USA po raz pierwszy przetestowały rakietę, która narusza traktat INF

Kategorie: 

Domena publiczna

Traktat INF, dotyczący całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu, już oficjalnie przestał obowiązywać. Stany Zjednoczone przeprowadziły test rakiety manewrującej, która wcześniej była objęta zakazem. Wkrótce Rosja może pójść tymi samymi śladami.

 

Próba rakietowa odbyła się w niedzielę na poligonie na wyspie San Nicolas w Kalifornii i zakończyła się sukcesem. USA wystrzeliły naziemny pocisk manewrujący, którego zasięg wynosi ponad 500 kilometrów. Przypomnijmy, że nieistniejący już układ INF zakazywał testowania i posiadania rakiet o zasięgu od 500 do 5 000 kilometrów.

 

Stronami tego traktatu były Rosja i Stany Zjednoczone. Mocarstwa wzajemnie obwiniały się o łamanie jego postanowień. USA jako pierwsze postanowiły wycofać się z układu, po czym Rosja podjęła identyczną decyzję. Donald Trump stwierdził, że mógłby ponownie go przywrócić, ale pod warunkiem, że obejmowałby również Chiny.

Pierwszy test rakiety łamiącej postanowienia układu rozbrojeniowego INF oznacza, że rozpoczął się nowy wyścig zbrojeń. Stany Zjednoczone zapowiedziały wcześniej, że wkrótce rozmieszczą zakazane wcześniej pociski w Azji lub na Pacyfiku. Wtedy Władimir Putin ogłosił, że Rosja rozmieści swoje rakiety, jeśli Amerykanie zrobią to jako pierwsi.

 

Ożywienie traktatu rozbrojeniowego INF jest już niemożliwe. Niewykluczone, że w najbliższych miesiącach lub latach upadną kolejne układy, które dotychczas chroniły nas przed kolejną globalną wojną.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Mamy bunkry jak piszę Kangur.

Mamy bunkry jak piszę Kangur. Wystarczy nakryć sie wanną albo miską. Wojny potrzebuję usmania i pejsokracja. Gdy świat będzie zajęty chaosem wojny w tym czasie zaczną się krwawe mordy w Polsce. Kto tam będzie wnikał, że polaczków ryzają gdy świat będzie płoną w wojnie. A gdy przyjdzie czas zawieszenia broni i pokoju oczy tegoż świata skierują się na Polskę. Wyślą wojsko do wybicia okrutnych ukrów i Polskich nazistów. Po tej czystce ludność kraju zostanie uzupełniona o nowych obywateli.

kolo21

Portret użytkownika hevy

No witam ptysiu. Masz rację,

No witam ptysiu. Masz rację, Rosja pierwsza wyłamała się przy poparciu USA, które tak samo opracowały podobne systemy i obecnie je testują, a wszystko zwalają na Rosję. Te twoje milionowe protesty to take twoje życzenie noworoczne, przepraszam, to nie życzenie to twoja ściąga, którą dostałeś i przepisujesz trolliku=buraku.

Portret użytkownika euklides

USA i państwo rosyjskie

USA i państwo rosyjskie dogadane się przeciwko Chinom. Ruscy też rozmieszczą swoje rakiety przeciwko USA wzdłóż południowej granicy. Europka nie ma dziś żadnego znaczenia. Co najwyżej dostanie rykoszetem przez swych skrajnie debilnych polityków i zdemoralizowane społeczeństwa.

Portret użytkownika Luki121

Wątpię czy kraje w ogóle tak

Wątpię czy kraje w ogóle tak do końca przestrzegają takie traktaty ,każdy chce mieć przewagę nad przeciwnikiem ,takie rakiety pewnie tysiącami od lat zalegają w ukrytych bunkrach a teraz po prostu mogą je oficjalnie testować ,parodia .

Portret użytkownika minoduesp

Jest tylko jedna , jedyna

Jest tylko jedna , jedyna szansa i sposób na uniknięcie samozniszczenia ludzi oraz ziemi .. z jednoczesnym przejściem na wyższy stopień rozwoju cywilizacji i świadomości . Tą drogą jest ostateczne zniszczenie wszelkich IDEOLOGII tworzących "masy" i czyniących z ludzi posłuszne i ciemne marionetki wszelkich "systemów" ! To IDEOLOGIE poprzez swoją propagandę "jedynie słusznych racji" czynią z ludzi bezmyślne i posłuszne systemowi jednostki ,które można dowolnie ukierunkować np: nastawiając je przeciwko sobie - czego wynikiem są wojny. IDEOLOGICZNE trucizny sączą się do ludzkich , bezwolnych (!) umysłów z wszelkich środków masowego przekazu w tym ze szkół , które również nie są zainteresowane kształceniem nowego pokolenia tylko masową produkcją konsumentów i marionetek by mogły służyć systemowi . Ta PROPAGANDA  mówi ludziom jak mają myśleć , co mają czuć , jakie mają mieć poglądy , co mają kupować ,co jeść itd. itp. jednocześnie "wyręczając" nas od konieczności samodzielnego i logicznego myślenia , zastępując konieczność uczenia się i zdobywania wiedzy "gotowcami" do przyswojenia ! .Oto przyczyna wszelkiego ZŁA i z tym TRZEBA walczyć ! Szeroko rozumiany postęp cywilizacyjny ( nie tylko techniczny ) nastąpi dopiero wtedy ,gdy zwykli ludzie odłaczą się od wszystkiego co myśli za nich (!) i zaczną samodzielnie rozróżniać co jest prawdą a co fałszem ! Bez tego kroku nie tylko nie wejdziemy "wyżej" ale wręcz się cofniemy jako ludzkość do poziomu człekokształtnych humanoidów .. 

Portret użytkownika minoduesp

Tak , jest broń biologiczna i

Tak , jest broń biologiczna i chemiczna ale istnieją też bomby neutronowe , które zabijają wszystko co żywe - promieniowaniem gamma ,oszczędzając całą infrastrukturę .. a tutaj bunkry nie pomogą ! I broń taka jest znana od lat 60-tych.

Jak to -"wy" ? Ciebie to nie dotyczy ?

Portret użytkownika baca

traktaty amerykańskich

traktaty amerykańskich miszczów dyplomacji rodem z farmy są naprawdę ciekawe - zupełnie jak eurpejskie rokowania pokojowe 6-latków z piaskownicy "my nie będziemy się o piaskownicę bili jeśli starszaki z trzepaka nie bedą nas straszyli" 

 

Strony

Skomentuj