USA mogą zaatakować Iran już w przyszłym miesiącu, twierdzą australijskie media

Kategorie: 

Źródło: US Navy

Doniesienia z australijskich mediów wskazują, że Stany Zjednoczone są gotowe na wojnę z Iranem i mogą dokonać uderzenia najwcześniej w sierpniu bieżącego roku. Potencjalny atak miałby skupiać się na irańskich obiektach nuklearnych, które rzekomo zajmują się produkcją broni jądrowej. Jeśli wybuchnie wojna, cały Bliski Wschód popadnie w chaos.

 

Stacja ABC News jako pierwsza powiadomiła o możliwym uderzeniu na Iran, powołując się na anonimowe źródła w australijskim rządzie. Stany Zjednoczone podobno przygotowały się do ataku, natomiast Australia ma udzielić niezbędnych danych o lokalizacji irańskich obiektów jądrowych. Z ujawnionych informacji wynika, że USA miałyby raczej dokonać ataku samodzielnie.

 

Doniesienia te zostały szybko zdementowane przez Sekretarza Obrony USA, Jamesa Mattisa. Z kolei premier Australii Malcolm Turnbull nazwał je „spekulacją”. Trudno powiedzieć ile jest w tym prawdy, ponieważ ABC News nie powołuje się na żadne konkretne nazwiska. Anonimowe źródła stwierdziły również, że udostępnianie danych wywiadowczych całkowicie różni się od udziału w operacji militarnej.

Foto: Gage Skidmore

Niepokojące wieści o nadchodzącej wojnie pojawiły się w momencie, gdy Donald Trump domaga się całkowitej izolacji gospodarczej Iranu i grozi sankcjami wszystkim państwom, które nadal będą importować irańską ropę naftową. Kilka dni temu ogłosił, że jeśli Iran wciąż będzie groził Stanom Zjednoczonym to spotka się z konsekwencjami, jakich niewiele państw zaznało w swojej historii.

 

Donald Trump nigdy nie ukrywał swojej niechęci do Iranu. Już w 1987 roku zaproponował uderzenie oraz grabież irańskich pól naftowych. Jeśli informacje podane przez stację ABC News są prawdziwe, Trump będzie mógł wreszcie zrealizować swoje marzenie. Oczywiście oznacza to również zaprowadzenie totalnego chaosu na Bliskim Wschodzie i kto wie, czy decyzja o ataku na Iran nie doprowadzi do zniszczenia Izraela – Iran ostrzegał bowiem, że w razie wojny odpali wszystkie swoje rakiety na państwo żydowskie i bogate kraje arabskie. Z drugiej strony, Izrael od wielu lat proponował atak na Iran, więc sytuacja robi się nieciekawa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika hs100

Pytanie jak  się w tej

Pytanie jak  się w tej sytuacji zachowa Rosja bo jeżeli dalej pozostanie bierna to jest chyba jasne że będzie następna. O czym rozmawiali w Helsinkach,  Trump sondował Putina co zrobi w przypadku wojny na Bliskim Wschodzie, być może z użyciem broni nuklearnej ?

Portret użytkownika Dr Piotr

Aj waj...a tu terminal

Aj waj...a tu terminal przerzutowy u nas w Baranowie jeszcze nie gotowy, jak biedni żydzi uciekną przed holokaustem do Polski, co za tragedia ;)))

A co do USA, to przecież "american dream" jest napędzany ropą naftową i obrotami w petrodolarach, więc trzeba zrobić wszystko, żeby trwał...

Napisałem to ironicznie, taka wskazówka dla biorących wszystko zbyt dosłownie, co tutaj się pisze.

