USA oskarżają Iran o ataki na saudyjską rafinerię i grożą odwetem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Za każdym razem, gdy na Bliskim Wschodzie dojdzie do jakiegoś poważnego incydentu, Stany Zjednoczone szybko potrafią wskazać winnego. Nie inaczej jest w przypadku niedawnego ataku na saudyjską rafinerię – Amerykanie oskarżyli Iran i ogłosili, że są gotowi do odwetu.

 

Sobotnie ataki z użyciem dronów na rafinerię Abqaiq i pole naftowe Khurais we wschodniej części Arabii Saudyjskiej spowodowały, że królestwo ograniczyło wydobycie ropy o ponad połowę. Proirańscy rebelianci z Jemenu wzięli na siebie odpowiedzialność za te naloty, lecz Stany Zjednoczone uznały, że to Iran je zorganizował.

 

W niedzielę, Donald Trump stwierdził, że ma swoje powody, aby wierzyć, kto dokonał tego ataku i oczekuje, aż Arabia Saudyjska wskaże winnego. Choć nie powiedział tego wprost, można się domyślić, że chodzi właśnie o Iran. Dzień wcześniej, Sekretarz Stanu Mike Pompeo ogłosił, że Iran uderzył w saudyjską rafinerię i nic nie wskazuje na to, aby Jemen miał związek z tym atakiem.

Zatem widzimy tu tradycyjną reakcję USA, które obwiniają Iran o wszelkie zło na Bliskim Wschodzie. Jednak z drugiej strony, Donald Trump podobno chce negocjować z irańskim prezydentem, Hasanem Rouhanim, natomiast w zeszłym tygodniu zwolnił swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona, który parł do wojny z Iranem i Wenezuelą.

 

Obecna napięta sytuacja w regionie z pewnością służy Izraelowi – tamtejszy premier Benjamin Netanjahu robi wszystko, aby wygrać wtorkowe wybory. Jego taktyka wyborcza zwykle polega na straszeniu Iranem, wymianie ognia z islamistami ze Strefy Gazy oraz obietnicach o aneksji ziem palestyńskich.

 

Arabia Saudyjska i Izrael od samego początku były przeciwne umowie nuklearnej, którą zawarto z Iranem w 2015 roku. Lecz Stany Zjednoczone najwyraźniej wolą unikać zaangażowania w kolejną wieloletnią wojnę – zwłaszcza, że inwazja na Iran nie byłaby tak łatwa, jak było w przypadku Afganistanu czy Iraku i mogłaby podpalić niemal cały Bliski Wschód.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

Kiedyś, dawno dawno temu,

Kiedyś, dawno dawno temu,

jak jeszcze amerykanie dzielnie holokaustowali irackie niemowlaki w poszukiwaniu podarowanych Husainowi "dezodorantów pokoju"

to w necie co i rusz były wstawiane filmiki ze SNAJPERSKICH EGZEKUCJI amerykanów i wszystkie okraszone głośnym ałłah ahbar rozrywającym wprost bębenki oglądacza.

Po kilku miesiącach amerykanie w okolicach swojej bazy złapali paru SyjonoSynów z IDFu ze snajperską bronią wyposażoną w kamerę dużej rozdzielczości dokładnie taką jaką kręcono te filmiki z "arabskich" "egzekucji amerykanów".

Wybuchł polityczny skandal a w necie owe filmiki jak za dotknięciem czarodziejskiej "demokracji" przestały się ukazywać.

Dziś w okupującym Palestynę Hitlerlandzie są wybory.... czyli BYĆ albo i nie dla dotychczas rzadzącej nią neoruskiej dyktatury.... i nie jest wykluczone, iż zamach na rafinierię był OSTATNIM KRZYKIEM WOJENNYM umoczonego w przewały Bezliniachu.... Putinowskiego braha w ROZPARCELOWYWANIU Syrii pod Wielki Jerozolimski Hitlerland. Maryjne królestwo NWO.

Portret użytkownika Kwazar

Ceny paliw na świecie zapewne

Ceny paliw na świecie zapewne wzrosną (i....gdybym był bogaty ...to by mi to wisiało) ale biorąc pod uwagę polskie realia pod tym wzgledem (i bez względu na te czy inne ekipy rządzących) to w Polsce wyglada na to, jakby Arabia Saudyjska była już od zawsze bombardowana.Takie są fakty.

Portret użytkownika inzynier magister

Już za jakiśczas wybory w

Już za jakiśczas wybory w Polsce, musimy wybrać Polaków z Konfederacji a nie pisowskich sługusów lucyfera z USA ! 

Grzegorz Braun: Tylko Konfederacja! Perspektywy są pasjonujące - nie wolno nam tej szansy zmarnować

https://www.youtube.com/watch?v=-v54bu8EtMM

Módlmy się o miłosierdzie Jezusa Chrystusa Pana !

PILNE! Główne studio wRealu24 już prawie gotowe, wybory do Sejmu, debaty, ogłoszenia i rozliczenie!

https://www.youtube.com/watch?v=CXcBwe03gYg

Skandal w Wiedniu. W 336. rocznicę zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego nad muzułmańskimi wojskami Kara Mustafy, do wiedeńskiej katedry nie wpuszczono grup rekonstrukcyjnych w husarskich strojach, sztandarów polskich szkół oraz zespołu ,,Dolina Soły” z Oświęcimia. Gospodarzem katedry jest znany z pro-homoseksualnych wypowiedzi kard. Christoph Schönborn.12 września o godzinie 17.30 ruszyła ulicami Wiednia uroczysta procesja, która dotarła do katedry św. Stefana o godz. 18.00 – właśnie w tym czasie, 336 lat temu król Jan III Sobieski rozpoczął natarcie na zagrażające miastu i całej ówczesnej Europie wojska wezyra Kara Mustafy. O 18.00 w katedrze rozpoczęła się uroczysta Msza św., na którą nie wpuszczono jednak rekonstruktorów w zbrojach husarskich, osoby trzymające sztandar jednej ze szkół oraz przebranych w stroje ludowe członków zespołu „Dolina Soły”.: http://www.pch24.pl/rocznica-odsieczy-wiedenskiej-nie-dla-husarii--do-katedry-nie-wpuszczono-grup-rekonstrukcyjnych-,70893,i.html#ixzz5zlMxZzej

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika locutus79

"W niedzielę, Donald Trump

"W niedzielę, Donald Trump stwierdził, że ma swoje powody" - trump i duda nie mają swoich powodów i zdania. Trump i Duda to dymane przez żydów kur.y męskie. Dostają na karteczce lub telefonicznie polecenia które mają wykonać. To nawet nie są jego słowa ,tylko tekst do przeczytania przygotowany przez szabesgoji z jego skurwiałego sztabu.

Portret użytkownika alvaro31185

Jakby niebyło atak na kilka

Jakby niebyło atak na kilka rafineri gdzie każda znich wydobywa po 5 procent  mniej wskali świata rope np 4 rafinerie udupione 20 prcoeent ropy na świat mniej z założenia ktos przypadkiem odkrył jak łatwo można swiat zdestaboilizować oparty na ropie przejmij dziel i rządż analogia 1939  USA i Niemcy też byli w powaznej recejsii gdy wybuchała 2 wojna światowa

JESTEM  NIEPELNOSPRSWNY  

Strony

Skomentuj