USA dostarczyły dodatkowe wyrzutnie systemu THAAD do Korei Południowej bez zgody nowego prezydenta

Kategorie: 

Źródło: Missile Defense Agency

W związku z rzekomym zagrożeniem ze strony Korei Północnej, której zabroniono prowadzić badań nad technologią rakiet balistycznych, Stany Zjednoczone dostarczyły do swojego sojusznika, Korei Południowej, elementy rakietowego systemu antybalistycznego THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). W Seulu wybuchło oburzenie gdy okazało się, że USA wysłały dodatkowe wyrzutnie bez uzyskania zgody ze strony nowych władz.

 

 

System antybalistyczny THAAD ma chronić przed Koreą Północną, która regularnie w ramach testów odpala rakiety. Chiny poparły ostatnio nałożenie kolejnych sankcji na Pjongjang, lecz z drugiej strony nie popierają żadnej wojny ani umieszczania na Półwyspie Koreańskim systemu THAAD. Zdaniem władz w Pekinie, wchodzący w jego skład radar może posłużyć USA do działań szpiegowskich.

 

Kwestia systemu THAAD zaczęła poważnie wpływać na relacje Chin z Koreą Południową, na którą nieoficjalnie nałożono sankcje np. na turystykę. Wszelkie szczegóły w sprawie dostarczenia i zainstalowania amerykańskiej tarczy antyrakietowej zostały ustalone z poprzednim rządem. Okazuje się jednak, że nowe władze nie zostały powiadomione o niektórych ustaleniach.

 

Nowy prezydent Moon Jae-in, który został wybrany 9 maja podczas przedterminowych wyborów prezydenckich podobno nie wiedział, że Stany Zjednoczone rozmieszczą łącznie sześć wyrzutni rakietowych, zamiast dwóch. Informacja miała zostać zatajona przez Ministerstwo Obrony Korei Południowej - w końcowym raporcie nie przedstawiono dokładnej liczby wyrzutni, które zostaną dostarczone na Półwysep Koreański.

 

Moon Jae-in zarządził śledztwo w tej sprawie i był "zszokowany", gdy dowiedział się o dodatkowych wyrzutniach. Prezydent Korei Południowej podobno jest przeciwny obecności amerykańskiej tarczy antyrakietowej na terenie państwa i może domagać się jej usunięcia. Tymczasem Chiny ponownie zaczęły domagać się likwidacji tej instalacji wojskowej, lecz obawiają się, że wypowiedzi Moon Jae-ina mogą być tylko grą pozorów.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Witek

"nie ma prawa bytu bez pieczy

"nie ma prawa bytu bez pieczy USA" - ludzie w Korei wybrali nowego prezydenta po aferze z szamanką - czy nie jest to twoim zdaniem wymykanie się z rąk USA? Koreańczycy nie są samobójcami aby narażać się na atak Korei Płn., wolą równowagę jak każdy myślący człowiek

Portret użytkownika Medium

System antybalistyczny THAAD

System antybalistyczny THAAD ma chronić przed Koreą Północną, która regularnie w ramach testów odpala rakiety. 

Ma chronić kogo? Oczywiście terytorium USA! 

Swoją drogą mamy kolejny przykład amerykańskiego chamstwa.

Skomentuj