US Navy będzie testować broń laserową nowej generacji

Kategorie: 

Źródło: US Navy

Potężne działa laserowe zamieniające wrogów w popiół wydają się być jedynie domeną fantastyki naukowej. Tymczasem marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych posiada już od kilku lat na swoim wyposażeniu funkcjonalną broń laserową i przymierza się do testów systemu następnej generacji.

 

Komandor Brian Metcalf powiadomił, że nowe działo laserowe zostanie umieszczone na okręcie desantowym USS Portland (LPD-27) na jesień bieżącego roku. Jest to rozwinięta wersja systemu LaWS, który od trzech lat testowano na Bliskim Wschodzie na pokładzie innego okrętu desantowego - USS Ponce (LPD-15).

Źródło: US Navy

Broń nowej generacji znajdzie się w wolnej przestrzeni w kadłubie, przeznaczonej na opcjonalny montaż wyrzutni pionowego startu VLS. Laser nie będzie jednak zintegrowany z nowym okrętem i jest traktowany wyłącznie jako technologia demonstracyjna, która tylko tymczasowo znajdzie się na wyposażeniu okrętu USS Portland.

 

Szczegóły na temat nowego działa laserowego nie są znane. Wiemy jednak, że laser, który przez kilka lat był testowany na Bliskim Wschodzie posiada moc w przedziale od 15 do 50 kilowatów oraz zasięg kilku kilometrów, przez co nadaje się bardziej w defensywnie, niż w ofensywie. Działo pochłania duże ilości energii, ale jego koszt użycia jest zdecydowanie niższy niż w przypadku pocisków rakietowych. Broń laserowa wyróżnia się precyzją i dyskrecją, jest skuteczna w niszczeniu nadlatujących rakiet i pocisków moździerzowych, statków oraz dronów i na dzień dzisiejszy jest to główne zastosowanie dla tej technologii.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika rtty4

Co to za lasery? Chemiczne?

Co to za lasery? Chemiczne? Na c. stałym? Półprzewodnikowe? Jeszcze kilkanaście lat temu miały wielkosć połowy tira i strzelały co kilka sekund powodując szkody  jak dziecko z lupą w słoneczny  dzień... jak to miło wiedzieć, że podatki ludzkości nie idą na marne i można już człowieka zabić i okaleczyć na kilkadziesiąt sposobów, a wyleczyć na jeden lub wcale.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika ronin

kiedys sie wiele mowilo jakie

kiedys sie wiele mowilo jakie to janki maja wspaniala bron do kontrolowania pogody haarp kurcze jak to super dzialalo Smile ale w ciagu ostatniego czasu nagle wszyscy zmienili zdanie i teraz twierdza ze to rosjanie kontroluja dziala pogodowe. tyle sa warte to jankeskie chwalenie sie.

Portret użytkownika Zenek ;)

Kiedyś miałem sen tzw

Kiedyś miałem sen tzw Armagedonowy.... taki z serii co to Bóg zrobi żydkom za ich "pobożne życie w zgodzie z innymi".... ŁUNĘ po zastosowanej broni było w nim widać z 3 tysięcy kilometrów OD HORYZONTU PO HORYZONT...... Potem był (s)pokój... Biggrin

Skomentuj