USA mogą wkrótce opodatkować napoje gazowane na tej samej zasadzie, co papierosy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W USA ponad 36% dorosłych i około 20% dzieci cierpi na otyłość i choroby z nią związane, takie jak choroby serca, udary, cukrzycę typu 2 i niektóre rodzaje nowotworów. Eksperci zdrowia publicznego stają na głowie, aby zmienić te ponure statystyki i tak właśnie powstał pomysł na opodatkowanie niezdrowej żywności, zaczynając od słodkich napojów gazowanych.

 

Zespół naukowców z New York University College of Global Public Health postanowił zweryfikować możliwość wprowadzenia podatku od niezdrowej żywności w USA. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym American Journal of Public Health.

 

Po zapoznaniu się z literaturą naukową i prawną zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i z innych krajów, zespół naukowy stwierdził, że najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z otyłością byłoby wprowadzenie podatku akcyzowego od niezdrowej żywności.

Opodatkowanie niezdrowej żywności nie jest rzadkim zjawiskiem. The Economic Times wymienia aż 8 krajów, które wprowadziły podobną regulację prawną – wśród nich znajduje się Meksyk i Japonia.

 

Podatek ma dotyczyć całych Stanów zjednoczonych, ponieważ różne prawo dla poszczególnych stanów mogłoby skutkować różnego rodzaju wybiegami ze strony konsumentów. Pierwszym celem mają stać się podobno słodkie napoje. Jeżeli rozwiązanie zacznie odnosić sukcesy w USA, być może podobne pomysły zaczną pojawiać się także w Polsce.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet
loading...


Komentarze

Portret użytkownika Maxxx

Socjaliści kążdy problem

Socjaliści kążdy problem rozwiązują nowymi podatkami i regulacjami. Oczywiście wszystko "dla naszego dobra". Jak ktoś chce to niech się truje, jego wola. Chyba każdy wie jakie są tego konsekwencje. Narkomana nie obhcodzi cena działki, najwyżej się zadłuży a będzie dalej brał. A cukier bardzo uzależnia Smile

Portret użytkownika Ractaros96

Sam pijałem Coca Colę czasami

Sam pijałem Coca Colę czasami, ale co mnie przekonało, aby przestać? Cena, brzmi to śmiesznie, ale wolę sobie już zrobić słodką herbatę niż pić ten napój i fundować prezesowi tej korporacji złoty kibel i sekretarkę Smile

Poza tym zawartość cukru przeraża. Jak robię sobie słodką herbatę w kufelku 500 ml, to sypię 4 łyżeczki cukru (jakieś 20-25 gram), a w puszce 330 ml Coca Coli jest 35 gram cukru.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika figa

Coca cola jest  niezdrowa .

Coca cola jest  niezdrowa . Ale jak zachorowałam kilka lat temu na grypę żołądkową ( to taka choroba , że cokolwiek zjesz , wypijesz , zaraz wyrzygaszi wy...sz , z każdej dziury leci ) i byłam już umarłą anorektyczką . coca cola ratowała moje życie . tylko to organizm tolerował . Przeżyłam . Poza tym , to dobry odrdzewiacz . Koleżanka namoczyła skafander z plamami od rdzy i puściło . Aha ! coca cola z butelki szklanej  jest smaczniejsza ! Kto zna jeszcze jakieś zalety coca coli ? Lol

Skomentuj