USA domagają się, aby Macedonia zmieniła nazwę państwa, mimo zbojkotowanego referendum

Kategorie: 

Źródło: Flickr.com

Pod koniec września, w Macedonii odbyło się referendum. Władze chciały dowiedzieć się, co mieszkańcy sądzą o porozumieniu z Grecją w sprawie zmiany nazwy Macedonii w zamian za możliwość przyłączenia się do NATO i Unii Europejskiej. Referendum zostało zbojkotowane, ale Stany Zjednoczone naciskają, aby politycy mimo wszystko zagłosowali za zmianą w parlamencie.

 

Podczas referendum, ponad 91% głosujących poparło zmianę nazwy Macedonii na Republikę Północnej Macedonii. Jednak frekwencja wyniosła zaledwie 36%. Nie udało się uzyskać wymaganego minimalnego progu, zatem głosowanie zostało unieważnione.

 

Propozycja zmiany nazwy Macedonii wyszła na drodze porozumienia z Grecją i mogłaby zakończyć wieloletni spór między państwami. Gdyby Macedonia zmieniła swoją nazwę, Grecja przestałaby blokować jej członkostwo w NATO i Unii Europejskiej.

Referendum zostało jednak unieważnione przez zbyt niską frekwencję, więc władze chcą spróbować przepchnąć poprawkę konstytucyjną w parlamencie. Również i tu pojawiły się problemy, ponieważ największa opozycyjna partia WMRO-DPMNE zapowiedziała sprzeciw. Stany Zjednoczone domagają się przyjęcia poprawki o zmianie nazwy państwa, zaś premier Zoran Zaew twierdzi, że jeśli umowa z Grecją zostanie odrzucona, Macedonię czeka izolacja i niepewna przyszłość.

 

Czy głosowanie za poprawką konstytucyjną nie jest przypadkiem łamaniem demokracji, którą tak zażarcie promują Stany Zjednoczone? Większość obywateli Macedonii nie poparło/zbojkotowało referendum, co wydaje się być dość jasnym sygnałem, że Macedończycy nie chcą zmiany i wolą pozostać poza NATO i Unią Europejską.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika jaceks77

Rosja chcąc utrzymać

Rosja chcąc utrzymać wszechwładzę Putina , też co chwilę zmienia konstytucję i jakoś wtedy nie protestujecie. Najpierw Prezydent przez dwie kadencje, później prezydent przez kolejne dwie kadencje a teraz chcą zmienić aby rządził trzecią kadencję. Gdy ludzie protestują to FSB ich pałuje. Czemu wtedy nie piszecie przeciw Putinowi ? W Polsce w wyborach samorządowych jakoś nie ma frekwencji 50% a wybory są ważne. Tak więc mają rację Ci co piszą , jeżeli nie głosujesz to nie mozesz się wypowiadać , że inni zmieniają za Ciebie prawo.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Jeżeli ktoś jest w czymś

Jeżeli ktoś jest w czymś dobry to nie ma w tym nic dziwnego, że powinien to robić tak długo, jak może. Putin ma w Rosji olbrzymie poparcie i olbrzymia większość chce, żeby rządził. To nie dziwi.  A to, że jest to niewygodne dla bandyckiego żydo-uSSmana i jego klakierów to przecież nikogo nie interesuje. Każde państwo ma prawo tworzyć sobie takie prawo, jakie mu pasuje. 

Co do pałowania, to pałują też niemcy, francuzi czy uSSmany, więc o co ci chodzi? 