Portret użytkownika Polish Pride

Wbrew pozorom Iran jak się

Wbrew pozorom Iran jak się wydaje nie ma sojuszników w Europie Rosji . Rosja czerpie korzyści finansowe z ropy gazu i to będzie tylko gospodarcze wzmocnienie Rosji , która zwiększy sprzedaż gdy tylko Iran zaostanie wyeliminowany ze sprzedaży tych surowców , a Trump tak optuje za nie kupowanie surowców z Rosji więc na tym przykładzie sam sobie przeczy . Jednak tu chodzi o politykę i zyski Izraela , który boi się Iranu i zmierza do takiego działania jak Piłsudski do wojny wyprzedzającej , która miała być pomędzu Polską Francją i Anglią z Niemcami w 1931 roku . Taka wojna musi się odbyć w najbliższym czasie i tylko kwestią czasu jest jej termin , a powód Izrael zawsze znajdzie . Jeśli wojny z Iranie nie będzie to za 4 do 7 lat nie będzie możliwa , gdyz Iran będzie zbyt silny . Co do Iranu to nie jest już w tej chwili słaby przeciwnik . To państwo liczy 80 mln ludności z czego blisko 50% to młodzi ludzie . Posiada duży potencjał militarny i gospodarczy . To również szansa dla Niemiec by pozyskać młodych ludzi do pracy , gdy zniszczy się Iran . Poza tym Chiny zaczynają wchodzić gospodarczo na te tereny i ich wpływy widać coraz wyraźniej . Za 5 lat Chiny będą miały tam tak duże wpływy gospodarcze , że nie pozwolą na zniszczenie swoich interesów , a trzeba pamiętać , że za 3 do 5 lat Chiny wprowadzą na wody międzynarodowe od 3 do 7 lotnuiskowców a to bardzo zmieni układ sił w Świecie i USA z Izraelem nie będą mogły sobie pozwolić na uderzenie na Iran . Natomiast Izrael będzie się musiał liczyć z silnym przeciwnikiem w regionie , który może doprowadzić do zjednoczenia bliskiego wschodu , a to już jeden krok do likwidacji państwa Izraelskiego . Jeśli bym miał obstawiać u bukmacherów to zdecydowanie 5 do 1 na wojnę z Iranem w ciągu 3 do 6 miesięcy . Oczywiście o ile coś w śiecie się nie wydaży co będzie większym zagrożeniem dla USA przecież zawsze nie będą nadstawiać karku dla Izraela jak USA będzie miało inny problem czyli np. Korea . Może jeszcze się zdażyć , że Pakistan lub Indie poprą ten kraj a to by znacznie utrudniło zniszczenie Iranu a wręcz zaniechało działania wojenne . Obecnie w iranie jest więcej służb mosadu niż w całej reszcie świata . Nie wykluczone , że do wojny nie dojdzie a Iran kupił broń od Korei co nie jest wykluczone . Wtedy USA na 2 frontach nie da rady walczyć , a też nie wiadomo czy Chuny by nie wsparły tych krajów by wykrwawić USA czy nawet Rosja by ich nie wspierała . Obecnie Rosja tylko czeka na słabość USA by to wykorzystać do działań zbrojnych w Gruzji , Ukrainie a może i we wschodniej Europie . USA niech się dobrze zastanowią czy wchodząc w wojnę wyjdą z niej suchą stopą .

Portret użytkownika Kapitan

Nafta jak nafta ale rosyjski

Nafta jak nafta ale rosyjski sztab generalny zapewne nie chce baz NATO na obecnej granicy FR z Iranem. Razem z Rosja Iran jest tez czlonkiem BRICS. Popraw swoja pisownie: w slowach 'zdażyć' i 'wydaży' zrobiles bledy. 

Portret użytkownika Has$

A ten wysyp połączeń z

A ten wysyp połączeń z Eskimosami w Eskimolandzie  to sie skąd wziął synek ? Takie rzeczy to planują z 50 albo 100 letnim wyprzedzeniem.

 Jak czołgi antyeskimosów wjadą do morza Śródziemnego, to kto i gdzię będzie kręcić lody holokaustu III w.ś ?

Portret użytkownika henio

Kolejna wojna na Bliskim

Kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? I znowu z powodu podżegaczy z Izraela? Mam nadzieję, że Rosja i Chiny uzbroiły Iran dość dobrze i jak wybuchnie ta wojna, to napastnik US ARMY poniesie duże straty, a wiele Skudów i SS-20 osiągnie swoje cele w Arabii Saudyjskiej i w Izraelu. Persowie też mają bogate tradycje imperialne i tam nie pójdzie US ARMY tak łatwo, jak w Iraku Saddama.

Strony

Skomentuj