USA dokonały przełomu w fuzji jądrowej

Kategorie: 

Źródło: Lawrence Livermore National Laboratory

Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) podczas badań nad fuzją jądrową po raz pierwszy doprowadzili do "zapłonu", który dostarczył ogromne ilości energii. Wyniki eksperymentu wskazują, że Stany Zjednoczone są coraz bliżej uzyskania kluczowego procesu, który dostarcza więcej energii, niż zużywa.

 

 

Fuzja jądrowa to proces, który polega na odtworzeniu na Ziemi warunków panujących we wnętrzu Słońca i innych gwiazd we Wszechświecie. W procesie łączenia atomów powstają ogromne ilości energii. Aby to osiągnąć naukowcy muszą stworzyć warunki zbliżone do tych w samym centrum Słońca. Chodzi zatem o odtworzenie ekstremalnie wysokich temperatur i ciśnień.

 

8 sierpnia amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem urządzenia National Ignition Facility (NIF), które znajduje się w Lawrence Livermore National Laboratory. To konkretne urządzenie, które jest wielkości trzech boisk piłkarskich, wytwarza wysokie temperatury i ciśnienia z pomocą 192 potężnych laserów.

Naukowcy skupili lasery na obiekcie wielkości kilku milimetrów, który zawierał deuter i tryt. Podczas tego testu dostarczono 1,3 megadżuli (MJ) energii, generując 10 biliardów watów mocy w zaledwie 100 bilionowych części sekundy. W ten sposób wygenerowano znacznie więcej energii niż przy wcześniejszych eksperymentach i po raz pierwszy udało się doprowadzić do tzw. zapłonu.

 

Amerykańscy fizycy wskazują, że fuzja jądrowa jest bliżej niż kiedykolwiek. Choć sam eksperyment jeszcze nie był opłacalny ekonomicznie, to uzyskanie wspomnianego zapłonu powoduje, że różnica między zużyciem a pozyskaniem energii jest coraz mniejsza. Sukces wymaga jednak prowadzenia dalszych eksperymentów, a naukowcy sami podkreślają, że fuzja jądrowa to wciąż technologia przyszłości.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dzik

fuzja jądrowa - EROEI = 0,65

fuzja jądrowa - EROEI = 0,65

Czyli zainwestujmy 1 000 000 zł i od razy mamy 450 000 zł straty z inwestycji z tej fuzji jądrowej.

    EROEI (ang. energy return on energy invested, zwrot energii wobec energii inwestowanej) – wskaźnik ekonomiczny.

    Może służyć do obliczeń ekonomicznych, natomiast sam wskaźnik jest obliczeniem czysto fizycznym, stosunkiem zysku energetycznego do nakładu energetycznego. Stosowany był do badania fizycznej „opłacalności” produkcji energii. Współcześnie może być stosowany szerzej, do obliczania fizycznej opłacalności procesów.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/EROEI

 

    Zainteresowanym polecam jeszcze poczytanie o współczynniku EROEI, bo to bardzo ważne.

    EROEI w skrócie :

    Ile watów energii musimy w sumie zainwestować na każdy 1 wat energii otrzymywanej ze źródła.

    Gdy EROEI wynosi 1, to źródło dostarcza tylko tyle energii, ile samo potrzebuje do swojego funkcjonowania.
    Gdy EROEI wynosi 100, to źródło dostarcza 100 razy więcej energii, niż samo potrzebuje.

    Jeżeli odkrywamy jakieś nowe, "ekologiczne" źródło energii, to wpierw, żeby zacząć z niego korzystać, musimy i tak spalić ropę oraz węgiel (nie ma w tym momencie żadnych ciężarówek elektrycznych, samolotów, statków, cały przemysł jedzie na ropie i na węglu).

    Więc żeby wyprodukować np. samochód elektryczny, trzeba spalić masę ropy i węgla (żeby działał transport, żeby wpierw w hucie wytapiać metale, żeby fabryki chemiczne wyprodukowały substancje potrzebne do produkcji akumulatorów itd...). A potem w końcu elektrownie (najczęściej węglowe) muszą wyprodukować prąd, żeby takie auto "elektryczne" zatankować. Żeby dzisiaj zastąpić wszystkie elektrownie węglowe jądrowymi, potrzeba kilkadziesiąt lat.

    Następnie, żeby w końcu przejść na te "ekologiczne" źródło energii, musi być spełniony podstawowy warunek: owe źródło musi dostarczać energię dla samego siebie (chłodzenie, obsuga, naprawy, rozruchy, serwisy), oraz ogromną nadwyżkę dla nas (do zasilania miast, transportu, przemysłu). EROEI źródła musi więc wynosić grubo ponad 1.

    I tutaj mamy nie lada problem.

    Przykladowe EROEI:

    wodór - EROEI = 0,8 (ogromne nakłady energii aby wyprodukować czysty wodór, to przypomina bardziej baterię elektryczną, niż paliwo. Masa nakładów, żeby wyprodukować baterię, która szybko się wyczerpuje)

    tradycyjna energia jądrowa - EROEI = 4 (gigantyczne nakłady na chłodzenie, obsługę, zabezpieczenia, utylizację zużytego paliwa)

    fuzja jądrowa - EROEI = 0,65

    Biodiesel - EROEI = 1,25 do 1,95 (transport, przetwarzanie, rafinacja)

    UWAGA UWAGA !!!

    ropa naftowa tradycyjnie wydobywana - EROEI = 20 - 35 (ale w 1930 roku miała EROEI około 100 !!! z powodu bardzo łatwo dostępnych złóż, które dziś już się wyczerpały)

    węgiel tradycyjnie wydobywany - EROEI = 40 - 80 !!!

    https://forum.octaviaclub.pl/forum/octavia-i-octavia-tour-1u/serwisowanie-i-eksploatacja/36106-alternatywa-lpg-dla-wszystkich/page2

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Portret użytkownika Max77

Amerykańskie gnoje od dawna

Amerykańskie gnoje od dawna mają dostęp do darmowej energii ale lobby paliwowe niechce tego dopuścić do powszechnego użytku. Wszystkie patenty free energy wojsko odrazu utajnia pod pretekstem bezpieczeństwa narodowego Zgroza i żałość.

Portret użytkownika Kwazar

Obawiam się że w USA nie

Obawiam się że w USA nie dokonano żadnego przełomu jeśli chodzi o fuzję jądrową.Potwierdzono jedynie to, co jest już powszchnie wiadomym,że obecnie wiadomo, iż po dostarczeniu ogromnej ilości energii zachodzi to "coś" co przez chwilę (TEGO SIĘ WŁAŚNIE NIE DA UTRZYMAĆ) Co dostarcza więcej energii niż jej potrzebuje. Po co znowu te tanie reklamki że w USA i USA ? :)) 

Portret użytkownika mixerro rodriguez

z ta fuzja to sa jaja, juz x

z ta fuzja to sa jaja, juz x lat temu chlopiec w usa zrobil reaktor fuzyjny, wczesniej tez robili go w garazach naukowcy,

 

tzn nie taki fuzyjny jak robia, gdzie fuzja zostaje dokonana w temp iles tam mln stopni, robili juz zimna fuzje, w temp pokojowej w garazach

cala energetyka to jedna wielka sciema

Portret użytkownika dąb-rozwadowski

Byś moze po blamażu w

Być może po blamażu w Afganistanie pilnie potrzebują sukcesu więc się chwalą że stykali elektrody i czymś tam zaiskrzyło. Ale poczekajmy, może coś z tego będzie. Mam poczucie dekadencji świata zachodu, na koniec średniowiecza też były jakieś wynalazki.

człowiek ma niby wolną wolę, ale niech tylko dupa zechce srać a w związku z tym lepiej być tak mądrym że aż głupim czy tak głupim że aż mądrym ?

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Alvinos

Biblia nie przyszła faxem z

Biblia nie przyszła faxem z Nieba......

Kompilacja ZAPRZECZEŃ, czy innego rodzaju NIEŚCISŁOŚCI (pary zdań wzajemnie sprzecznych) w Biblii - zebrana swojego czasu z 'internetów' (jest jeszcze ich mnóstwo - niektórzy twierdzą, że nawet podchodzi pod 3000, tak trzy tysiące, w 'angielskim' Internecie - ale zatrzymam się na tych paru poniższych): 

To chyba naturalne, że w Biblii są sprzeczności ... Trudno, żeby ich tam nie było skoro pisany był ten zbiór książek przez ponad 1000 lat i przez wielu autorów. 

Problem logiczny i teologiczny powstaje, gdy przyjmiemy, że Biblia ma jednego autora, czyli Boga, i że on jest on doskonały i wszechmądry, a więc jego Słowo też musi takie być. Wielu wierzących próbuje te sprzeczności wyjaśniać, dokonując różnego typu akrobacji umysłowych, z większym lub mniejszym sukcesem ... 

