USA pracują nad reaktorami jądrowymi, które można przewozić w ciężarówkach

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych chcą wejść w posiadanie małych reaktorów jądrowych, które będzie można szybko i bezpiecznie dostarczyć do dalekich krajów, np. na Bliski Wschód. Reaktory te zapewnią energię niezbędną do zasilania baz wojskowych i wyeliminują konieczność dostarczania ogromnych ilości paliwa.

 

Według obliczeń Biura Odpowiedzialności Rządu (GAO), podczas wojny w Iraku, w całym 2008 roku amerykańskie bazy wojskowe zużyły ponad 3,4 miliona litrów paliwa jedynie na podstawowe potrzeby energetyczne. Dla porównania, myśliwce i pojazdy lądowe zużyły wtedy ponad 25,3 miliona litrów paliwa.

 

Dlatego armia Stanów Zjednoczonych chce pozyskać mobilne reaktory jądrowe. Muszą być wystarczająco małe, aby można je było przewozić ciężarówką i samolotem transportowym C-17, oraz powinny generować od 1 do 10 megawatów energii elektrycznej przez 3 lata. US Army wymaga również, aby reaktory te można było przygotować do użytku w ciągu 72 godzin i rozmontować w ciągu tygodnia.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych chcą zrealizować pomysł, który narodził się już dekady temu. Jednak dawniej, paliwo było stosunkowo tanie i nie było większych problemów z jego dostarczeniem. Sytuacja zmieniła się po 2000 roku, gdy USA zaatakowały Afganistan – transport paliwa do tamtejszych baz stał się kosztowny, a konwoje były często ostrzeliwane przez przeciwnika.

 

Prace nad małymi reaktorami jądrowymi są we wczesnej fazie rozwoju. Zleceniodawcą jest Biuro Możliwości Strategicznych (SCO), które wybierze i sfinansuje prace nad trzema najlepszymi koncepcjami, a następnie wybierze jeden z nich. Zwycięski kontrahent zbuduje i zademonstruje prototyp. Funkcjonalne mobilne reaktory jądrowe zostaną oddane do użytku w najbliższych latach.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Uzupełniając sam siebie i

Uzupełniając sam siebie i swoją wcześniejszą wypowiedź (czyniąc ją bardziej jasną i zrozumiałą) chciałbym wyjaśnić że: Tzw.""""AMERYKANIE"""" NIGDY nie stworzyli czegoś konstruktywnego,przebojowego ani tym bardziej budującego dla naszej ogólnie pojętej globalnej cywilizacji. NATOMIAST jako pasożyt tej cywilizacji sprawdzają się znakomicie.Przez chwilę tylko markowali, że są coś warci bo wyszła im bomba atomowa na Hiroszimę i Nagasaki Okazało się że wysiłkiem i dorobkiem niemieckich uczonych a potem, udawali znowu że na księżyc sami polecieli a to były zasługi Wehrnera von Brauna.Dzisiaj dla odmiany oznajmiają swoje kompletnie głupie i śmieszne zamiary "nadprzestrzeni ponadświetlnej" tylko że niemieckich naukowców pośród nich już niema.Dzisiaj został im sie co najwyżej i znowu tylko, młotek i majzel.POWODZENIA JANKI :))) 

Portret użytkownika Kwazar

Może to i zabrzmi hamsko i

Może to i zabrzmi hamsko i bez wzniosłej budującej ducha wyznawcom, analizy możliwości ale na dzień dzisiejszy, po co im pracować nad istniejącym i działającym.Niech się z ruskimi dogadają.Zapłacą i będą mieli "gotowca" Taniej i lepiej. 

Portret użytkownika Px

To nie jest nowy pomysł!!

To nie jest nowy pomysł!!!Pisałem z tego pracę wiele lat temu a bazowałem na dokumentacjach z końca lat 50 a kończąc na póznych 70.Jedynym modyfikacją w czasie podleagała elektronika i systemy zabiezpieczeń oraz obsługi.Najmniejszy wtedy działający był wielkości lodówki który po instalacji na specjalnie przygotowanym miejscu i podłożu zajmował wraz z przyłączem do sieci i ogrodzeniem max.10m kwadratowych.Konstrukacja przwidywała 10 lat bez awaryjnej pracy energia do 10.000 gospodarstw po tym czasie wymiana przez jednego pracwonika kapsuły z paliwem.Cały serwis w czasie 20 min.Dlaczego tego i innych rozwiązań wciąż nie widzimy???Do czasu gdy krowa daje mleko..... 

Portret użytkownika Lisek

Oby tylko do Polski nie

Oby tylko do Polski nie przywozili .... Przecież konwoje wojskowe USA non stop maja wypadki na naszych drogach i już widzę karambol z udziałem takiej ciężarówki i skażenia w okolicy dużego miasta oraz ewakuacja kilkuset tys osób ....

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Naoglądali się chłopcy Star

Naoglądali się chłopcy Star Crafta i power plant's będą stawiać na okupowanych terenach? A kto im pozwoli na wjazd z nukiem do jakiejkolwiek krainy? I samolotem przewozić chcą? Oj, to teraz katastrofa ze zwykłej lotniczej przeradza się w nuklearną? Chyba ochu..i do reszty.

Portret użytkownika 3plabc

To jak by sabotaż ktoś

To jak by sabotaż ktoś przeprowadził, np.: jakiś zbłąkany talib fizycznie niszcząc układ chłodzenia podczas pracy, i stos uległ by przegrzaniu, i reakcja wydostała by się spod kontroli, i to wszystko by je..ło, to tak jak by amerykanie sami sobie Hiroszimę zgotowali? Dobrze myślę, czy nie? ;P

Skomentuj