USA i Japonia przeprowadzają manewry symulujące odparcie inwazji Chin na wyspy Senkaku

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Jak donosi strona internetowa Russia Today, Stany Zjednoczone razem z Japonią przeprowadzają manewry na małej wyspie u wybrzeży Kalifornii. Wojska amerykańskie i japońskie symulują ewentualny najazd chińskiej armii na sporne wyspy Senkaku.

 

Manewry mają kryptonim "Dawn Blitz" i są przeprowadzane na wyspie San Clemente od 10 czerwca. Rozpoczęły się dwa dni po spotkaniu Baracka Obamy z prezydentem Chin Xi Jinping. Chińscy urzędnicy sprzeciwiali się ćwiczeniom, natomiast japończycy zapewniali, że nie przygotowują się w ten sposób do ataku na trzeci kraj. Oficjalne źródło powiązane z trwającymi manewrami, które chciało zachować anonimowość powiedziało Christian Science Monitor, że z prespektywy Japończyków i Amerykanów, celem ćwiczeń wojskowych jest zbudowanie potężnego środku odstraszającego.

 

W ostatnim czasie chińskie okręty wielokrotnie wchodziły w sporny teren. Japońska straż jeszcze wczoraj ogłosiła, że Chińczycy znów wpłynęli na wody terytorialne, w pobliżu wysp, które przez Chińczyków nazywane są Diaoyu. Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się we wrześniu 2012 roku, gdy rząd japoński odkupił od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. W ich okolicach odkryto obecność ropy i gazu. Chiny i Japonia wchodzą w konflikt przez te sporne wyspy, a jakby tego było mało, wyspy znajdują się 200 kilometrów od wybrzeży Tajwanu, który również rości sobie do nich pretensje.

 

Premier Japonii Shinzo Abe już ostrzegał, że jego kraj uniemożliwi ewentualny chiński desant na wyspy Senkaku. Cały ten konflikt doprowadził do tego, że Japonia wraz ze Stanami Zjednoczonymi postanowiły przeprowadzić manewry a Amerykanie, jak to już mają w zwyczaju, wmieszają się w ten konflikt broniąc swojego sojusznika, tak jak to było w przypadku Korei Południowej, gdy Kim Dzong Un groził wojną.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika venga

"...potężnego środku

"...potężnego środku odstraszającego..."Hahaha, co za przygłup z tego Dominika. Nawet po polsku nie potrafi pisać. Chodziłeś kiedyś do szkoły?Przecież nauczanie jest obowiązkowe. Wagarowałeś, tak? No to teraz mamy efekty - ważny dziennikarz piszący ważne artykuły na ważnym portalu, który nie zna zasad gramatyki swojego ojczystego języka.
"Środku"...Hahaha. Co jest w środku. I w jakim środku? Może w środku twojej głowy? Nie wiem co tam jest, ale wiem czego nie ma. Nie ma wiedzy.
Weź się za naukę, jeszcze nie jest za późno. 
I nie wykręcaj się dysgrafią itp.
To jest nic więcej jak ukrywanie swojej głupoty lub lenistwa i wstrętu do nauki.Tylko tłumaczący się w ten sposób czują się usprawiedliwieni. Dla zwykłych ludzi takie osoby to po prostu śmierdzące lenie.

Portret użytkownika ManOwaR77

Witam Zmiany na ziemi to moja

Witam Zmiany na ziemi to moja ulubiona strona od niej zaczynam przegląd widomosci są tu ciekawe informacje których nie znajde na innych portalach np na temat Syri tak trzymać chłopaki, a co do artykułu to pewnie Japońce bedą udawac Chinczyków aby Wojska reżimowe USA miały wiekszy realizm konfliktu USA-Chiny.

Portret użytkownika Ja

Będzie rozp...wa jak sie

Będzie rozp...wa jak sie patrzy i to w krótce, pytanie ile jeszcze będą bankierzy utrzymywać ten kruchy stan na jakim balansuje kryzys poprzez dodruk pieniędzy i co szykuje nam BIS który sponsorował Hitlera a teraz znów coś kombinuje!

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Skomentuj