Uniwersytet założony przez George'a Sorosa został wyrzucony z Węgier

Kategorie: 

Źródło: New York Times

Uniwersytet założony ćwierć wieku temu, by wychować i ukształtować nowe postkomunistyczne pokolenie uczonych w Europie Środkowej i Wschodniej, poinformował w poniedziałek, że został wydalony z Węgier.

Jest to pierwszy znany przypadek wyparcia placówki naukowej z kraju Unii Europejskiej. Uniwersytet Środkowoeuropejski był od dłuższego czasu uważany za jedną z najlepszych szkół wyższych, przyciągających studentów z całego świata. Miał też reputację najlepszej uczelni na Węgrzech.

 

Jedynym, lecz zarazem poważnym problemem Uniwersytetu, była osoba założyciela placówki, czyli George'a Sorosa. Jeden z najbogatszych ludzi świata wzbogacił się, dzięki manipulowaniu walutami i doprowadzaniem do kryzysów w Wielkiej Brytanii i Azji. Najbardziej znany jest jednak z finansowania polityków oraz machinacji, które wpłynęły na problemy Europy z uchodźcami. Soros jest też podejrzewany o manipulacje przy wyborach, jako że znane są jego silne powiązania z kilkoma firmami, produkującymi maszynki do głosowania.

 

Premier Węgier, Viktor Orban, przyjął bezwzględną strategię eliminowania ze swojego kraju wszystkiego, co w jakiś sposób jest powiązane z Sorosem i trzeba przyznać politykowi, że jest w swoich działaniach bardzo skuteczny.

 

W poniedziałek Uniwersytet Środkowoeuropejski oficjalnie ogłosił, że został zmuszony by przenieść swój główny kampus do Wiednia, po tym, jak rząd Orbana odmówił wydania zgody na dalsze prawo do przyjmowania nowych studentów w Budapeszcie. W oficjalnym oświadczeniu przedstawiciele placówki określili decyzję władz jako "pogwałcenie wolności akademickiej".

 

Uniwersytet do niedawna cieszył się poparciem Stanów Zjednoczonych, lecz okazuje się, że ostatnio sytuacja uległa zmianie. Ambasador USA na Węgrzech, David Cornstein, w wywiadzie z Washington Post odmówił skrytykowania Orbana, którego nazwał swoim przyjacielem. Winą obarczył natomiast Sorosa, który jego zdaniem "nie był wystarczająco przychylny rządowi". Warto zaznaczyć, że Cornstein jest prywatnie bliskim przyjacielem Donalda Trumpa.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

jest szansa w Polscer na

jest szansa w Polsce na partię antysorosową i anty enwuowską... !

"Do sądu wpłynął wniosek o rejestrację nowej partii odwołującej się do zasad chrześcijańskich. Według doniesień mediów stoi za nią ojciec Tadeusz Rydzyk. Do pogłosek tych sceptycznie odniósł się jednak Antoni Macierewicz.Według portalu Wirtualna Polska, w ostatnim tygodniu stycznia do Sądu Okręgowego wpłynął wniosek o rejestrację nowej partii o nazwie Ruch Prawdziwa Europa. Jego członkowie zamierzają najpiew skoncentrować się na zaplanowanych na maj 2019 wyborach do europarlamentu.Wnioskodawcą jest poseł do Parlamentu Europejskiego Mirosław Piotrowski. Polityk w 2004 roku otrzymał mandat europosła, startując z ramienia Ligi Polskich Rodzin. Następnie w 2009 i 2014 roku otrzymywał ponowny wybór dzięki startowi z ramienia PiS.

Jakubiak, Cejrowski o COP24: „Polska będzie kupować prąd z Niemiec, bo będzie tańszy niż u nas"  4 gru 2018

https://www.youtube.com/watch?v=v6OXio0d-Ck

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj