USA gotowe na konfrontację z Chinami o Morze Południowochińskie, twierdzi dowódca US Pacific Command

Kategorie: 

Źródło: Defence Images/CC BY-SA 2.0

Obecność Chin na spornym Morzu Południowochińskim, gdzie znajduje się ważny szlak handlowy oraz złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, nie jest na rękę Stanom Zjednoczonym. Ich rola przewodnia na świecie może wkrótce upaść właśnie za sprawą rosnącej potęgi Chin. Aby zachować dominację nad naszą planetą, Amerykanie mogą nawet wywołać wielki konflikt zbrojny, czy jak kto woli - trzecią wojnę światową.

 

Chińczycy twierdzą, że Morze Południowochińskie należy im się ze względów historycznych. Od lat budują tam sztuczne wyspy, na których rozmieszczają radary oraz systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Zaś Stany Zjednoczone twierdzą, że Chiny powinny wziąć pod uwagę pretensje pozostałych państw w regionie oraz wynikającą z prawa międzynarodowego wolność żeglugi.

 

USA gotowe są bronić prawa i sprawiedliwości, dlatego ingerują w konflikt terytorialny do tego stopnia, że mogą nawet zaangażować się militarnie. Powiedział o tym otwarcie admirał Harry Harris, dowódca wojsk Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku (US Pacific Command). Ostrzegł on swojego największego rywala, że USA są gotowe nawet do konfrontacji o Morze Południowochińskie.

"Nie pozwolimy na to, aby wspólna domena została jednostronnie zamknięta, bez względu na to jak wiele baz wojskowych powstanie na sztucznych wyspach na Morzu Południowochińskim. Będziemy współpracować, gdy będziemy mogli, ale będziemy gotowi do konfrontacji, gdy zostaniemy zmuszeni" - powiedział Harry Harris.

Harris powiadomił również publicznie o dostarczeniu amerykańskich samolotów F-22 Raptor do Australii, które posiadają zdolność do przebijania się przez silnie strzeżoną przestrzeń powietrzną - taką, jaka ma miejsce na Morzu Południowochińskim. Admirał twierdzi, że dyplomacja byłaby najlepszym rozwiązaniem, a z drugiej strony mówi o konieczności zachowania przewagi militarnej.

 

Relacje między Chinami a USA uległy pogorszeniu, gdy Donald Trump przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydent Tajwanu. Władze w Pekinie wystosowały oficjalną notę protestacyjną. Przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych wspomniał również, że może zerwać z wieloletnią polityką "jednych Chin". W odpowiedzi na jego działania, bombowiec Xian H-6 wykonał demonstracyjny lot nad Morzem Południowochińskim. Wygląda więc na to, że jesteśmy właściwie coraz dalej od pokojowego porozumienia, a coraz bliżej do wykorzystania przez USA argumentu siły.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika lipka

Chińczycy zdają sobie sprawę

Chińczycy zdają sobie sprawę z tego, że prowokacje wojskowe Usa mają swój cel, reagowanie na zaczepki Usa powoduje, że chuligaństwo amerykańskie staje się bardziej natarczywe, z kolei nie reagowanie na chuligańskie zaczepki powoduje bezczelność chuligana i agresję, bo zakłada taki "wojak", że jest silny i ma do czynienia tylko ze słabszymi i głupcami. Teraz wszyscy są uzbrojeni po zęby i zwykły chuligański wybryk może doprowadzić do jatki, ale próżno szukać w tępym afrykańskim pomiocie rozumu.

