USA nie akceptują referendum niepodległościowego Kurdów

Kategorie: 

Źródło: William John Gauthier/CC BY-SA 2.0

Kwestia Kurdów na Bliskim Wschodzie może doprowadzić do kolejnej wojny. W irackim Kurdystanie odbyło się niedawno referendum w sprawie uzyskania niepodległości. Ponad 92% głosujących poparło oderwanie autonomicznego regionu od Iraku. Jednak zupełnie innego zdania są sąsiednie państwa.

 

Dążenia Kurdów w Iraku sprawiły, że Syria, Iran i Turcja zaczęły obawiać się, iż mniejszość kurdyjska żyjąca na ich terytorium pójdzie w podobnym kierunku. Co prawda referendum niepodległościowe w irackim Kurdystanie ma charakter przede wszystkim symboliczny a wynik wcale nie oznacza, że region nagle oderwie się od reszty kraju. Kurdowie liczą na negocjacje z Bagdadem a jak sami twierdzą, proces tworzenia własnego państwa może potrwać lata. Konieczna jest jednak zgoda ze strony Iraku.

 

Projekt niepodległego Kurdystanu nie posiada poparcia w regionie - z wyjątkiem Izraela. Sekretarz Stanu Rex Tillerson powiedział wczoraj, że Stany Zjednoczone, które bardzo aktywnie wspierają Kurdów i dostarczają im ogromne ilości uzbrojenia, nie akceptują referendum. Zdaniem Tillersona, Irak powinien pozostać zjednoczony.

 

Irak, Iran i Turcja groziły już użyciem siły przeciwko Kurdom, a także całkowitą blokadą tego niewielkiego zamieszkiwanego przez nich regionu. W chwili obecnej szansa na powstanie nowego państwa jest bardzo mała a w tym przypadku dążenia niepodległościowe mogą zapoczątkować kolejną wojnę na Bliskim Wschodzie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)Komentarze

Portret użytkownika Medoff

Akurat to było oczywistą

Akurat to było oczywistą oczywistością, że żaden niepodlegly krwystan nie powstanie. Predzej Kim Dzong Un dostanie pokojowego nobla niż Turcja Iran i Irak sie zgodza na panstwo dla tych morderców. Najbardziej jednak żal mi ludzi na wp i innych mediach którzy lykaja wszystko jak pelikany 

Portret użytkownika gośka

Wystarczyłoby, żeby usa

Wystarczyłoby, żeby usa wycofały swoje żołdactwo i przestały wspierać isis, a Assad już dawno poradziłby sobie z tymi bandytami. Nawet pomoc Iranu i Rosji nie byłaby potrzebna. Dzisiejsze ostatnie podrygi isis zawdzięczamy tylko koalicji Rosja-Iran-Syria. Opcja kurdyjska, która obecnie jest wspierana przez usa to plan B po porażce planu A, czyli isis.

Skomentuj