1. Jak długo trwa gniew Boga? 
   a) Nie trwa wiecznie - Micheasza 7:18     
   b) Trwa wiecznie - Jeremiasza 17:4    

2. Czy Bog wystawiania na pokuszenie? 
   a) Tak - Rodzaju 22:1
   b) Nie - Jakuba 1:13

3. Czy przez uczynki są konieczne do wybawienia? 
   a) Nie - Galatów 2:16, Rzymian 3:28
   b) Tak - Mateusza 19:17, Jana 2:24

4. Jakie są konsekwencje zobaczenia twarzy Boga? 
   a) Wybawienie - Rodzaju 32:30, Rodzaju 12:7, Wyjścia 33:11, Wyjścia 24:9-11
   b) Śmierć - Wyjścia 32:30, Jana 1:18, 1 Tymoteusza 6:16

5. Czy Bóg ma upodobanie w ofiarach całopalnych? 
   a) Tak - Jeremiasza 7:22
   b) Nie - Wyjścia 20:24

6. Czy Bóg stworzył zło? 
   a) Tak - Izajasza 45:7
   b) Nie - 1 Jana 4:8

7. Czy ludzie zostali stworzeni przed zwierzętami? 
   a) Tak - Rodzaju 2:9-19 (szczególnie 19) 
   b) Nie - Rodzaju 1:7-25 (szczególnie 25) 

8. Czy Bóg odczuwa zmęczenie?
   a) Nie - Izajasza 40:28
   b) Tak - Izajasza 1:14 oraz 43:24

Cytaty można sprawdzić tutaj - strona porównująca wersety z kilku tłumaczeń Biblii - protestanckich i katolickich i nawet po angielsku.

Trudne fragmenty w Biblii.

Błędy (nieścisłości) biblijne - część 01 oraz część 02 -

Inne podobne - tyle, że w JĘZYK ANGIELSKI.  

Biblia, czyli inteligencja nabita w butelkę.

 

.....  no i najważniejsze - właśnie to.

 

 Dziękuję za uwagę. 

 

 

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Uwagi cenne ale jest jedno na

Uwagi cenne ale jest jedno na co nie zwrociles uwagi

Biblia jest zmieniona przez efekt Mandelii , to co bylo kiedys jest tylko w pamieci ludzi. Zrodla wszystkie sa juz zmienione

NP Jezus mowi idz pozycz do banku co jest sprzeczne z Jego nauka jak i czasami w ktorych zyl.

Dzis nikt nie jest w stanie stwierdzic twoich cytatow czy sa autentyczne , czy ulegly zmianie poprzez Kosciol czy effekt MANDELII CERN

Mozesz je traktowac jako obecny etap , jutro moga byc juz inne

Portret użytkownika oswiecony77

35. Naukowe ciekawostki

35. Naukowe ciekawostki

Księga Hioba 26,7 mówi nam, iż Ziemia zawieszona jest w próżni. Zawiera też fragmenty mówiące o stale rozszerzającym się Wszechświecie, natomiast w całej Biblii znajdujemy wiele zaleceń medycznych, i “ciekawostek naukowych” rozumianych dopiero po tym, jak odkryli je badacze 

Samodzielna analiza a błędy i herezje

Pismo Święte nie nadaje się do analizy, interpretacji i nauczania w formie dosłownej, bez przygotowania teologicznego. Wyjąwszy odpowiednie cytaty z kontekstu można “udowodnić”, że

  • Boga nie ma
  • Bóg ma pióra
  • ludzie żyli z dinozaurami
  • ludzie osiągali wiek niemal 1000 lat
  • Słońce krąży po nieboskłonie (wokół Ziemi), a nie odwrotnie
  • i wiele innych, które nabierają sensu dopiero w kontekście i w zestawieniu z faktami archeologicznymi, wiedzą nt ówczesnych mitów, praktyk religijnych i przekonań   http://sredniowieczny.pl/biblia-fakty-ciekawostki/

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Teologicznego ? Zeby

Teologicznego ? Zeby zrozumiec Biblie to trzeba znac wszystkie nauki...plus historie swiata.

To walka z wiatrakami , kazdy moze interpretowac inaczej bo BIBLIA jest jedyna ksiega ktora kazdy odczyta w swojej interpretacji...

Portret użytkownika Quark

I to pewnie dlatego przez

I to pewnie dlatego przez wieki posiadanie biblii było zakazane a jej przetłumaczanie na język tubylców - karane śmiercią !? Obawiali się , że świeccy ludzie niezrozumieją co tam napisano , tak ?! 

Portret użytkownika Vetinari

Nie. Obawiano się nie o

Nie. Obawiano się nie o fragmenty metafizyczne i wymagające tęgiego umysłu, ale proste i łatwe do zrozumienia. By przypadkiem zwykły lud nie stwierdził ze zdziwieniem, że masę praw Bożych za które karą jest śmierć wieczna łamią kapłani i królowie którym kazano im się kłaniać jako mędrcom objawionym... i płacić. Czyli, jak zwykle - chodziło o władzę i pieniądze.

Strony

Skomentuj