Jeżeli w Polsce w głosowaniu nie ma frekwencji 50% i ono jest ważne, to jest tak dlatego, bo takie prawo panuje w danym kraju. W Macedonii panuje inne prawo, więc znowu nie rozumiem twojego płaczu. Równie dobrze mógłbyś pojękiwać, że za plucie na ulicy w jednym państwie sąd skazuje plującego na 10 dni aresztu, a w innym na 20 dni. W Macedonii jest prawo, które mówi, że poniżej pewnej wartości frekwencji głosowanie jest NIEWAŻNE i znowu nie rozumiem, o czym ty bredzisz mówiąc, że jest ważne. To oni sobie tworzą swoje prawo dla siebie, a ty nie masz w tym temacie nic do powiedzenia. Zgodnie z ich prawem taka frekwencja jaka miała miejsce w tym wypadku powoduje, że głosowanie jest nieważne i takie płacze jak twoje są po prostu śmieszne. Większa część ludności Macedonii została przekonana przez ugrupowania euro i nato-sceptyczne, żeby zbojkotować to referendum, które wówczas będzie NIEWAŻNE i oni tak zrobili, pokazując co myślą o hujni gejropejskiej i bandyckim nato. Oczywiście dla pewnych środowisk jest to porażka i stąd kwiki i próby przekonywania, że powinno się złamać panujące w Macedonii prawo, bo przestrzegając go te środowiska nie mogą osiągnąć swojego celu. Na próżno. "Słowo się rzekło, kobyłka u płotu".

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika ignorancja

Jakieś źródło informacji o

Jakieś źródło informacji o masowym bojkocie? Z tego co wiem, referendum nie zostało zbojkotowane, tylko zignorowane, bo ludzie mają to gdzieś jak się nazywa ich państwo. Jeśli nie podobał im się pomysł zmiany nazwy państwa mogli zagłosować przeciwko zmianie. Nie rozumiem, dlaczgeo ludzie mieliby to referendum bojkotowac i nigdzie w internecie nie znalazłem informacji, by w Macedonii ludzie masowo nawoływali do bojkotu. To raczej lenistwo niż bojkot.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Masz dużo o tym w necie. Nie

Masz dużo o tym w necie. Nie sprawdziłeś jednak, bo jesteś leniem. Śmieszne jest to, że sam zarzucasz Macedończykom lenistwo (niesłusznie, bo oni zbojkotowali referendum świadomie i z premedytacją) jednocześnie sam udowadniając, że jesteś leniem. Zaiste twój nick IGNORANCJA dobrany został bardzo trafnie.

Po ogłoszeniu daty głosowania grupa 28 prawicowych i eurosceptycznych partii politycznych, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych rozpoczęła kampanię „Macedonia bojkotuje”. Na jej czele stanął Janko Baczew, lider partii "Zjednoczona Macedonia". Naród poparł jego działania, co pokazał bojkotując referendum. I tak to wygląda, choć dla pewnych środowisk to bolesny cios i stąd płacze.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika fsf

Widać że USA chcą ustawić na

Widać że USA chcą ustawić na macedońskiej ziemi swoje bazy wojskowe. Dodam, że jeśli ponad 50% nie idzie na wybory oznacza to że nie chcą w nich uczestniczyć czyli nie cchą demokracji. Wnioskiem jest zmiana systemu, np na monarchię.

Portret użytkownika Cień

-Jeśli ktoś nie idzie na

-Jeśli ktoś nie idzie na wybory/referendum to ma zwyczajnie wylane w to czy coś przejdzie lub nie, a więc traci prawo głosu i nie ma prawa później beczeć że jest mu źle. Stawia się w roli osoby neutralnej do zmian, bo żeby być przeciwnym trzeba na wybory iść i odpowiedzieć NIE.

-Co do samego referendum 90% głosujących było za zmianą nazwy kraju a więc była pro NATO i UE. Frekwencja pokazuję tylko to że większość obywateli jest nastawiona do zmian neutralnie.

-Konstrukcja pytania też mogła mieć wpływ na frekwencje/bojkot referendum. Co innego zmiana nazwy, a co innego rozmowy o przystąpieniu do UE i NATO, a z tego co wiadomo większości obywateli nie pasuje zmiana samej nazwy.

-Na rękę mieszającej się Rosji jest to, by Macedonia nie dołączyła do UE i NATO.

A więc wolą obywateli któży są na tyle odpowiedzialni by decydowac o losach państwa jest zmiana nazwy i rozpoczęcie rozmów z UE i NATO, więc głosowanie za poprawką konstytucyjną nie jest łamaniem demokracji.

