Unia Europejska zamierza do końca 2022 roku wprowadzić zakaz stosowania glifosatu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Parlament Europejski dąży do wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania glifosatu na terenie Unii od 15 grudnia 2022 roku. 

Glifosat jest substancją wykorzystywaną głównie w produkcji środków owadobójczych. Preparat znajduje się na rynku od przeszło 40 lat. Najpopularniejszy środek, herbicyd o nazwie Roundup, produkowany jest przez koncern Monsanto. W Polsce znajdują się również dziesiątki innych produktów, zawierających glifosat.

Parlament Europejski poparł całkowity zakaz stosowania herbicydów opartych na glifosacie oraz natychmiastowe ograniczenie ich używania. Europosłowie sprzeciwili się tym samym decyzji Komisji Europejskiej, która wcześniej zdecydowała się odnowić licencję glifosatu na kolejne 10 lat. Obecna zgoda na stosowanie substancji na terenie Unii Europejskiej wygasa 15 grudnia.

 

Organizacje ekologiczne od dawna apelują o wycofanie glifosatu z obiegu. Greenpeace poinformował, że przekazał na ręce unijnego komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Vytenisa Andriukaitisa, petycję wzywającą do zakazania substancji, pod którą podpisało się milion obywateli UE.

Różne organy wydały odmienne werdykty w sprawie szkodliwości glifosatu. Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uważa, że herbicyd nie stanowi zagrożenia, natomiast Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zaklasyfikowała substancję jako "prawdopodobnie rakotwórczą".

 

Obecna propozycja Komisji Europejskiej zakładała wydanie zgody na stosowanie glifosatu przez następne 10 lat, lecz z nieoficjalnych informacji wynika, że wśród państw członkowskich nie ma wystarczającej większości, by poprzeć ten wniosek. Warto dodać, że niektóre kraje wprowadziły już własne ograniczenia glifosatu. Francja, Włochy oraz Holandia ograniczyły stosowanie substancji w miejscach publicznych, takich jak parki czy tereny rekreacyjne, natomiast Belgia wprowadziła zakaz sprzedaży osobom lub firmom, niemającym odpowiedniej licencji.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika еuklidеs

A w Polin opryskują

A w Polin opryskują glifosatem ludzi, żeby nie wyrosły na nich chwasty defetyzmu. W Polin proponuję przedłużyć licencję na kolejne 1000 lat, dotować koncerny Monsanto/Bayer i wprowadzić podatek chwastobójczy od ekologicznej żywności, za produkcję której na własną rękę, bez zezwolenia: 20 lat więzienia i słuszna kara finansowa.

Portret użytkownika bicz boszy

później juz nie bedzie

później juz nie bedzie potrzebny nie będą przeciez swoich shitów których sprowadzą do Polski na dolny i górny Śląsk do tego czasu wytrują trochę tego gojowSSkiego ścierwa słowiańskiego POchodzenia 

Skomentuj