Uruchomiono najpotężniejszy na świecie superkomputer neuromorficzny, symulujący pracę ludzkiego mózgu

Kategorie: 

Źródło: Uniwerystet w Manchesterze

Na Uniwerystecie w Manchesterze uruchomiono najpotężniejszy superkomputer neuromorficzny na świecie, który potrafi symulować pracę ludzkiego mózgu. Maszyna o nazwie SpiNNaker (Spiking Neural Network Architecture) powstawała przez ponad 30 lat.

 

Nowy superkomputer posiada milion rdzeni i potrafi wykonać 200 bilionów operacji na sekundę. SpiNNaker powstał z myślą o modelowaniu ludzkiego mózgu w czasie rzeczywistym i pod tym względem jest najlepszy na świecie.

Koncepcja superkomputera neuromorficznego była rozwijana przez około 20 lat. Jego budowa zajęła kolejne 12 lat i pochłonęła 15 milionów funtów. Po raz pierwszy uruchomiono go w kwietniu 2016 roku – wtedy posiadał pół miliona procesów. Teraz naukowcy ukończyli prace modernizacyjne i dołożyli kolejne pół miliona procesorów.

 

Nowy superkomputer został opracowany w taki sposób, aby poszczególne procesory mogły komunikować się ze sobą niczym neurony w ludzkim mózgu. SpiNNaker posłuży przede wszystkim do badań pracy ludzkiego mózgu, w tym chorób neurodegeneracyjnych, a także będzie wspomagać prace nad sztuczną inteligencją.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dlojzy

Oni nie są jedyni.

Oni nie są jedyni.
30 lat to nawet nie mrugnięcie okiem. A korzysta się z technologii dowolnej, która umożliwi realizację założeń i na wszelki wypadek dodaje się możliwość rozbudowy o ewentualne "nowinki". No i nawet 30 lat temu w laboratoriach powstawały takie rzeczy (np. optyczne układy scalone), że jeszcze do tej pory nie zostały wdrożone, bo potencjal starych technologii nadal wystarcza z naddatkiem. I już nie zostaną wdrożone, bo za kilka lat głupia ludzkość wymorduje się wzajemnie własnymi rękami w rzezi tysiące razy lepszej niż I i II wś (hasła o liczbie ludności ~pół miliarda to nie marzycielskie propozycje tylko zapowiedź).
 

"I czy oby na pewno jest szybszy niż niewielka koparka bitcoin?" - tu akurat tak może być, bo pradwopodobnie bardziej chodzi o badanie metody działania/programowania niż rozkręcenie urzadzenia do możliwości mózgu - to zrobią inni bez chwalenia się w mediach.

Portret użytkownika Lol

Ja ma 86 miliardów komórek

Ja ma 86 miliardów komórek nerwowych, on 1 milion rdzeni to nawet jak to pomnożymy przez 1000 to jeszcze sporo brakuje!

jednak nie zmienia to faktu że technika poszła do przodu sporo. Ciekawe z której ten wynalazek galaktyki przybył!

 

Portret użytkownika Mimi

15 milionów funtów i jeden

15 milionów funtów i jeden milion procesorów? Chcecie powiedzieć że kupowali procesory po 15 funtów? Chyba że jeden milion rdzeni? Procesory teraz mają po kilka rdzeni. 15 milionów funtów to bardzo mało. Coś tu się nie zgadza. Poza tym ciężko się tu porze komentarze nie dziwię się że nigdy ich nie ma. Zróbcie coś z sekcją komentarzy! Nie można przeczytać tego kodu

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Strony

Skomentuj