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

Portret użytkownika U_P_Adlina

Frekwencja w referendum, aby

Frekwencja w referendum, aby było ważne, musiała przekroczyć ustaloną wartość, a nie przekroczyła jej, więc w świetle prawa to referendum jest nieważne, czy to się euro i nato entuzjastom podoba, czy nie. Takie jest prawo. Prawda? I nie ma gadania, że z tych 35% które zagłosowało ponad 90% zagłosowało za członkostwem w hujni czy bandyckim nato. To nie jest istotne. Po ogłoszeniu daty głosowania grupa 28 prawicowych i eurosceptycznych partii politycznych, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych rozpoczęła kampanię „Macedonia bojkotuje”. I 75% Macedończyków zbojkotowało złodziejską hujnię gejropejską i bandyckie nato. Bojkot był po to, aby referendum było nieważne. I ono jest nieważne ZGODNIE Z PRAWEM. Ale oczywiście dla bandyckiego uSSmana prawo jest istotne tylko wtedy, gdy służy jego interesom, ale gdy nie służy, to wtedy tajkie prawo należy łamać, prawda? Prawo kalego więc, to podstawowe prawo uSSmana, co widać na tym przykładzie. 75% Macedończyków zbojkotowało referendum, ponieważ zgodnie z prawem jest ono w tym wypadku nieważne, więc nie ma tu w ogóle kwestii dyskusji o tych 35%, które zagłosowało za bandyckim nato i hujnią, ponieważ te 75% zadecydowało, że referendum jest nieważne. Takie jest obowiązujące w tym państwie prawo. Chcesz je więc łamać, bo uSSmanowi nie podoba się to, że 75% Macedończyków poparło bojkot referendum? I co ma do tego wszyskiego Rosja? Bandycki uSSman non-stop miesza się w politykę rzekomo suwerennych państw i jakoś nie płaczesz?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Cień

Większość bojkotujących

Większość bojkotujących zbojkotowało zmianę nazwy państwa a nie przystąpienie do rozmów z UE i NATO.

Rosja miesza się wspierając nacjonalistyczne ugrupowania które doprowadziły do bojkotu referendum tylko że ruskim nie chodzi o nazwę tylko o rozszeżenie NATO o kolejne tereny...

Jak USA miesza się w sprawy innych to też płacze nie bój żaby UPAdlina...

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

Portret użytkownika U_P_Adlina

Do bojkotu wezwały partie i

Do bojkotu wezwały partie i ugrupowania euro i nato-sceptyczne, więc nie opowiadaj bzdur. Ludzie ich posłuchali, więc jasno określili swój stosunek do złodziejskiej hujni i bandyckiego nato.

Każde mocarstwo stara się powiększac swoje strefy wpływów, więc nawet jeżeli Rosja tam działa, to trudno żeby tego nie robić w sytuacji, gdy bandycki uSSman robi to nagminnie i o wiele bardziej agresywnie.

Ale jedno jest bezdyskusyjne: REFERENDUM JEST NIEWAŻNE, choć oczywiście bandycki uSSman będzie się starał nawet złamać prawo, byleby tylko osiągnąć swój cel. 

W Macedonii działa tez uSSman, więc także powinieneś płakać nad tym faktem, ale jakoś ci to umknęło Smile

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Cień

W Syrii mi nie umyka

W Syrii mi nie umyka Biggrin

A poza tym nie musiałem mówić o mieszaniu się USA i UE w Macedonii skoro we wszystkich artykułach w internecie jest o tym bezpośrednia mowa, po prostu chciałem pokazać że w Macedoni są dwie strony konfliktu USA+UE vs Rosja.

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika MDG

Ruskie onuce nie mogą się

Ruskie onuce nie mogą się pogodzić z faktem, że cały świat ich olewa. Niedawno władze prawosławia w Konstantynopolu uwolniły cerkiew ukraińską spod kacapskiego buta, a teraz Macedonia idzie do NATO i UE.

Strony

Skomentuj