Unia Europejska rozpocznie prace nad europejskimi dronami wojskowymi

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Unia Europejska wyraźnie przekształca się ze zwykłego związku gospodarczo-politycznego, które zrzesza większość państw Europy, w wielkie supermocarstwo. Organizacja zaczyna po prostu przypominać USA - wcześniej była nawet propozycja przekształcenia Unii Europejskiej w Stany Zjednoczone Europy. Byt ten, jak każde państwo, będzie posiadać własną armię.

 

Od dłuższego czasu Unia Europejska proponowała utworzenie własnego programu, w ramach którego będą powstawać pierwsze europejskie bezzałogowe maszyny latające. Ministrowie obrony Francji, Niemiec i Włoch podpisali w poniedziałek odpowiednie porozumienie w sprawie tego projektu. Ich zdaniem jest ono ważne w kontekście współpracy pomiędzy państwami Unii Europejskiej ale pozwoli również uniezależnić się od izraelskiej i amerykańskiej technologii.

 

Jest to jednak dość odległa perspektywa, gdyż pierwsze drony "made in EU" mogą operować dopiero za 10 lat. Podpisane porozumienie uwzględnia wstępny dwuletni projekt badawczy, który pozwoli między innymi opracować prototyp europejskiej maszyny bezzałogowej. Drony te mają charakteryzować się przede wszystkim długotrwałością lotu.

 

Ministrowie obrony podczas spotkania wyrazili nadzieję iż kolejne kraje wchodzące w skład Unii Europejskiej zechcą przyłączyć się do tego projektu i tak też się stało - Hiszpania oraz Polska wyraziły zainteresowanie produkcją europejskich dronów. Jest to pierwszy krok ku utworzeniu europejskiej armii, składającej się z bezzałogowców przeznaczonych do wykonywania operacji zwiadowczych a nawet militarnych.

 

 

Źródło: http://www.reuters.com/article/2015/05/18/us-eu-drones-idUSKBN0O312A20150518

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Preston

Według amerykańskiej agencji

Według amerykańskiej agencji wywiadowczej, zautomatyzowane samoloty (drony) działają już 87 państwach świata. Stany Zjednoczone są państwem, w którym drony wykorzystuje się na najszerszą skalę. Tylko 3 państwa do tej pory używały dronów do zadań typowo bojowych, są to USA, Wielka Brytania i Izrael, ale jak donosi The Washington Post przynajmniej 15 kolejnych państw pracuje nad przygotowaniem swoich maszyn do wykorzystania na polu bitwy.
W Polsce projekty i badania nad dronami prowadzi m.in Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Rzeszowska.

ITWL HOB-bit – polski, bezzałogowy aparat latający (UAV – Unmanned Aerial Vehicle) opracowany w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych (ITWL), przeznaczony do bliskiego rozpoznania zarówno dla potrzeb wojskowych jak i służb cywilnych.
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej mają także na wyposażeniu klika bezzałogowych statków latających, takich jak: Aeronautics Orbiter, wykorzystywany głównie przez żołnierzy służących w Afganistanie, a także ScanEagle i WB Electronics FlyEye używane w Wojskach Specjalnych.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Takitam

Wielkie "supermocarstwo"

Wielkie "supermocarstwo" które nawet nie zauważyło że islamiści rozlokowują w nim swe siły zbrojne, przysyłane tu w charakterze biednych uchodźców. Mało tego - jeszcze ich żywi i  skoszarowuje.  Niewiele te drony pomogą, skuteczniejsze by były psychotropy odpowiednio podawane elitom rządzącym w Unii - może wtedy coś by te elity zrozumiały...

Skomentuj