Unia Europejska stworzy cyfrową wersję Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Unia Europejska chce stworzyć Ziemię w wersji cyfrowej. W ramach projektu Destination Earth, powstanie cyfrowy odpowiednik naszej planety, który pozwoli na opracowywanie bardzo dokładnych prognoz pogody, a także na symulowanie atmosfery, oceanu, lądu i kriosfery oraz przewidywanie różnych zjawisk. Projekt naukowy jest także elementem wyścigu światowych mocarstw w zakresie superkomputerów.

 

Destination Earth będzie skupiał się przede wszystkim na klimacie oraz zachodzących w nim zmianach i pozwoli przewidzieć wpływ różnych decyzji na globalne ocieplenie. Projekt będzie wyróżniał się na tle innych dzięki niespotykanej dotąd rozdzielczości, wynoszącej 1 km. Typowe modele klimatyczne pracują w rozdzielczości 50 lub 100 km, natomiast Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) korzysta z jednego z najlepszych modeli na świecie, który pracuje przy rozdzielczości 9 km.

 

Zastosowanie najlepszego modelu klimatycznego pozwoli na bezpośrednie renderowanie konwekcji – pionowego transportu ciepła, kluczowego zjawiska dla powstawania chmur i burz, a także na dokładne symulacje oceanu, aby móc uchwycić zachowanie wirów. Dzięki temu, naukowcy będą mogli tworzyć znacznie dokładniejsze krótkoterminowe prognozy opadów, prognozy klimatyczne na kolejne miesiące i lata oraz przewidywać pożary, powodzie i inne zjawiska.

Projekt Destination Earth zostanie uruchomiony w 2021 roku i będzie działać na jednym z trzech superkomputerów, które Unia Europejska zainstaluje w Finlandii, Hiszpanii i Włoszech. Jednak już na samym wstępnie, naukowcy będą musieli zmierzyć się z poważnymi problemami. Jeden z nich polega na tym, że tak szczegółowe modele klimatyczne generują ogromne ilości danych. W 2019 roku przeprowadzono test modelu o rozdzielczości 1 km na jednym z najpotężniejszych superkomputerów na świecie Summit. Symulacja czterech miesięcy działania modelu wygenerowała tyle danych, że przeszukanie całego zestawu w poszukiwaniu użytecznych informacji z zaledwie kilku dni symulacji zajęło aż 6 miesięcy.

 

Projekt naukowy ma jeszcze jeden ważny cel. Unia Europejska postanowiła dołączyć do wyścigu superkomputerów i zainwestowała 8 miliardów euro w projekt superkomputera eksaskalowego, który będzie jednym z najpotężniejszych na świecie. Maszyna może być gotowa do pracy już w 2022 roku i będzie między innymi obsługiwała projekt Destination Earth.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Europka ze swoim socjalem to

Europka ze swoim socjalem to może co najwyżej kupić superkomputer od Chińczyka, Japończyka albo z USA (które jeszcze w tym segmencie jakoś przędzie), a nie zbudować. Najpierw wypadałoby żeby powstał jakiś sensowny europejski procesor.

Jak ma powstać procesor jak system bazuje na urzędnika, którzy przydzielają dotacje. A  urzędnikowi słowo "tranzystor" kojarzy się z radiem na baterie i Budką Suflera, więc jak jakiś biedny, zdesperowany człowiek poprosi o dotacje na budowę trójstanowego tranzystora to odrzucą, bo to za mało innowacyjne w przeciwieństwie do radia z funkcją latarki, które odgrywa hymn UE jako budzika.

Europejska technika to XIX wiek - jakieś silniki spalinowe, jakieś maszyny budowlane, jakieś znane od 150 lat leki, jakieś farby i inne chemikalia porządnie przetestowane w czasie I i II WŚ. Żeby to jeszcze był skansen w dobrym tego słowa znaczeniu. Niestety ani tu nowocześnie ani spokojnie. Klucz do rozwoju UE to rozwiązanie UE i umieszcznie socjalistów na drzewach zamiast liści.

 

Portret użytkownika Kwazar

"Unia Europejska stworzy

"Unia Europejska stworzy cyfrową wersję Ziemi" No, nie no,no i fajnie ! Od dawna wybieram świat cyfrowy.Poszerzam jego dominium. Tam jestem,tam rządze tam trwam i działam.Gry ? I co w tym złego ? Oni (ci upierdliwi mi tłumaczą) żebym się tak nie oddalał od realu nie angażował,bo musze uczestniczyć ? Bo sie zgubię,bo nigdy nie dorosnę ? (Do czego sie pytam? Lol  W czym, mam dorstać? Czy byle było i brzmiało, że w tym gównianym realu ? Zbyt wiele się w nim doszukać nie mogę.Wybieram dlatego i zawsze cyfrową wersję Ziemi Smile Jest bardziej wiarygodna ! 

Skomentuj