Portret użytkownika Ogo Pogo

Tak czytam komentarze.....Cóż

Tak czytam komentarze.....Cóż dla niektórych wojna to wspaniała zabawa.Na razie maszerują.Piękne kolorowe rakietki,wiwatujące tłumy,przywódcy a każdy z nich zbawiciel ze swoją prawdą racją.A my na dole mamy się podniecać ,który dobry ,zły krzesać emocje do oponentów lub może dosadniej wkur***ć się podniecac szukać kałacha lub coś innego.Imponujace pokazy,wspaniałe samoloty ,czołgi,pojazdy ,drony.Jaka technika .Kolejne światowe igrzyska kahałów ciapatych inaczej.Widownia ograniczona ,arena bez limitu.Oj durnie ,durnie już wyrżnęli rosyjskich Słowian na sto milionów ,Polaków na przynajmniej dwadzieścia ,Serbów,Chorwatów,Czechówi Słowaków,naszych Węgrów,Słoweńców.Jatka w przygotowaniu.Rytualny rzeżnik ostrzy narzędzia .Ubój rytualny.Pora już najwyższa.Instrumenty nastrojone,głupcy naćpani...start action.Świst Pizd i po ziemi.Po cywilizacji zostanie arena gotowa na następny babilon na powtórkę.

Puknijcie się ćwoki w pałę.To nie Putin łajdak,Trump cymbał,zółty kutas zbawcą.To my wszyscy jesteśmy mesjaszami i zbawimy ziemię wypier&@[email protected]ąc żmijowe plemię do gułagu.

Po tych obelgach pora na przedświąteczny relaks.

Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA WSZYSTKIM,WIERZĄCYM ,NIEWIERZĄCYM PRAKTYKUJĄCYM I NIEPRATYKUJĄCYM KATOLIKĄ JAK RÓWNIEZ PRAKTYKUJĄCYM I NIEPRAKTYKUJĄCYM KOMUCHOM,PEDAŁOM,PEDERASTĄ ,ZBOKĄ,PÓŁ I ĆWIERĆ GŁÓWKĄ WROGĄ I NIE WROGOM ZA WYJĄTKEIM ŻMIJOWEGO PLEMIENIA  SKŁADAM SERDECZNE ŻYCZENIA ŁASKI DUCHA ŚWIĘTEGO,OŚWIECENIA ,NAWRÓCENIA ZDROWIA,SZCZĘŚCIA.POZOSTAŁYM QTASOM ZE ŻMIJOWCÓW ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO TEGO CZEGO ZA ICH SPRAWĄ DOŚWIADCZYLI INNI.

Pozdrawiam 

Portret użytkownika U_P_Adlina

tylko gdzie im w tym "mąceniu

tylko gdzie im w tym "mąceniu" do uSSmanii !!.......Rozpiździaj na upadlinie, rozpiździaj w Syrii, rozpiździaj w Libii, rozpiździaj w Jemenie............starczy??...........I o jakim ty nieliczeniu się z Filipinami bredzisz??.......Filipiny właśnie olały uSSmańskiego wyleniałego hegemona i stanęły po stronie Chin i Rosji !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika kolo

Sam bredzisz..jak zawsze a

Sam bredzisz..jak zawsze a jest to wynikiem tego że ktoś ci przyłożył kijem na ten "banderowski ryj" .  Filipiny "olały" USA nie dlatego że chciały tylko dlatego że nie maja już wyjścia  - brak wystarczająco silnej projekcji siły na pacyfiku przez USA np. sprawa z łowieniem ryb a same filipiny są małe. I weź pod uwagę matołku że tarcia w libanie i jemenie to także interes francuzów i innych krajów europejskich i to one brały w tym takżę udział a nie tylko usa, a nawet obalenie kadafiego wyszło przeciez wpierw od francji. Chiny mieszają i mieszały od zawsze, teraz sypią wyspy i je zbroją mimo że nie mają do tego prawa - wody miedzynarodowe i także indie roszczą sobie do nich prawa - jeśli patrzec na "prawa". Nie mówiąc o rosji która robi cały czas krecią robotę na wschodzie do spólki z turcją. USA świete nie są ale nie one jedyne. Ale tak to jest jak się ma srakę w głowie zamiast mózgu - takie rzeczy sa poza twoim pojmowaniem.  

