrogom, kolejnych rozwiązań. (prawdopodobnie jesteś już w kartotece FBI)

Portret użytkownika baca

Rosjanie to są nasi bracia a

Rosjanie to są nasi bracia a nie wrogowie... bracia którzy ocalili nas przed holokaustem aszkenazistów i radzoą sobie po slowiańsku bez udziału bacy... przypomnij sobie długopis zaprojektowany za 5 miliardów w NASA który nadawał się do pisania w próżni...

Rosjanie wysłali na orbitę... ołówek za dwie kopiejki Smile

 

Portret użytkownika Medium

Rosjanie to są nasi bracia a

Rosjanie to są nasi bracia a nie wrogowie... bracia którzy ocalili nas przed holokaustem 

Ano właśnie. Jednakże przemyślni uratowani rabini postanowili poradzić sobie bez wybawców i uczynili sobie z nich wrogów. Co więcej namówili do spółki Polaków przepierając im skutecznie mózgi długimi latami medialnej propagandy.

Skomentuj