Kategorie:
Zaskakująca zmiana retoryki Kim Dzong Una sprawia, że jesteśmy coraz dalej od wojny na Półwyspie Koreańskim. Jak się dowiadujemy, Stany Zjednoczone mogą nawet wycofać swoich żołnierzy z tego regionu pod warunkiem, że między Koreą Północną i Koreą Południową nastanie trwały pokój.
W piątek na silnie strzeżonej granicy koreańskiej nastąpiło ważne spotkanie przywódców obu Korei. Już od kilku tygodni obserwujemy nieprawdopodobną zmianę retoryki i zamiast grozić wojną, liderzy tych dwóch państw, Kim Dzong Un i Moon Jae-in zgodzili się, że podpiszą wkrótce traktat pokojowy, który oficjalnie zakończy trwającą od 65 lat wojnę.
Rozmowy przywódców obu Korei to dopiero wstęp do trwałego pokoju, który powinien wkrótce nastąpić. Kim Dzong Un spotka się jeszcze z Donaldem Trumpem. W trakcie tego spotkania odbędą się konkretne negocjacje – strony będą omawiać między innymi kwestię rozbrojenia Korei Północnej i prawdopodobnie także sprawę zniesienia międzynarodowych sankcji. W sobotę Trump powiedział, że spotka się z Unem w ciągu 4 tygodni.
Stany Zjednoczone chcą bezwarunkowego rozbrojenia Korei Północnej z broni nuklearnej i rakiet balistycznych. Władze twierdzą, że nie pójdą na żadne ustępstwa i będą naciskać tak długo aż Kim Dzong Un faktycznie zrezygnuje z arsenału jądrowego i balistycznego. Jednak w piątek Sekretarz Obrony Jim Mattis powiedział, że jeśli pomiędzy Koreami nastanie trwały pokój to Stany Zjednoczone po wspólnych negocjacjach mogą zgodzić się wycofać swoje wojska z Półwyspu Koreańskiego. W Korei Południowej stacjonuje aktualnie 28 tysięcy amerykańskich żołnierzy.
Na pierwszy rzut oka wydaje się to mało prawdopodobne, aby USA dobrowolnie zrezygnowały z tego strategicznego regionu. Nie jest jednak wykluczone, że tak właśnie będzie – być może Stany Zjednoczone chcą zabezpieczyć swoje interesy na Półwyspie Koreańskim, aby bardziej skupić się na Bliskim Wschodzie – na Syrii i Iranie, lub kontynuować politykę zaczepną wobec Chin angażując się w konflikt na Tajwanie lub na Morzu Południowochińskim. Czas pokaże jak zakończy się kwestia Korei Północnej, która niespodziewanie przekształca się z agresora w państwo o pokojowych zamiarach.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990
--------
Howgh!
Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.
--------
Howgh!
kolo21
Strony
Skomentuj