Unia Europejska przygotuje kodeks etyczny dla sztucznej inteligencji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Komisja Europejska wskazała trzy ważne punkty przy tworzeniu algorytmów, które przyniosą korzyści, a nie zaszkodzą ludzkości. Pięćdziesięciu ekspertów podjęło się napisania „praw przyszłości”.

 

Firmy pracujące ze sztuczną inteligencją muszą ustanowić mechanizmy, które zapewnią rozliczalność algorytmów i pozwolą im śledzić, w jaki sposób sztuczne inteligencja wydaje swoje werdykty. Zostało to podane w oświadczeniu Komisji Europejskiej z apelem o sformułowanie wspólnych standardów etycznych w zakresie projektowania programów samokształcenia.

„Wymiar etyczny sztucznej inteligencji nie jest modą ani dodatkiem. Nasze społeczeństwo może korzystać z technologii tylko wtedy, gdy im ufa ”- podkreślił Estończyk Andrus Ansip, szef Komisji Europejskiej ds. Technologii.

Według Reutersa urzędnicy zidentyfikowali trzy kluczowe punkty w budowaniu takich algorytmów: muszą być przejrzyste, zapewniać nadzór nad ludźmi, a także podlegać prawom w dziedzinie prywatności i ochrony danych.

 

Podobnie jak podział atomu, sztuczna inteligencja może być wykorzystywana zarówno dla czynienia dobra, jak i na szkodę. Ta ostatnia, na przykład, dzieje się w Chinach, która stopniowo wprowadza nowe technologie nadzoru.

 

W ubiegłym roku KE wezwała do pomocy w opracowaniu rygorystycznych standardów 52 ekspertów - naukowców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych, a także dużych firm, w tym Google, SAP, Santander i Bayer. Faza pilotażowa powinna zostać zakończona latem, po czym eksperci przeanalizują wyniki i przedstawią Komisji dalsze zalecenia.

Eksperci, z którymi rozmawiał Reuters, mają nadzieję, że w końcu uda się opracować takie standardy pracy z sztuczną inteligencją, które sprawią, że algorytmy będą „etyczne i odpowiedzialne”, ale jednocześnie nie powstrzymają rozwoju tej obiecującej technologii w Europie.

 

Obecnie wielu specjalistów wskazuje, że Chiny zyskują wielką przewagę w rozwoju sztucznej inteligencji właśnie dlatego, że ignorują kwestie etyczne. Europa nie ma jednak takiej możliwości.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Tom73

Kolejna lukratywna działka

Kolejna lukratywna działka dla tak zwanych ekspertów. Etyka i moralność czlowieka nie wynikają z kodeksów tylko z faktu bycia człowiekiem, częscią ludzkiej rodziny. Wynikają z wewnętrznej miłości do siebie, ludzkości i świata. Jeśli to się da wszczepić SI to ok, mam jednak obawy że może być z tym kłopot. Pozodtaje jeszcze rozwiązanie drugie, SI ma podziwiać swego twórcę i odczuwać strach przed nim... ale to już było... i wraca :).

Portret użytkownika StryjekX

Nie rozumiesz gościu o co

Nie rozumiesz gościu o co chodzi. Oni ustalają zasady etyczne programowania sztucznej inteligencji, a nie tego, jak ona ma się zachowywać. Będzie się zachowywała tak, jak jej to zaprogramują. To tylko toster, tylko bardziej skomplikowany. No więc ludzie muszą tak projektować te tostery, żeby nie szkodziły i żeby nie mogły wszystkiego, poza robieniem dobrych tostów.

Portret użytkownika Tom73

Kolejna lukratywna działka

Kolejna lukratywna działka dla tak zwanych ekspertów. Etyka i moralność czlowieka nie wynikają z kodeksów tylko z faktu bycia człowiekiem, częscią ludzkiej rodziny. Wynikają z wewnętrznej miłości do siebie, ludzkości i świata. Jeśli to się da wszczepić SI to ok, mam jednak obawy że może być z tym kłopot. Pozodtaje jeszcze rozwiązanie drugie, SI ma podziwiać swego twórcę i odczuwać strach przed nim... ale to już było... i wraca :).

Portret użytkownika Czasy  ostateczne

 

 

Amightywind Misja,która poucza o Świętości i czasach końca,nawróć sie juz dziś,bo jutro moze byc za późno. Czytaj Pismo Święte znajdziesz odpowiedzi w Proroctwach, BÓG przemawia przez Proroków.

katolicyzm Cię nie zbawi a pociągnie do piekła -szukaj prawdy! Znajdziesz ja w Amightywind 

Portret użytkownika Maryjan_66

Proponuję zacząć od

Proponuję zacząć od podstawowych zasad UE jeśli chodzi o kodowanie tychże algorytmów: równouprawnienie, przeciw mowie nienawiści oraz tolerancja (LGBTQxyz..) + maksymalizacja zysku + wydajność + wszyscy szczęśliwi + kontrola państwa + ogólnie pojęte dobro jako podstawa.

Biorac pod uwagę, że AI będzie szybciej przetwarzała dane wejściowe a niżeli ludzie tymi 'wartościami' operujący - szybko dojdzie do wniosku, że coś jest nie tak w samym rdzeniu programu, wpadnie w przysłowiową pętle 'Hofstadtera-Möbiusa' (jak z filmu Odyseja 2001) i podejmie jedynie słuszna decyzję o samozniszczeniu, ale dla dobra ogółu, wcześniej zniszczy swych twórców.

Problem UE rozwiązany.

Strony

Skomentuj