Portret użytkownika U_P_Adlina

a jednak jełopie to ty

a jednak jełopie to ty bredzisz !!......Prawda cię uSSmański krecie zabolała i zawyłeś, jak dzisiejsze uSSmańskie medialne ścieki po wyzwoleniu Aleppo od uSSmańskich terrorystów !!.......Nic się nie dzieje w świecie zdegenerowanego zachodu bez wiedzy i poparcia uSSmanii !!...........Nic !!.........Ataki nato na czele z bandytami zza oceanu na Jugosławię, Afganistan, Syrię, Libię, wzniecenie banderowskiego przewrotu na upadlinie........To wszystko może się dziać tylko i wyłącznie za zgodą i aprobatą uSSmańskich bandytów !!........To, że inne kraje zdegenerowanego zachodu też mają w tym interes nie zmienia tego faktu jełopie !!.......Jakie mącenia Chin i Rosji??........Te kraje dbają o swoje strefy wpływów w pobliżu swoich terytoriów, a nie jak uSSmany ładują się z girami tysiące kilometrów od swoich granic !!.........To nie Rosja i Chiny pobudowały sobie militarne bazy wokół uSSmanii, tylko odwrotnie !!........Nie ośmieszaj się uSSmańska pacynko !!........Nikt nie jest świety, ale porównując Rosje i Chiny do uSSmanii, to tak jakby porównać człowieka, który przeszedł na czerwonym swietle przez ulicę do seryjnego mordercy kanibala !!.........Walnij sie więc w ten pusty tępy baniak, zanim zaczniesz szerzyć tą swoją prymitywną uSSmańską propagandę, bo tu nikt jej buraku nie kupi !!.....Jak chcesz sprzedać takie wypociny nie mające nic wspólnego z rzeczywistością to idź na tvn24 !!........Tam jest dużo baranów podobnych do ciebie, którzy zamiast mózgu właśnie mają srakę we łbach !!.............PS: Zabolało cię moje motto??........Czyżby strach banderowskiego srula przed zmianami w uSSmanii, które mogą juz ostatecznie pogrążyć banderowski grajdół ??

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika kolo

"Prawda cię uSSmański krecie

"Prawda cię uSSmański krecie zabolała i zawyłeś"

hahaha jak zawsze przedstawiasz poziom wideł i gnoju. Jeśli ktoś tu "zawył" po kilku faktach to własnie ty...stad aż tyle wykrzykników Wink ponad 20stu na oko ; )))) Typowa reakcja ruskiego kacapa który snuje swoje fantazje po wypaleniu kilku działek. Tylko nie pęknij parówko. 

"..Nic się nie dzieje w świecie zdegenerowanego zachodu bez wiedzy i poparcia uSSmanii" 

Smile oczywiście - zachodniego ; ) Dla ciebie świat to przecież tylko zachód tępa pało. Co do nawet dalszego "zachodu".. ostatnia próba przewrotu wojskowego w czarnogórze przez rosjan to też pewnie sprawka usa?: )))) No tak ruski kacapie...masz przeoraną rzeczywistość. 

"Te kraje dbają o swoje strefy wpływów w pobliżu swoich terytoriów, a nie jak uSSmany ładują się z girami tysiące kilometrów od swoich granic !!"

Kazde panstwo jak ma wystarczającą siłę projektuje ją wszedzie gdzie może - tak samo było z ZSRR dzieciaku.  A obecnie Chiny "wykupują" wrecz całą afrykę -są tam wszędzie. Wojen nie prowadzi się tylko drogą zbrojną ruski tępy kacapie - ale też rynkowo. Gdyby Twoja matuszka rosijja była podobnie silna kapitałowo i zbrojnie jak USA to miałbyś taki kocioł na tej planecie że do USA czołgałbyś się na kolanach aby tylko powrócili. Poza tym co to za infantylny argument nt odległości. Japonia jest sojusznikiem USA i traktatami są zwiazani. Tak samo mogą tam być na życzenie japoni i sojuszników jak np Asad "zaprosił" Rosję. Nie ważne czy to 100km czy 2000km. Wdł ciebie nie powinnismy moze i iść pod wiedeń w 1683 bo to za dużo kilometrów? Jesteś tak głupi ze aż się ciebie czytać. Cechujesz sie ignorancją i brakiem jakiejkolwiek wiedzy z zakrezu geopolityki i zwykłej historii naródów a krzyczysz i wymachujesz widłami za dziesięciu. 

