Upały na Syberii mogą spowodować wielką emisję metanu, co szybko zmieni ziemski klimat

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W strefie arktycznej Syberii notuje się obecnie wysokie temperatury, które powodują szybkie topnienie wiecznej zmarzliny. Znajdują się w niej zmagazynowane ogromne ilości metanu uchwyconego w postaci hydratów. Metan jest dużo silniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla, a z Syberii może się dostawać do atmosfery wielka ilość metanu, który może wpływać na szybki wzrost efektu cieplarnianego.


Po uwolnieniu na skutek topnienia wiecznej zmarzliny, metan ucieka do atmosfery, ale jego oddziaływanie nie jest ograniczone lokalnie. Gaz zaczyna krążyć wokół planety. Dlatego też, zdaniem naukowców, metan z Arktyki Syberyjskiej będzie miał wpływ na Europę i Stany Zjednoczone. W takim przypadku skutki emisji mogą wpłynąć nawet po długim czasie. 

 

M​etan jest 28 razy silniejszy od dwutlenku węgla pod względem szkodliwego wpływu na atmosferę. Ocieplenie, które może powodować ta nieoszacowana emisja metanu z Arktyki, doprowadzi z kolei do różnicy temperatur i ciśnienia między Arktyką a różnymi regionami, które znajdują się na niższych szerokościach geograficznych. Dokładnie tam, gdzie znajdują się duże miasta i obszary gęsto zaludnione. Może to zdaniem naukowców doprowadzić fal intensywnego upału, które będą utrzymywały się tygodniami.

 

Warto zauważyć, że 20 czerwca w Wierchojsku, w Jakucji, która jest światowym Biegunem Zimna, odnotowano temperaturę 38 stopni Celsjusza. Wskazuje to dobitnie na skalę problemu. Szybkie topnienie wiecznej zmarzliny oznacza nie tylko ogromne emisje metanu, ale też degraduje to ziemię powodując powstawanie kraterów i pęknięć, które powstają na skutek procesu rozmarzania. To jednak wpływ jedynie lokalny, a wpływ globalny odczujemy wszyscy.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklides

A czy ktoś pomyślał, że

A czy ktoś pomyślał, że roztopienie wiecznej zmarzliny może uczynić z Rosji potęgę rolniczą? To jest oczywiście nie w smak USA, Chinom i Europie. A ja wierzę, że komuniści padną, Rosja zniewolona jako pierwsza, pierwsza zostanie wyzwolona i stanie się oazą wolności.

Skomentuj