USA odtajnią dokumenty potwierdzające jej udział w zamachu stanu i zainstalowaniu dyktatury w Argentynie w 1976 roku

Kategorie: 

Źródło: Internet

Prezydent Barack Obama podczas swojej wizyty w Argentynie obiecał, że Stany Zjednoczone odtajnią raporty dotyczące krwawego okresu w Argentynie, który trwał w latach 1976-1983. Dokument ma potwierdzić, że Amerykanie brali udział w zamachu stanu i pozwolili dojść do władzy dyktatorowi, który zapoczątkował tzw. brudną wojnę.

 

W 1976 roku, wojsko pod przywództwem generała Jorge Rafael Videla dokonało przewrotu i obaliło prezydent Izabelę Perón. Wtedy armia otrzymała dość szerokie uprawnienia - mogła między innymi zatrzymywać, torturować a nawet zabijać ludzi. Jorge Rafael Videla zezwalał na prześladowanie i mordowanie każdego, kto był przeciwny jego rządowi i popierał opozycję.

 

Videl zrzekł się władzy w 1981 roku a dwa lata później upadła dyktatura wojskowa, kilka miesięcy po tym jak Argentyna przegrała wojnę o Falklandy. Dyktator został postawiony przed sąd i skazany na dożywocie. Za jego rządów, armia mogła zabić nawet 30 tysięcy ludzi. Jorge Rafael Videla zmarł w więzieniu w Buenos Aires w 2013 roku.

 

Teraz, po 40 latach od tych tragicznych wydarzeń, Barack Obama obiecał że odtajnione zostaną raporty specjalne, dotyczące tego krwawego okresu a także zaangażowania Stanów Zjednoczonych w zamach stanu z 1976 roku. Obecny prezydent Argentyny Mauricio Macri stwierdził, że przyznanie się Amerykanów do "błędów przeszłości" wzmocni relacje między państwami.

 

Stany Zjednoczone mają na swoim koncie wiele godnych potępienia działań. Kilka lat temu CIA przyznała się do zamachu stanu w Iranie w 1953 roku a w 2009 roku próbowano zaprowadzić rewolucję na Kubie, posługując się "turystami" z Wenezueli, Kostaryki i Peru w ramach projektu ZunZuneo (tzw. kubański Twitter). Działania te prowadzono pod przykrywką pomocy humanitarnej programu USAID, Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego.

 

Podczas wojny irańsko-irackiej w latach 1980-1988, USA pozwoliły Saddamowi Husseinowi użyć broni chemicznej, która zresztą powstała przy współpracy z państwami zachodnimi. Amerykanie podczas zimnej wojny wykorzystywali byłych nazistów jako szpiegów a od 1979 roku wypłacono zbrodniarzom wojennym emerytury warte miliony dolarów.

 

Dość zaskakujące jest, że Stany Zjednoczone nie muszą odpowiadać za przeprowadzane w przeszłości tajne działania, które obejmowały między innymi destabilizację państw poprzez obalanie rządów, a także śmierć wielu ludzi (jak w Argentynie). Nikt nawet nie wiąże dawnych operacji USA z tym co wydarzyło się w Syrii, Iraku, Libii, Wenezueli czy na Ukrainie.

 

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Brudna_wojna

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jorge_Rafael_Videla

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-35886584

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Rodak

USA  brał udział we

USA  brał udział we wszystkich aktach terrorystycznych na świecie i we wszystkich zamach zmiany rzadów, które im nie odpowiadały, a zawsze wmawiali opinii publicznej , ze to jakieś krasnoludki to robiły. Stany Zjednoczone powinny ponieśc odpowioedzialnośc za te wszystkie akty terrforu i zamachów na swiecie.

Portret użytkownika Chrobry

Administratorze tego bloka ,

Administratorze tego bloka , dziekuje za bezstronnosc i apeluje o nie publikowanie 20 wpisow achillesa pod jednym zrodlem to jest przesada ludzie ten czlowiek zalewa informacjami , strone , i jeszcze bezczelnie pisze ze nie nazywa wszystkich trolem tylko wlodiego , a sam wczoraj Pan widzial jak zostalem obrazony za to ze normalnei zwrocilem temu capowi uwage i skoczyl do mnie ze jestem trollem . Tak ogolnie to dobry blog , musimy kiedy na piwo wyskoczyc w tej spolecznosci tutaj , bo ludzie widze ogarnieci . ; D A te kur** co mu poslalem nalezaly sie gdyz , nie moze byc tak ze jak ktos ma inne zdanie od niego to on juz wrzuca ludziom ze sa banderowcami a moze sam nim jestes albo twoj dziadek nim byl i teraz tak cie boli ze ciagle tak pizesz ?

Portret użytkownika Chrobry

Powiedziales do mnie

Powiedziales do mnie banderowski trolu ? ty [............] , zaraz ci sie doucze , [.........] , przez internet bedziesz szczekal i obrazal , mnie [.........] o ile wiem na akzdego tak piszesz kto am inne zdanie od cb [.........][..................] , Myslisz ze jestes anonimowy w necie ? [.............] idz wyliz [...] stalinowi [...]. Z niewlasciwa osoba zadarles , nie podaruje tego .

Portret użytkownika achiles

Drogi Administratorze i

Drogi Administratorze i Moderatorzy, włodek, claus, wolna rosja i tak dalej i tak dalej, znowu nie wytrzymuje ciśnienia, podając się obecnie, za Naszego dawnego Króla, więc optuje, o go uleczenie i w tym wydaniu, na portalu, ZA ŁAMANIE REGULAMINU I GROŻENIE. 

Portret użytkownika John Moll

Coś wyjaśnię.   Gdybym nie

Coś wyjaśnię.

 

Gdybym nie opublikował Twojego komentarza, w którym nazwałeś go "banderowskim trollem", miałbyś pretense że cenzura itd. Teraz opublikowałem mocno wycięty wpis Chrobrego, jego odpowiedź na to co napisałeś pod jego adresem, i masz pretensje do niego, choć to Ty jako pierwszy użyłeś dość nieprzyjemnych słów.

 

Po przeczytaniu dotychczasowych wpisów Chrobrego myślę, że nie jest trollem.

 

Co według Ciebie miałbym teraz zrobić?

Portret użytkownika achiles

Wdług mnie, to co zazwyczaj

Wdług mnie, to co zazwyczaj robisz, czyli wysłać tej osobie ostrzeżenie i przypomnieć o OBOWIAZUJACYM REGULAMINIE, NA TYM PORTALU. Pozdrawiam i bez urazy.
p.s I tak uważam, że jesteś o niebo obiektywnym MODELATOREM, od poprzedniego stronniczego PULSARA. ( oczywiście bez wazelinowania, z mojej strony )

Portret użytkownika achiles

Nie piszę moderatorze, tak do

Nie piszę moderatorze, tak do każdego, a jedynie do włodka, który systematycznie mnie tu atakuje, będąc trolem banderowskim, co zostało mu tu już WIELOKROTNIE UDOWODNIONE, przez innych FORMUŁOWICZÓW, a to, że zmienia systematycznie nazwę swego profilu, to już, nie mój a wasz problem, że tego, nie dostrzegacie. Dość często różnię się tu swoim światopoglądem i dość często różnimy się z wiloma swoimi pogladami, ale trzymamy zazwyczaj fason PODCZAS ZDAŃ WYMIANY, tylko banderowskie trole, nie umieją wzajemnego poszanowania w rozmowie i najczęściej kończą, na wulgaryzmach i grożeniu ( oni to we krwi mają i tak ich szkolą u tymy ). To ich zawsze zdradza, więc i tym razem, się, NIE POMYLIŁEM. Pozdrawiam 

Portret użytkownika Chrobry

Achilles i widzisz bredzisz

Achilles i widzisz bredzisz bo rzadnego zamachu stanu usa nie zrobily w Iranie szatany dopiero sie chca wziasc za Iran , i wkrotce wojna z iranem zachodu , nie podawaj ludziom falszywych niusow , dlatego cale to porozumienie itp . Licza ze iran sie nie wywiaze i wtedy pstryk szukaja ciagle prowokacji zeby zaczac wojne z iranem . 

Portret użytkownika achiles

SAM SIĘ DOUCZ, KTO POWOŁAŁ

SAM SIĘ DOUCZ, KTO POWOŁAŁ NAJPIERW SACHA, A POTEM POZWOLIŁ GO OBALIĆ I SAM TU NIE SIEJ FERMENTU, BANDEROWSKI TROLLU. A że potem im się PLAN, rypnął, no cóż, już często, tak miewali ( KOREA, WIETNAM ). 
Ucz się ucz, bo nauka, to potęgi KLUCZ! 

Strony

Skomentuj