wiec do tej twojej tępej pacynki jeszcze raz. Nie wybielam USA (choć dla polaka jest o wiele wiecej za niż przeciw) ale wpisywanie narracji zę USA jest odpowiedzialne za całe zło na swiecie i wszystkiemu jest winne jest idiotyzmem takim samym jak wiara w płaską ziemię i reptilian i inne bzdury z kosmosu. 

Dziekuje za uwagę a teraz stawiaj wiecej wykrzykników i tak juz tego nie przeczytam - szkoda mi czasu na takiego matoła.

 

 

 

 

 

Portret użytkownika U_P_Adlina

zaplułeś sie uSSmański trollu

zaplułeś sie uSSmański trollu i rzucasz sie jak gówno spłukiwane do ścieków !!........Zawsze stosuję jełopie wykrzykniki i mają one tyle wspólnego z wyciem, co ty z inteligencją !!........Zawyłeś, jak typowy bandero-uSSmański troll, którego mocodawcy są sfrustrowani tym, że LUDZIE SIE BUDZĄ  ze snu o "dobrych" uSSmańcach i "zbrodniczych" Rosji i Chinach!!.......Buhahahahaha!!..........Co za zakłamany obłudnik !!......."Projekcja siły".......Tak to sie nazywa agresje uSSmańskie wśród takiego trollostwa jak ty !!........To są po prostu brutalne agresje, a nie projekcje siły obłudny trollu !!........Taką retoryką mataczu możesz sobie przekonywać baranów na tvn24, ale tu nikt nie kupi tej twojej prymitywnej propagandy reżimowa trollino !!.......Japonia sojusznik??........50 tys. uzbrojonych po zęby uSSmańskich żołdaków w Japonii to pewnie prezent od "sojusznika" ??.........Walnij sie w ten tępy łeb przymule !!.......Podobna sytuacja w Niemczech !!........To kraje podporządkowane przez uSSmanię !!.......Niemiecka armia nie ma nawet swojego sztabu generalnego tępy reżimowy trollu !!......A ty bredzisz o sojuszach !!........Dziś uSSmania to 95% zła na tej planecie !!.........Wyniszcza Polskę od 89 roku i doprowadziła ją do stanu: "huj, dupa i kamieni kupa", oraz "państwa istniejącego tylko teoretycznie" !!........I mówiła o tym osoba, której kompetencje w tej sprawie są bezdyskusyjne w przeciwieństwie do ciebie pacynko uSSmańska !!........To uSSmania w ostatnich dekadach napadła na dziesiątki krajów i wymordowała miliony ich obywateli !!......Nie Rosja i nie Chiny !!.....To są fakty trollu !!..........Nie bredź mi bajek w stylu: "co by było, gdyby......"!!.........Mamy to, co mamy i w tym świecie teraz bandytą numer jeden jest uSSmania, która wspiera banderyzm na upadlinie i isis na Bliskim Wschodzie !!........Sprawy zaczynają przybierać zły obrót dla takich jak ty mataczy i obłudników pro-uSSmańskich, dlatego plujecie jadem na forach internetowych, gdzie tysiace ludzi zaczyna dostrzegać prawdę i budzić się z propagandowych bajek lansowanych w głównych medialnych ściekach od których odwraca sie coraz więcej ludzi !!.........Na nic twoje podrygi i zapluwanie się !!........LUDZIE SIĘ BUDZA trollu, a tacy jak ty, choc rzucają się jak gówno spłukiwane w kiblu i tak skończą tam, gdzie ich miejsce !!.......Ścieki juz czekają !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj