USA obawiają się, że Turcja może przejąć skład amerykańskich bomb nuklearnych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Konflikt między Turcją a Stanami Zjednoczonymi wciąż ewoluuje. Erdogan zignorował ostrzeżenia Donalda Trumpa i zaatakował Kurdów w północnej Syrii, co sugeruje, że dotychczasowy sojusz między dwoma państwami może zamienić się w wrogość. Zwłaszcza, że Turcja zacieśnia relacje z Rosją. Teraz USA obawiają się o los bomb termojądrowych, które składowane są w tureckiej bazie wojskowej.

 

Turcja przynależy do NATO i podobnie jak Belgia, Holandia, Niemcy i Włochy, posiada na swoim terytorium zapasy amerykańskiej broni jądrowej w ramach programu Nuclear Sharing. Około 50 bomb termojądrowych znajduje się w bazie powietrznej Incirlik w południowej części tego państwa.

 

W Stanach Zjednoczonych pojawiają się obawy, ponieważ Turcja ewidentnie przestała współpracować z Zachodem i NATO. Co więcej, Erdogan ogłosił we wrześniu, że Turcja powinna posiadać własną broń nuklearną. Jeśli USA zabiorą swoje bomby termojądrowe z bazy Incirlik, relacje ulegną dalszemu pogorszeniu – Erdogan odwróci się od Zachodu i będzie dążył do pozyskania broni nuklearnej. Z kolei gdy Stany Zjednoczone pozostawią swoje bomby termojądrowe, Turcja nie będzie rozwijała tego typu broni, ale może przejąć amerykańskie bomby.

Turcja sprawia coraz większe problemy i otwarcie mówi się nawet o wyrzuceniu tego państwa ze struktur NATO. Erdogan zaatakował Kurdów w Syrii, groził Grecji wojną, chce przejąć kontrolę nad surowcami naturalnymi Cypru i szantażuje Europę uchodźcami. Izrael z całą pewnością nie dopuści do tego, aby Turcja mogła wejść w posiadanie broni nuklearnej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Turcja może przejąć skład

"Turcja może przejąć skład amerykańskich bomb nuklearnych" Może ale po co ?! Gdyby Turcji zależało na posiadaniu broni jądrowej to mając takie zaplecze naukowo techniczne i EKONOMCZNE dawno by taka broń posiadała.Może nie chcą posiadania broni jądrowej mniej więcej z tych samych powodów co Niemcy którzy mogą ja spokojnie mieć ale jej nie chcą ? Temat otwarty a ja mogę się bardzo mylić.

Portret użytkownika jaceks77

Cóż zawsze Turcy mogą

Cóż zawsze Turcy mogą zaatakować bazę USA, i przez "przypadek" pierdzielnie na ich terenie 50 bombek odpalonych nie przez USA ale młodych generałów "po czystce w armii tureckiej". Wydaje mi się , że po takim pokazie Turcja już by się nie podniosła. I zamiast być wielką Turcją została by małym Państewkiem na końcu Grecji. A destabilizacja w terenie byłaby jak najbardziej na korzyść Izraela.

Skomentuj